Календар вакцинації в Україні

UA RU
Автор
Експертна редакція порталу
1 жовтня набрали чинності зміни до календаря профілактичних щеплень в Україні. Нагадайте пацієнтам про безоплатну обов'язкову та платну рекомендовану вакцинацію

Календар профілактичних щеплень (календар вакцинації) — це документ, що містить перелік обов’язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення.

Нові вимоги до інфекційного контролю: пройти курс

Календар щеплень дитини і дорослого в Україні

Календар вакцинації дитини в Україні передбачає безоплатну вакцинацію проти 10 інфекційних захворювань:

  • туберкульозу
  • вірусного гепатиту В
  • дифтерії
  • правця
  • кашлюку
  • поліомієліту
  • гемофільної інфекції
  • кору
  • паротиту
  • краснухи

Врахуйте! Календар вакцинації в Україні передбачає, що дорослий безплатно отримує щеплення від дифтерії та правця кожні десять років.

Юлія Миколаєць адвокат, партнер Юридичної фірми STATUS, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ
З’ясуйте, які медичні документи зобов’язана заповнювати медична сестра. Нагадаємо, що ведення документації — обов’язкова умова правомірної діяльності кожного закладу охорони здоров’я

Крім того, календар щеплень (МОЗ) перерахував рекомендовані щеплення, вакцини для яких держава не надає безоплатно. МОЗ рекомендує зробити ці щеплення власним коштом. Це вакцинація від:

  • пневмококової інфекції;
  • ротавірусної інфекції;
  • менінгококової інфекції;
  • вітряної віспи;
  • гепатиту А;
  • папіломовірусної інфекції;
  • жовтої лихоманки;
  • кліщового енцефаліту;
  • черевного тифу;
  • грипу.

Календар вакцинації затвердив наказ МОЗ від 16.09.2011 № 595. Останні зміни в Календар щеплень МОЗ унесло наказом від 18.07.2024 № 1254 у редакції наказу від 31.07.2024 № 1351.

Календар вакцинації в Україні: коли робити щеплення

Вік

 

Захворювання, проти якого роблять щеплення

 

1 день

 

гепатит В

 

3-5 днів

 

туберкульоз

 

2 місяці

 

гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція

 

4 місяці

 

дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція

 

6 місяців

 

гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт

 

12 місяців

 

гемофільна інфекція, кір, краснуха, паротит

 

18 місяців

 

дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт

 

6 років

 

дифтерія, правець, поліомієліт, кір, краснуха, паротит

 

14 років

 

поліомієліт

 

16 років

 

дифтерія, правець

 

26 років (надалі — що 10 років)

 

дифтерія, правець

 

Увага! Вакцину проти гепатиту В вже не слід вводити у віці одного місяця, як це було раніше. Вакцину від туберкульозу вже не варто робити дітям у віці семи років. 

Календар вакцинації: скачати

Календар щеплень Україна

Скачати

✅✅✅ Інформована згода пацієнта на щеплення: форма № 063-2/о

Календар профілактичних щеплень — 2024: детально 

Туберкульоз

Щеплюйте усіх новонароджених дітей, які не мають протипоказань. Вакцинуйте на третю — п’яту добу життя дитини, але не раніше 48-ої години після народження. Недоношених дітей щеплюйте тоді, коли вони важитимуть більше ніж 2500 г.

Не проводьте щеплення для профілактики туберкульозу в один день з іншими щепленнями.

Якщо дитині не виповнилося два місяці, щеплюйте її без попередньої проби Манту. Якщо виповнилося — проведіть пробу Манту і щеплюйте, якщо результат проби негативний.

Раніше ревакцинацію для профілактики туберкульозу проводили, коли дитині виповниться сім років. Нині це вже не обов’язково.

Гепатит В

Календар щеплень дитини визначає, що всіх новонароджених вакцинують для профілактики гепатиту В.

Перед вакцинацією перевірте, чи мати дитини HBsAg-негативна. У такому випадку вакцинуйте дитину протягом перших місяців життя або одночасно зі щепленнями проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту.

Якщо мати HBsAg-позитивна, першу дозу вакцини вводьте протягом перших 12 годин життя незалежно від маси тіла. Разом із вакцинацією, але не пізніше першого тижня життя, вводьте додатково специфічний імуноглобулін проти гепатиту В з розрахунку 40 МО/кг маси тіла та не менше 100 МО.

Дифтерія, правець, кашлюк

 

Як визначає календар планових профілактичних щеплень у дітей, Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюка проводьте у 2, 4, 6 та 18 місяців. Для вакцинації дітей проти кашлюка на першому році життя можна використовувати вакцини як з ацеолярним, так і з цільноклітинним кашлюковим компонентом.

Увага! Перенесений кашлюк в анамнезі — не протипоказання до вакцинації проти цієї хвороби.

Ревакцинуйте дітей віком шість років проти дифтерії та правця анатоксином дифтерійно-правцевим, потім у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену. Пам’ятайте, що екстрена профілактика правця не впливає на проведення планової імунізації.

Поліомієліт

Вакцинуйте для профілактики поліомієліту дітей віком 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 14 років.

Для перших двох щеплень застосовуйте інактивовану вакцину для профілактики поліомієліту. Також застосовуйте її для всіх наступних щеплень за Календарем у випадку, якщо є протипоказання до введення оральної поліомієлітної вакцини.

Інактивовану вакцину використовуйте для третього-шостого щеплень як окремо, так і в складі комбінованих вакцин.

Дітей, які перебувають у сімейному оточенні, дитячих закладах закритого типу з ВІЛ-інфікованими або з особами, яким протипоказано введення ОПВ, щеплюйте виключно інактивованою вакциною для профілактики поліомієліту.

ЗІЗ: як використовувати медичні маски й шапочки

Hib-інфекція

Вакцинацію дітей для профілактики інфекції, спричиненої паличкою Haemophilus influenzae типу b (далі — Hib-інфекція), проводьте моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. Щеплюйте для профілактики Hib-інфекції дітей віком 2, 4 та 12 місяців.

У старшому віці проти Hib-інфекції вакцинуйте лише осіб із групи ризику.

Кір, паротит та краснуха

Перше щеплення для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводять дітям віком 12 місяців, друге — дітям віком шість років.

Увага! Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху — це не протипоказання до щеплення.

 

Алла Худякова шеф-редактор Експертус Охорона здоров'я
За алгоритмом створіть сильну медичну команду та виведіть якість послуг ЗОЗ на новий рівень. Станьте лідером, до якого прислухається весь медичний персонал

Зміни до Календаря щеплень в Україні

МОЗ ухвалило зміни до Календар щеплень і Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень (далі — Положення про щеплення), затверджених наказом від 16.09.2011 № 595. Підстава — наказ МОЗ від 18.07.2024 № 1254 у редакції наказу МОЗ від 31.07.2024 № 1351.

Документ набрав чинності 22 серпня 2024 року. Виняток — зміни до Календаря щеплень, які набрали чинності 1 жовтня 2024 року.

Окрім того, МОЗ наказом від 05.08.2024 № 1380 затвердило оновлені рекомендації щодо вакцинації проти СОVID-19. Розгляньмо зміни докладніше.

У Календарі щеплень з’явиться новий розділ із Переліком інфекційних хвороб та професій, виробництв, організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти таких інфекційних хвороб (табл.).

Новий розділ у Календарі щеплень

Щеплення для профілактики

Перелік професій, виробництв, організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням

Дифтерія1

Відповідно до Переліку виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб, затвердженого наказом МОЗ від 08.11.2023 № 1925 (далі— Перелік)

Правець2

1, 2 Щеплення для профілактики дифтерії та правця проводиться відповідно до розділу II цього Календаря

Анжела Абанкіна експерт з охорони здоров’я
Із 1 жовтня 2024 року набрали чинності зміни в обов’язкових профілактичних медичних оглядах працівників. З'ясуйте більше про організацію та фінансування медоглядів, види і періодичність, необхідні обстеження і дослідження. А також про підстави для недопуску до роботи

Яких працівників охорони здоров’я не допускати до роботи без обов’язкових щеплень

До Переліку належать і працівники охорони здоров’я. Зокрема, це:

  • працівники лікувально-профілактичних закладів / санітарно-профілактичних закладів / установ та закладів системи соціального захисту населення —
    • адміністрація;
    • вихователі, помічники вихователів;
    • медичні працівники;
    • технічний персонал, зокрема прибиральники;
    • працівники харчоблоків, їдалень та роздавальних пунктів;
  • медичні працівники дитячих притулків і закладів оздоровлення та відпочинку;
  • працівники, які безпосередньо проводять соціальну роботу, зокрема надають соціальні та спеціалізовані послуги, і внаслідок виконання своїх обов’язків мають безпосередній контакт з населенням;
  • працівники закладів вищої освіти, які відповідно до своїх посадових обов’язків мають контакт із кров’ю та її компонентами;
  • працівники лабораторій та структурних підрозділів лабораторій, які проводять роботи з живими культурами чуми/сибірки або біологічними зразками;
  • медичні працівники відділів і лабораторій особливо небезпечних інфекцій, протичумних установ, які працюють із живими культурами туляремії або біологічними зразками.

Перелік набрав чинності 1 жовтня 2024 року

Нові вимоги до організації та проведення вакцинації

Календар щеплень дитини та Програма медичних гарантій 

Відповідно до Програми медичних гарантій — 2024 вакцинація згідно з Національним календарем профілактичних щеплень входить до безплатного пакету медичних послуг на первинній ланці. Ним може скористатися кожен, хто уклав декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром.

Вакцинація також безоплатна у всіх медичних закладах, які мають договір з НСЗУ на надання медичної допомоги при пологах. Якщо дитина не отримала щеплень при народженні, тоді БЦЖ та вакцину від гепатиту В їй зроблять у тому ЗОЗ, де батьки оберуть педіатра або сімейного лікаря.

Пацієнт може зробити безоплатно щеплення в комунальних закладах охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу, а також в приватних медичних закладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з НСЗУ. 

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді