Календар профілактичних щеплень в Україні

журналу «Довідник головної медичної сестри»
журналу «Довідник головної медичної сестри»
Автор
експерт з охорони здоров’я Цифрового видавництва Експертус, Київ
МОЗ внесло зміни до Календаря вакцинації в Україні. Зі статті з'ясуйте, яких змін очікувати у 2026 році, за чий кошт та в які строки отримають щеплення діти

Календар профілактичних щеплень в Україні (далі — Календар, Календар щеплень, Календар вакцинації) — нормативно-правовий акт МОЗ України, який встановлює перелік обов'язкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення. 

Нові вимоги до інфекційного контролю: пройти курс

Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз.

Інші обов’язкові щеплення встановлюються відповідно до Календаря вакцинації для груп населення:

  • за віком;
  • щеплення дітей з порушенням Календаря щеплень;
  • щеплення ВІЛ-інфікованих осіб;
  • за станом здоров’я;
  • щеплення дітей після алло/ауто-ТСГК (трансплантація стовбурових гемопоетичних клітин);
  • щеплення на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показаннями.

Також обов’язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інших інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної ними роботи.

Календар вакцинації: зміни із 1 січня 2026 року

МОЗ наказом від 05.03.2025  № 396 вносить Зміни до глав 1, 2 розділу II Календаря профілактичних щеплень в Україні. Зміни набирають чинності 1 січня 2026 року.

Із 2026 року МОЗ розділяє щеплення за віком:

  • які проводяться за рахунок коштів Державного бюджету України  та/або інших джерел, не заборонених законодавством, а також за рахунок гуманітарної допомоги;
  • які не забезпечуються коштом Державного бюджету України

Календар щеплень дитини: безоплатні щеплення за віком

Календар вакцинації дитини в Україні передбачає безоплатну вакцинацію проти 11 інфекційних захворювань:

  1. Гепатиту B
  2. Туберкульозу
  3. Кашлюка
  4. Дифтерії
  5. Правця
  6. Поліомієліту
  7. Інфекції, спричиненої Haemophilus influenzae типу b
  8. Кору
  9. Епідемічного паротиту
  10. Краснухи
  11. Папіломавірусної інфекції

Вакцинація Гепатит В

Планові профілактичні щеплення дітей проти гепатиту B проводять у віці:

  • 2 місяці (1-ша доза),
  • 4 місяці (2-га доза),
  • 6 місяців (3-тя доза),
  • 18 місяців (4-та доза) незалежно від маси тіла при народженні.

Це дозволить застосовувати сучасні комбіновані вакцини (АКДП+Hib+ВГB), які одночасно захищають від кількох інфекцій, зменшуючи для дитини кількість уколів та візитів до лікаря. За чинним календарем щеплення проти гепатиту B роблять у перший день життя, потім у 2 та 6 місяців.

Щепленню проти гепатиту B у першу добу життя підлягають новонароджені незалежно від маси тіла при народжені в таких ситуаціях:

  • якщо мати новонародженого HBsAg «+» (позитивна);
  • якщо у матері новонародженого невизначений HBsAg статус. Щеплення новонародженого проводиться одночасно з дослідженням статусу матері за HBsAg. У разі отримання позитивного результату в матері профілактика гепатиту B у новонародженого проводиться як у випадку щеплення дитини, народженої від HBsAg «+» (позитивної) матері;
  • якщо у матері новонародженого в анамнезі мав місце діагностований гепатит B або C (пролікований у тому числі);
  • якщо мати новонародженого має позитивний результат лабораторного серологічного дослідження на вірусний гепатит C (антитіла/антиген);
  • ВІЛ-експоновані діти;
  • передчасно народжені діти;
  • діти з низькою масою тіла при народженні (<2 000 г);
  • якщо в сімейному оточенні є наявний ймовірний контакт з HBsAg «+» (позитивною) особою (спільне проживання або догляд за дитиною);
  • якщо при обстеженні протягом антенатального / раннього постнатального періоду виявлена патологія, яка є показанням для хірургічного втручання / введення препаратів крові;
  • схема щеплень дітей, які потребують отримання дози вакцини проти гепатиту B у першу добу життя:
    • 0 (1-а доба, 0-а доза) — 2 місяці (1-а доза) — 4 місяці (2-а доза) — 6 місяців (3-я доза) життя дитини.
    • 0-а доза вакцини вводиться в перші 12 годин життя дитини незалежно від маси тіла.

Разом з щепленням, але не пізніше першого тижня життя, в іншу ділянку тіла вводиться специфічний імуноглобулін проти гепатиту B з розрахунку 40 МО/кг маси тіла, але не менше 100 МО.

Управління інфекційно небезпечними відходами

Щеплення проти туберкульозу

Щепленню для профілактики туберкульозу підлягають усі новонароджені діти, що не мають до цього протипоказань.

Щеплення проводиться через 24 години від народження до виписки з пологового стаціонару вакциною для профілактики туберкульозу (далі — БЦЖ), замість 3–5 доби життя. 

Передчасно народжені діти, які народилися в строк гестації понад 31 тиждень, та діти з низькою вагою при народженні (<2500 г, але не <2000 г), підлягають щепленню БЦЖ. В іншому випадку щеплення проводиться після досягнення дитиною маси тіла 2 000 г.

Щеплення БЦЖ новонародженим не проводиться, якщо за результатами обстеження в антенатальний період чи при попередній вагітності була народжена дитина з підозрою / діагностованим первинним імунодефіцитом, який є протипоказанням до щеплення БЦЖ, або ж мали місце розвиток ускладнення від введення вакцини БЦЖ. В даному випадку питання про введення БЦЖ відтерміновується до консультації у дитячого імунолога / отримання результатів лабораторного обстеження щодо первинного імунодефіциту.

Діти, які не отримали БЦЖ в пологовому стаціонарі, повинні бути щеплені якомога швидше після виписки. Перед вакцинацією дітей віком до 2 місяців, не щеплених БЦЖ в пологовому стаціонарі, шкірні тести / тести вивільнення гамма-інтерферону не проводяться.

Діти, яким не виповнилося 7 місяців (до 6 місяців 29 днів включно), у разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз, отримують щеплення проти туберкульозу без попередньої діагностики туберкульозної інфекції шкірними тестами / тестами вивільнення гамма-інтерферону.

Дітям, яким виповнилося 7 місяців, щеплення проти туберкульозу проводяться після попередньої діагностики туберкульозної інфекції шкірними тестами / тестами вивільнення гамма-інтерферону в разі отримання негативного результату.

У разі прийняття рішення за результатами проведення шкірних тестів / тестів вивільнення гамма-інтерферону, щеплення має бути проведене протягом 2 місяців. При перевищені строку 2 місяці, якщо з будь-яких причин щеплення не було проведене, вакцинація проводиться після повторного проведення шкірних тестів / тестів вивільнення гамма-інтерферону, але не раніше ніж через 6 місяців від попереднього їх проведення.

Зверніть увагу! Вакцинація проти туберкульозу невакцинованим раніше дітям проводиться до виповнення їм 18 років.

Діти, щеплені БЦЖ, у яких не сформувався рубчик, проте є достовірне підтвердження проведення щеплення, не підлягають повторній вакцинації.

Щеплення проти дифтерії

Щеплення для профілактики дифтерії (Д), правця (П) та кашлюка (К) проводяться за віком:

  • у 2 місяці (1-а доза),
  • у 4 місяці (2-а доза),
  • у 6 місяців (3-я доза);
  • у 18 місяців (4-а доза).

Для вакцинації дітей за віком проти кашлюка можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (далі — АаКДП), так і з цільноклітинним (далі — АКДП) кашлюковим компонентом.

Зверніть увагу! Перенесений кашлюк в анамнезі не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби.

Щеплення для профілактики дифтерії та правця (ДП) у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП).

Щеплення для профілактики дифтерії та правця (ДП) у 16 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М кожні 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

Для ревакцинації ДП може бути використана вакцина, що включає кашлюковий компонент та дозволена до використання в даному віці, яка придбана за бажанням за власні кошти.

Зверніть увагу! Якщо для екстреної імунопрофілактики правця було використано моновакцину (правцевий анатоксин), то дана доза не зараховується як вакцинація за Календарем щеплень.

Наступні щеплення за цим Календарем плануються з дотриманням мінімального інтервалу в 4 тижні.
Все про новий порядок вакцинації

Вакцинація проти поліомієліту

Вакцинація дітей для профілактики поліомієліту проводиться за віком:

  • 2 місяці (1-ша доза),
  •  4 місяці (2-га доза),
  • 6 місяців (3-тя доза),
  • 18 місяців (4-та доза),
  • 6 років (5-та доза).

Для профілактики поліомієліту застосовується інактивована поліомієлітна вакцина (далі — ІПВ). ІПВ може бути застосована як окремо, так і в складі комбінованих вакцин.

Щеплення проти Haemophilus influenzae типу b 

Щеплення для профілактики інфекції, спричиненої Haemophilus influenzae типу b (далі — Hib-інфекція), проводиться за віком:

  • у 2 місяці (1-ша доза),
  • 4 місяці (2-га доза),
  • 6 місяців (3-тя доза),
  • 18 місяців (4-та доза) життя.

Для вакцинації дітей для профілактики Hib-інфекції використовуються як моновакцини, так і комбіновані вакцини, що містять Hib-компонент.

Планова вакцинація проводиться дітям до 4 років 11 місяців 29 днів.

У старшому віці вакцинація проти Hib-інфекції проводиться лише за станом здоров’я за окремими показаннями.

Вакцинація проти кору, епідемічного паротиту та краснухи

Вакцинація дітей для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться у віці 12 місяців (1-ша доза) та у 4 роки (2-га доза). Це дозволить захистити дітей у більш ранньому віці, а це особливо актуально з огляду на ризики спалаху кору.

Перенесене захворювання на одну чи дві з вказаних інфекцій, не є протипоказанням до щеплення з використанням комбінованої вакцини.

Вакцинація проти папіломавірусної інфекції

Вакцинація проти папіломавірусної інфекції (далі — ВПЛ) проводиться дівчатам у віці від 12 років до 13 років 11 місяців 29 днів, починаючи з 1 січня 2026 року, одноразово.

Дівчатам, яким виповнилось 14 років після 1 січня 2026 року, та хлопчикам ВПЛ проводиться відповідно до розділу III Календаря щеплень.

Дівчатам, які живуть з ВІЛ, та дітям, які постраждали від сексуального насильства, ВПЛ слід вводити якомога раніше, починаючи з 9 років.

Вакцинація дівчат, які живуть з ВІЛ, або мають первинний імунодефіцит проводитися з використанням 3-дозної схеми вакцинації.
Акцент

ВПЛ за рахунок коштів Державного бюджету України проводиться до 15 років.

Календар вакцинації: щеплення, за які доведеться заплатити

МОЗ у Календарі щеплень перерахувало щеплення, які не забезпечуються коштом Державного бюджету України.

МОЗ рекомендує зробити ці щеплення власним коштом. Це вакцинація від наступних захворювань:

Пневмококової інфекції

Щеплення проти Пневмококової інфекції проводиться дитині після досягнення віку 6 тижнів  відповідно до схеми вакцинації та віку визначених у інструкції про застосування лікарського засобу.

Ротавірусної інфекції

Щеплення проти Ротавірусної інфекції- проводять після досягнення віку дитини 6 тижнів. Вікові обмеження для щеплень становлять: 24 тижні для моновалентної ротавірусної вакцини або 32 тижні для п’ятивалентної ротавірусної вакцини.

Папіломавірусної інфекції

Щеплення проти Папіломавірусної інфекції- проводиться після досягнення віку 9 років. Схеми вакцинації та вік для проведення щеплень визначаються відповідно до інструкції про застосування лікарського засобу з урахуванням гендерно нейтрального підходу.

Менінгококової інфекції

Схеми вакцинації та вік для проведення щеплень визначаються відповідно до інструкції про застосування лікарського засобу.

Вітряної віспи

Щеплення проводиться після досягнення віку 9 місяців. Вакцинація проводиться сприйнятливих осіб (без анамнезу захворювання або серонегативних). Вакцинація проводиться за схемою послідовного введення 2-х доз з мінімальним інтервалом між ними 6 тижнів. Забороняється вводити 2-у дозу раніше, ніж через 4 тижні після введення 1-ї дози.

Грипу

Щеплення проводиться після досягнення віку 6 місяців щороку напередодні (оптимально) / протягом епідемічного сезону грипу.

Для дітей віком до 9 років, якщо дитина вакцинується вперше в житті, необхідно ввести 2 дози вакцини з мінімальним інтервалом 4 тижні. Надалі вакцинація проводиться щороку 1 дозою вакцини.

Щеплення проти грипу також проводяться вагітним жінкам в будь-який строк вагітності відповідно до інструкції до медичного застосування вакцини.

Гепатиту А

Щеплення проводиться після досягнення віку 12 місяців. Вакцинація проводиться сприйнятливих осіб (без анамнезу захворювання або серонегативних). Схема вакцинації передбачає введення 2-х доз. 2-а доза вводиться в будь-який час між 6 місяцями та 5 роками після введення 1-ї дози, оптимально — між 6 і 12 місяцями після введення 1-ї дози вакцини.

Кліщового енцефаліту

Щеплення проводиться після досягнення віку 12 місяців.

Схема вакцинації передбачає введення 3-х доз:

  • 1-а доза (вибрана дата),
  • 2-а доза через 1–3 місяці після введення 1-ї дози,
  • 3-я доза через 5–12 місяців після введення 2-ї дози.

Перша ревакцинація проводиться через 3 роки після введення 3-ї дози. Надалі ревакцинація проводиться кожні 5 років.
Для осіб віком понад 60 років ревакцинація проводиться кожні 3 роки.

Кашлюку

Вакцина, що містить кашлюковий компонент, дозволена:

  • для ревакцинації за віком в 6, 16 років з наступною ревакцинацією кожні 10 років;
  • для вакцинації жінок при кожній вагітності після 16 тижня гестації.

Гепатиту В

Вакцинація проводиться сприйнятливих (без анамнезу захворювання або серонегативних) або невакцинованих раніше осіб.

Схема вакцинації передбачає введення 3-х доз:

  • 1-ша доза (вибрана дата),
  • 2-га доза через 1 місяць після введення 1-ї дози,
  • 3-тя доза через 6 місяців після введення 1-ї дози.

Обов’язкові щеплення осіб з порушенням Календаря щеплень

У новій редакції викладені обов’язкові щеплення осіб з порушенням Календаря щеплень та осіб, які отримали щеплення за Календарем інших країн.

Щеплення осіб з порушенням Календаря щеплень проводять з дотриманням мінімальних інтервалів.

Мінімальний інтервал — інтервал, який допускається до введення вакцини / анатоксину проти однієї і тієї самої інфекції особам з порушенням  Календаря. Введення чергової дози вакцини / анатоксину з меншим, ніж мінімальний, інтервалом не зараховується. При виборі схеми вакцинації необхідно керуватися інструкцією про застосування лікарського засобу.

Зверніть увагу! Не слід розпочинати серію вакцинації спочатку, якщо була пропущена доза, незалежно від того, скільки часу минуло, якщо іншого не передбачено інструкцією про застосування лікарського засобу. Необхідно ввести дози, яких не вистачає, за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.

Схема вакцинації для дітей віком від 3 місяців до 6 років 11 місяців 29 днів

Щеплення проти

Мінімальний інтервал між введенням доз вакцини

1–2 дози

2–3 дози

3–4 дози

1

2

3

4

Кашлюка, дифтерії, правця

до 1 року

4 тижні

4 тижні

6 місяців

старше 1 року

4 тижні

6 місяців

за цим Календарем, якщо інтервал між першою ревакцинацію і ревакцинацію за віком становить понад 1 рік

Поліомієліту

4 тижні

4 тижні

6 місяців

Гепатит В

4 тижні

4 тижні



Кору, епідемічного паротиту, краснухи

4 тижні





Інфекції, спричиненої Haemophilus influenzae типу b

4 тижні,
2-а доза не вводиться,
якщо 1-у дозу введено у віці від 12 місяців до 4 років 11 місяців
29 днів

4 тижні,
3-я доза не вводиться,
якщо 2-у дозу введено у віці від 12 місяців до 4 років 11 місяців
29 днів

6 місяців,
4-а доза не вводиться,
якщо 3-ю дозу введено
у віці від 12 місяців
до 4 років 11 місяців 29 днів

Туберкульозу

Вводиться одноразово до 18 років

Схема вакцинації ля дітей віком від 7 до 17 років 11 місяців 29 днів та дорослих

Щеплення проти

Мінімальний інтервал між введенням доз вакцини

1–2 дози

2–3 дози

Ревакцинація

Дифтерії, правця

4 тижні

6 місяців

наступні кожні 10 років
або за цим Календарем,
але не раніше ніж 1 рік

Поліомієліту

4 тижні

4 тижні

6 місяців

Гепатиту В

4 тижні

4 тижні



Кору, епідемічного паротиту,
краснухи

4 тижні





Туберкульозу

Вводиться одноразово до 18 років

Папіломавірусної інфекції

Вводиться одноразово до 15 років

Отже, з 1 січня 2026 року український календар щеплень стане:

  • зручнішим для пацієнтів завдяки комбінованим вакцинаціям;
  • більш сучасним і безпечним завдяки ранньому захисту від кору і зміщенню щеплень;
  • ефективнішим у профілактиці онкологічних захворювань завдяки впровадженню вакцини проти ВПЛ.
додаток

Як набирати бали БПР за новими критеріями

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді