Робота медичної сестри за сумісництвом у приватній лікарні: чи можливо

2130

Запитання

Медична сестра за основним місцем роботи працює у комунальному закладі охорони здоров’я. Чи має вона право працювати за сумісництвом у кількох приватних лікарнях?

Відповідь

Відповідно до частини другої статті 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Тобто частина друга статті 21 КЗпП не обмежує прав працівників на кількість укладених трудових договорів про роботу за сумісництвом, а також на тривалість робочого часу на роботі за сумісництвом.

Роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій регулюють постановою Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245 (далі — Постанова № 245) та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43 (далі — Положення № 43).

Робота медичної сестри за сумісництвом у приватній лікарні: чи можливоЧитайте: "Паліативна допомога: порядок надання та організація"

На час ухвалення і дії цих нормативно-правових актів відповідно до Закону України «Про власність» від 07.02.1991 № 697-XII (далі — Закон про власність) до державної власності належали загальнодержавна власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність). Зазначені нормативно-правові акти врегульовували питання роботи працівників на умовах сумісництва як на державних (комунальних) підприємствах, так і в державних (комунальних) установах, організаціях, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Незважаючи на втрату чинності Законом про власність (Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Цивільного кодексу України» від 27.04.2007 № 997), зазначені нормативно-правові акти регулюють питання роботи на умовах сумісництва в установах та організаціях, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Робота медичної сестри за сумісництвом у приватній лікарні: чи можливоЧитайте: "Профілактика професійних захворювань медичних працівників на вірусні гепатити"

Отже, дія Постанови № 245 та Положення № 43 поширюється на комунальні установи та організації, що фінансуються з бюджету.

За загальним правилом працівник може працювати за сумісництвом поза межами робочого часу. Тобто, відпрацювавши робочий час за основним місцем роботи, цей працівник може працювати за сумісництвом. Це буде для нього нова робота за окремим трудовим договором (п. 1 Положення № 43).

Варто зазначити, що тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом упродовж місяця не має перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Робота медичної сестри за сумісництвом у приватній лікарні: чи можливоЧитайте: "Вимірювання артеріального тиску: покроковий алгоритм"

Таке обмеження стосується працівників, для яких державне підприємство (установа, організація) є основним місцем роботи або місцем роботи за сумісництвом.

Отже, виконання медичною сестрою комунального закладу охорони здоров’я роботи за сумісництвом більше ніж на 0,5 ставки загалом, незалежно від того — в одному чи кількох приватних закладах, є неправомірним.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Мобілізація медичних працівників — 2024: кого можуть призвати на військову службу та хто не підлягає мобілізації

Як відбувається мобілізація медиків, зокрема жінок-медиків, як діяти після отримання повістки та хто не може бути мобілізованим. Читайте про це в статті
372221

Положення про преміювання працівників медичного закладу: як розробити

З'ясуйте, як урегулювати питання преміювання медичних працівників, які локальні документи затвердити та як їх оформити. Розробіть положення про преміювання медичних працівників за зразком
39363