Пільгова пенсія медикам: умови отримання, як розрахувати розмір
Пенсію за віком на пільгових умовах медпрацівникам призначають, якщо:
- професію чи посаду передбачають Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою КМУ від 24.06.2016 № 461, зі змінами. Останні зміни внесені постановою КМУ від 14.08.2019 № 708
- результати атестації робочих місць за умовами праці підтвердили шкідливі умови праці працівника безпосередньо на робочому місці (п. 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442)
- працівники працюють в умовах, передбачених відповідним Списком, повний робочий день (ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII),
Пенсія за вислугу років для медиків може бути призначена особі, якщо вона працювала за спеціальністю на посадах, передбачених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту й посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993 № 909.
Увага! Коли визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовують Списки, чинні на період роботи особи.
Як спланувати штат та оплатити роботу медпрацівників
Пільгова пенсія медикам: стаж
Пільгова пенсія за роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, — за списком № 1 виробництв, медичним працівникам надається після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше:
- чоловіки — 25 років, мінімум 10 з яких мають бути на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці
- жінки — 20 років, мінімум 7,5 з яких віддані праці з особливо шкідливими і особливо важкими умовами
Посади медичних працівників за Списком №1:
- Лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)
- Молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)
Проте є виняток — жінки 1975 року народження або раніше мають право на отримання пільгової пенсії до досягнення ними 50-річного віку відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон № 1058).
Вік виходу на пенсію залежить від дати народження (див. Таблицю 1).
Таблиця 1
Пільгова пенсія жінок, які народилися в 1975 році й раніше
Вік виходу на пенсію, років | Дата народження |
45 | до 31 березня 1970 року |
45,5 | з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року |
46 | з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року |
46,5 | з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року |
47 | з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року |
47,5 | з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року |
48 | з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року |
48,5 | з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року |
49 | з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року |
49,5 | з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року |
50 | з 1 жовтня 1974 року |
Пільгову пенсію медичним працівникам, що зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, — за списком № 2 призначають після досягнення 55 років і при стажі роботи:
- не менше ніж 30 років — у чоловіків, з них не менше ніж 12 років 6 місяців на зазначених роботах
- не менше ніж 25 років — у жінок, з них не менше ніж 10 років на зазначених роботах
Посади медичних працівників за Списком №2:
- Медичні і фармацевтичні працівники, які заразилися під час виконання службових обов’язків вірусом імунодефіциту людини
- Молодші медичні сестри (санітарки-прибиральниці) патологоанатомічних бюро, центрів, відділень, прозекторських, моргів
- Працівники, зайняті в протичумних закладах
Працівники, які безпосередньо обслуговують хворих:
- у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах — молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині
- у лепрозоріях — молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині
- у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини — молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині
- у будинках-інтернатах для психічно хворих, дитячих будинках-інтернатах для розумово відсталих дітей системи соціального забезпечення — молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині
- у підземних лікарнях, розташованих у відпрацьованих соляних шахтах:
- лікарі, молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині
- робітники, які працюють під землею для підтримки в нормальному стані шахтних виробок лікарень
- в опікових і гнійних відділеннях — лікарі, молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині
- в онкологічних закладах (підрозділах), центрах, диспансерах:
- лікарі, молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, зайняті у відділеннях і кабінетах хіміотерапії
- молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, зайняті у дитячих відділеннях
- у рентгенівських відділеннях (кабінетах) — молодші медичні сестри з догляду за хворими
Документи, що містять дані щодо періодів роботи, які зараховуються до страхового стажу
Основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Документи, визначені постановою КМУ від 12.08.1993 № 637, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.
У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.
Трудова книжка містить лише дані щодо зарахування/звільнення на посаду, проте не має відомостей щодо характеру та умов праці. Тому медзаклад має надати з цього приводу уточнювальну довідку.
Цей документ має містить інформацію щодо:
- часових проміжків, які зараховуються до спеціального стажу
- професії або посади
- характеру виконуваної праці
- розділу, підрозділу, пункту, найменування списків або їх номерів, куди включають цей період роботи
- первинної відносно довідки документації за час роботи
Пільгова пенсія для медиків, що не мають необхідного стажу
Якщо працівник 50-річного або вказаного у Таблиці 1 віку не набув потрібного страхового стажу до 1 квітня 2024 року, нарахувати йому пільгову пенсію можуть, якщо він має вказаний у Таблиці 2 страховий стаж.
Таблиця 2
Мінімальний стаж для виходу на пенсію за віком на пільгових умовах
Дата досягнення пенсійного віку | Стаж, років | |
чоловіки | жінки | |
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року | 29 | 24 |
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року | 29,5 | 24,5 |
Пільгова пенсія медпрацівників, які мають необхідний страховий стаж, але не мають достатньо стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці
Щоб отримати пільгову пенсію, такі працівники повинні мати принаймні половину стажу на зазначених роботах, тобто:
- чоловіки — 5 років
- жінки — 3 роки 9 місяців
Працівникам, які набули необхідного страхового стажу, пільгові пенсії призначають зі зменшенням пенсійного віку, встановленого Законом № 1058. Так, за відпрацювання кожного повного року на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці пенсійний вік зменшують:
- чоловікам — на 1 рік
- жінкам — на 1 рік і 4 місяці
Таке зменшення діє навіть у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Як підтвердити право на пільгову пенсію
Медпрацівники, які претендують на пільгову пенсію, мають підтвердити своє право на неї:
- записами у трудовій книжці
Довідки видає медзаклад на основі первинних документів щодо характеру та умов праці, а також тих, які підтверджують зайнятість певного працівника на конкретній роботі повний робочий час.
Пільгова пенсія для медпрацівників в Україні призначається на основі висновку атестації робочих місць згідно з постановою КМУ «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 № 442 (далі — Постанова № 442). Висновок атестації може зараховуватися при нарахуванні пільгових пенсій упродовж 5-річного терміну з моменту її проведення за умови незмінності умов та характеру праці у медзакладі.
Увага! Якщо умови та характеру праці змінилися або заклад припинився, щоб підтвердити право на пільгову пенсію необхідно провести позачергову атестацію.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383 (далі — Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Працівник повинен надати документацію, що підтверджує небезпечні/важків умови праці за час перебування на посаді до 21 серпня 1992 року та висновки атестації робочих місць, якщо він працював на тому ж місці після 21 серпня 1992 року. Які періоди зараховують до пільгового стажу, описано в Таблиці 3.
Таблиця 3
Період роботи, який зараховують до пільгового стажу
Якщо атестація була вперше проведена до 21 серпня 1997 року | Якщо атестація була вперше проведена після 21 серпня 1997 року (результати підтвердні) |
|
|
Які документи містять дані щодо періодів роботи, які зараховуються до страхового стажу
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці подають такі документи:
- трудова книжка з належно оформленими записами про посади й періоди роботи
- виписка (витяг) із наказу про проведення атестації на відповідному робочому місці
- уточнювальна довідка, передбачена пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 , — за відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах
Увага! Підстава — пункт 10 Порядку № 383.
Трудова книжка містить лише дані щодо зарахування/звільнення на посаду, проте не має відомостей щодо характеру та умов праці. Тому медзаклад має надати з цього приводу уточнювальну довідку.
Цей документ має містить інформацію щодо:
- часових проміжків, які зараховуються до спеціального стажу
- професії або посади
- характеру виконуваної праці
- розділу, підрозділу, пункту, найменування списків або їх номерів, куди включають цей період роботи
- первинної відносно довідки документації за час роботи
Пільгові пенсії медичним працівникам, які не досягли пільгового пенсійного віку
Право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров’я, які працюють на посадах та в закладах і установах, передбачених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою КМУ від 04.11.1993 № 909, незалежно від віку за наявності не менше 25 років спеціального стажу станом на 01.04.2015, або не менше 25 років 6 місяців станом на 01.01.2016 р., або не менше 26 років 6 місяців станом на 11.10.2017 р.
Право на «подвійний стаж» у медицині
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом № 1058 (до 01.01.2004 р), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 передбачено зарахування до стажу у подвійному розмірі періодів роботи в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб з ВІЛ або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях), у патолого — анатомічних і реанімаційних відділеннях, а також у закладах з надання психіатричної допомоги (незалежно від найменування посади).
Підтвердженням роботи в таких умовах є записи в трудовій книжці, а у разі необхідності, уточнюючі довідки закладів охорони здоров’я. Відтак, правом на пільгове обчислення страхового стажу відповідно до статті 60 Закону № 1788 користуються особи, які працювали у згаданих закладах до 01.01.2004 р. Надалі стаж обчислюється в одинарному розмірі — за даними системи персоніфікованого обліку.
Порядок призначення пенсії за вислугу років
Пенсія за вислугу років призначається та виплачується після звільнення з посад, які дають право на зарахування до спеціального стажу роботи й передбачені в Переліку закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років,затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 № 909, це правило визначене у статті 114 Закону №1058.
Як обчислюється розмір пільгової пенсії медикам
Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону№ 1058.
Розмір пенсії залежить від:
- страхового стажу особи
- розміру зарплатні, з якої відраховували страхові внески
Розмір пенсії визначається за формулою:
П — розмір пенсії, у гривнях
Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях
Кс — коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону
За кожний повний рік стажу роботи на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці до страхового стажу додатково зараховують по одному року (ст. 24 Закону № 1058).