МОЗ розповіло, як працює система реабілітації після інсульту в Україні

Україна активно розбудовує сучасну систему реабілітації, яка ґрунтується на найкращих практиках розвинених країн світу й доказових підходах, мультидисциплінарності й пацієнтоцентричності, наголосило МОЗ

МОЗ розповіло, як працює система реабілітації після інсульту в Україні

Концепція розвитку системи реабілітації у сфері охорони здоров’я, яку впроваджує МОЗ, полягає в тому, що реабілітаційні відділення на 30—60 ліжок мають зʼявитися в кожній великій — кластерній та багатопрофільній надкластерній — лікарні країни. Таким чином вдасться забезпечити рівномірний доступ до реабілітаційної допомоги.

Платні послуги у ЗОЗ: аналіз постанови № 781

У МОЗ нагадали, що своєчасна й ефективна реабілітація після інсульту може значно поліпшити якість життя пацієнта. Реабілітація має починатися якнайшвидше, ще під час гострого періоду, щоб забезпечити кращі результати відновлення.

Система реабілітаційної допомоги при інсульті є частиною загальної системи реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоровʼя, яка зараз вибудовується в Україні. З іншого боку, реабілітаційна допомога повʼязана з наданням медичної допомоги при інсульті, тож оплата медзакладам за реабілітаційну допомогу впродовж гострого й післягострого реабілітаційних періодів здійснюється з різних пакетів медичних гарантій.

Наразі МОЗ удосконалило вимоги з надання реабілітаційної допомоги в гострому реабілітаційному періоді. Наприклад, пацієнти з інсультом отримують реабілітацію в межах пакета «Медична допомога при гострому мозковому інсульті». Така реабілітаційна допомога безплатна й покривається в межах програми медичних гарантій.

У 2024 році за пакетом «Медична допомога при гострому мозковому інсульті» допомогу отримали понад 98 000 пацієнтів. Нині за відповідним пакетом законтрактовано 227 медичних закладів.

Анжела Абанкіна експерт з охорони здоров’я
Ознайомтеся з аналізом змін в обов’язкових профілактичних медичних оглядах працівників із 1 жовтня 2024 року. З’ясуєте, як організувати й провести медогляди працівників за новими вимогами. Зорієнтуєтеся, які обстеження й дослідження потрібні та як оформити їхні результати.

Реабілітацію в гострому реабілітаційному періоді починайте одночасно з наданням медичної допомоги. Під час ранньої реабілітації застосовуйте такі методи, як зміна положення тулуба, фізичні вправи різної інтенсивності та вправи для відновлення функцій мімічних мʼязів.

У післягострий період скеровуйте пацієнта на подальшу реабілітацію в стаціонарних або амбулаторних умовах — залежно від стану його здоровʼя та когнітивних функцій. Коли розробляєте індивідуальний реабілітаційний план, ураховуйте потреби кожної людини.

У медичному закладі пацієнта має оглянути лікар із фізичної та реабілітаційної медицини й інші члени мультидисциплінарної реабілітаційної команди. До її складу входять:

  • фізичний терапевт;
  • ерготерапевт;
  • сестра медична з реабілітації;
  • психолог;
  • терапевт мови та мовлення.

Завдання фахівців із реабілітації — допомогти пацієнту повернути здатність до самообслуговування, аби він знову мав можливість самостійно одягатися, їсти й розмовляти.

У довготривалому реабілітаційному періоді перелік і характер взаємодій фахівців із реабілітації з пацієнтом залежатимуть від його потреб та індивідуального реабілітаційного плану, як це було й на попередніх етапах.

Щоб пройти амбулаторну реабілітацію, вистачить електронного направлення від лікаря первинної ланки або лікуючого лікаря.

Для того щоб пройти реабілітацію в стаціонарних умовах, достатньо отримати електронне направлення від лікуючого лікаря. Також послуга доступна, якщо пацієнта перевели з одного медичного закладу чи клінічного підрозділу до іншого.

Стаціонарна реабілітація має тривати щонайменше 14 днів із терапевтичними сесіями від трьох годин на день. Амбулаторна ж реабілітація передбачає понад 14 днів інтенсивних занять, що мають тривати понад годину на добу

Кожен пацієнт, залежно від тяжкості інсульту, може отримати від 2 до 8 реабілітаційних циклів упродовж року.

Раніше Уряд затвердив зміни до організації надання реабілітаційної допомоги.

За матеріалами МОЗ та Експертус Медзаклад

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимірювання артеріального тиску: алгоритм

Скачайте алгоритм вимірювання артеріального тиску. Алгоритм стане у пригоді медсестрі в щоденній роботі з пацієнтами й під час підготовки локальних документів
59860

Як визначити групу крові: алгоритми

Скачайте алгоритми визначення групи крові. Докладні інструкції враховують необхідне обладнання, документацію та правила техніки безпеки
95452

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді