Лікарняний для пацієнта стаціонару
Запитання
Пацієнт перебуває на стаціонарному лікуванні, але відмовляється від лікарняного. Чи має лікар право в такому разі не формувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність, а пацієнт виконувати свої професійні обов’язки?
Відповідь
Медичний висновок про тимчасову непрацездатність формувати для пацієнта, який лікується в стаціонарі, не обов’язково. Пояснимо, у яких випадках.
Законодавство передбачає, що застраховані особи отримують матеріальне забезпечення з тимчасової непрацездатності, доки повністю не одужають або їм не встановлять групу інвалідності (ст. 41 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII; далі — Основи).
Застрахованими є всі особи, які працюють на умовах трудового договору або як ФОП і сплачують страхові внески. Тобто отримувати матеріальне забезпечення в разі втрати працездатності — право застрахованої особи (ст. 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV).
⚡ Працюємо з операційною системою ⚡ Встановлюємо необхідне програмне забезпечення ⚡ Організовуємо роботу та навчання працівників ⚡ Працюємо в команді ⚡ Працюємо з МІС
Підстави для призначення матеріального забезпечення в разі втрати працездатності
- медичний висновок про тимчасову непрацездатність, сформований лікарем у реєстрі електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) відповідно до вимог Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066 (далі — Порядок № 1066)
- листок непрацездатності, виданий в окремих випадках, визначених законодавством
- інші документи, що засвідчують факт втрати працездатності (п. 1 розд. ІІ Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого наказом МОЗ від 09.04.2008 № 189; далі — Порядок № 189)
Після того як лікар сформував медичний висновок, листок непрацездатності генерується в ЕСОЗ автоматично.
Медичний висновок лікар формує після експертизи тимчасової непрацездатності.
Під час експертизи він враховує:
- стан пацієнта
- ступінь функціональних порушень органів і систем
- характер і перебіг патологічного процесу
- умови праці (п. 1 розд. ІІ Порядку № 189)
Тобто експертиза враховує також спроможність/неспроможність пацієнта виконувати свої професійні обов’язки.
У стаціонарних умовах надають спеціалізовану медичну допомогу відповідно до медичних показань (ст. 35-2 Основ).
✅✅✅Телемедицина в Україні: як надавати послуги віддалено
Пацієнт цілодобово перебуває у відділенні стаціонару, тож його працездатність суттєво обмежена. Утім, законодавство не визначає вимоги обов’язково формувати медичний висновок пацієнту під час лікування в умовах стаціонару.
NB! Якщо лікар вважає, що стан пацієнта дає йому змогу виконувати свої професійні обов’язки під час лікування в стаціонарі за відсутності ризиків, що призведуть до погіршення стану, збільшення строків лікування та порушень внутрішньолікарняного режиму, медичний висновок має право не формувати. Вбачаємо, що праця такого пацієнта не потребує його присутності на робочому місці.
Зауважимо, що після виписки з відділення стаціонару формувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність буде неможливо. Адже експертизу вже провели та за її даними визнали пацієнта працездатним, тобто таким, який може виконувати свою роботу. Тому матеріальне забезпечення йому теж не призначать.
Отже, медичний висновок — підстава для формування листка непрацездатності, за яким пацієнт має змогу реалізувати своє право отримати матеріальне забезпечення. Під час формування медичного висновку лікар і пацієнт несуть відповідальність згідно із законодавством.