Мікробіологічна діагностика туберкульозу: інструкція МОЗ

Автор
Експертна редакція порталу
Що регулює порядок діагностики туберкульозу? Які основні елементи інструкції та на що звернути увагу — про це у статті
Зміст статті:
Як збирати матеріал для дослідження на туберкульоз Як транспортувати матеріал для дослідження на туберкульоз Як лабораторії приймати матеріал для дослідження на туберкульоз Проведення дослідження на туберкульоз — алгоритм Внутрішній контроль якості бактеріологічних досліджень

 

 

Інструкцію з бактеріологічної діагностики туберкульозу (наказ МОЗ від 06.02.2002 № 45) більше не використовуйте. МОЗ наказом від  27.06.2019 № 1462 затвердив новий документ — Інструкцію з мікробіологічної діагностики туберкульозу (далі — Інструкція).

Всесвітній день боротьби проти туберкульозу ►►► ТЕСТ

Документ визначає, як мають виконувати мікробіологічні дослідження лабораторії, що діагностують туберкульоз. Дотримуватися Інструкції мають заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, які забезпечують забір, транспортування матеріалу та проведення мікробіологічних досліджень для діагностики туберкульозу.

Як збирати матеріал для дослідження на туберкульоз

Для діагностики туберкульозу в першу чергу проводять забір матеріалу для дослідження на туберкульоз. Щоб результати досліджень на туберкульоз були достовірними, дотримуйтеся п’яти правил, зазначених у пам’ятці.

Щоб результати досліджень на туберкульоз були достовірними

Скачати

В Інструкції прописано вимоги до тари, у яку збирають матеріал для дослідження туберкульозу. Це мають бути прозорі, виготовлені з ударостійкого матеріалу контейнери, на які легко можна нанести маркування. Не можна використовувати флакони, що закупорюються пробками. Натомість скористайтеся контейнерами з кришкою, яка загвинчується з ущільненням.

Не всім хворим вдається відкашляти мокротиння. Лабораторія, що проводить мікробіологічні дослідження, має бути готова прийняти різний біоматеріал: від бронхоальвеолярних змивів до промивних вод шлунку.

Коли зібрали матеріал, протягом декількох годин відправте його до лабораторії. Але якщо та територіально віддалена від місця забору, то можна відправляти матеріал двічі на тиждень. У вас така ситуація? Тоді зберігайте матеріал для дослідження за таких умов:

  • температура: 4—8 °C
  • час зберігання: 72 год. Потрібно довше? → + консервант (до 5 діб)

 

Як транспортувати матеріал для дослідження на туберкульоз

Дослідний матеріал запакуйте у водонепроникну ємкість, що не б’ється. Вона має бути захищена від ударів, струсів та інших імовірних пошкоджень.

Для транспортування можна користуватися металевими біксами. Або виділіть кілька металевих чи пластикових транспортувальних ящиків, у яких можна вертикально зафіксувати до 30 контейнерів із діагностичним матеріалом. Обирайте ті, в яких кришка щільно прилягає і не відкриється під час транспортування.

NB! Стежте, щоб під час транспортування на матеріал не потрапляли сонячні промені.

Не забудьте й про супровідну документацію на зразки для дослідження та контейнери: форму № 200-2/о «Направлення на бактеріологічне дослідження ТБ 06» (далі — Направлення). Її передайте у файлі чи папці, але не кладіть до ящика зі зразками.

Перш ніж відправити матеріал до лабораторії, перевірте:

  • чи збігається кількість контейнерів у ящику з цифрою у списку Направлення
  • чи відповідає номер кожного контейнера номерам у Направленні

Якщо проблем не виявили, укажіть дату відправлення матеріалу на дослідження, поставте підпис та складіть супровідний лист і заповнені бланки направлень на мікроскопічне дослідження на кожну пробу матеріалу у файл. Останній прикріпіть до ящика зовні.

Медичні відходи: 15 запитань і відповідей

Як лабораторії приймати матеріал для дослідження на туберкульоз

Лабораторія приймає матеріал теж за визначеним алгоритмом і в спеціально відведеному місці. Ящики для транспортування відкривайте у витяжній шафі чи окремо відведеному столі.

Ящик обробіть ззовні відповідним дезінфектантом, далі відкрийте його та перевірте, чи всі контейнери цілі. Биті знезаразьте дезінфектантом, прокип’ятіть чи помістіть в автоклав. Такі зразки непридатні для дослідження.

Непошкоджені контейнери обробіть ззовні дезінфектантом кожен окремо. Контейнери розкрутіть у разових рукавичках у шафі біологічної безпеки.

Продезінфікуйте внутрішню поверхню транспортувального ящика. Якщо та забруднена, ящик занурте в дезрозчин чи відправте в автоклав.

Далі працівник лабораторії має присвоїти матеріалу для дослідження лабораторний порядковий номер, указати його на боці контейнера та зафіксувати у бланку Направлення. Потім він знімає рукавички, кладе їх у дезрозчин та миє руки з милом.

NB! Не проводьте досліджень, якщо немає письмово оформленого Направлення. Розробіть та затвердьте для вашої лабораторії правила вибракування матеріалу.

Усі не відбраковані під час надходження до лабораторії зразки реєструйте у формі № 252-2/о «Лабораторний реєстраційний журнал (бактеріологічні дослідження) ТБ 04/2». Це обов’язок відповідальних лікарів бактеріологічних відділів клініко-діагностичних лабораторій чи бактеріологічних лабораторій у лабораторіях другого й третього рівнів.

Форму № 252-2/о заповнюйте на підставі Направлення. У формі реєструйте пацієнтів, яким призначили бактеріоскопічне та культуральне дослідження, а також тести на дослідження медикаментозної чутливості до протитуберкульозних препаратів.

 

Проведення дослідження на туберкульоз — алгоритм

В Інструкції детально описано:

  • порядок проведення мікроскопічного дослідження для виявлення кислостійких бактерій
  • оброблення діагностичного матеріалу, деконтамінації та концентрації зразків
  • бактеріологічної ідентифікації нетуберкульозних мікобактерій
  • вимоги до живильних середовищ

Внутрішній контроль якості бактеріологічних досліджень

Не забудьте впровадити й контроль якості проведених досліджень.

Внутрішній контроль якості бактеріологічних досліджень — ефективний і систематичний моніторинг та забезпечення відповідності усіх лабораторних процесів затвердженим стандартним операційним процедурам і встановленим стандартам.

Завідувач лабораторії щокварталу повинен аналізувати дані, враховуючи частоту позитивних результатів. У довільній формі він має вказати частку неякісних проб, частку хворих, виявлених методом бактеріоскопії, кратність обстеження хворих тощо.

Цю інформацію зберігають в лабораторії для внутрішньолабораторного контролю бактеріоскопії та своєчасного виявлення проблем.

 

 

 зміст

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді