Чи має право анестезистка проводити заміну кисневих балонів

1837

Запитання

Чи входить до функціональних обов’язків медичної сестри — анестезистки подача кисню хворим по відділеннях лікарні, заміна кисневих балонів та підключення їх до кисневої мережі у випадку заміни балонів, а також закису азоту. Чи можна вписати такі обов’язки в її посадову інструкцію?

Відповідь

Насамперед варто розрізняти такі поняття, як «обслуговування» та «експлуатація».

Заміна кисневих балонів та підключення їх до кисневої мережі у випадку заміни балонів тощо — це обслуговування, метою якого є підтримання роботоздатності або справності виробу під час використання за призначенням.

А от під’єднання пристрою до пацієнта, увімкнення/вимкнення подачі кисню тощо — це вже експлуатація.

Так, відповідно до підрозділу 24 розділу «Фахівці» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.03.2002 № 117, сестра медична — анестезист:

  • здійснює професійну діяльність під керівництвом лікаря або самостійно;
  • готує до роботи приладдя та відповідну апаратуру;
  • спостерігає за діяльністю серця, мозку, диханням, температурою під час операції;
  • здійснює спостереження та догляд за хворими в ранньому післяопераційному періоді;
  • веде документацію при проведенні знеболювання;
  • володіє прийомами реанімації при гострій серцево-судинній, нирковій та печінковій недостатності, шоку, коматозних станах тощо.

Отже, у функціональні обов’язки сестри медичної-анестезиста не входить обслуговування кисневої апаратури. А от експлуатація цілком відповідає пунктам «готує до роботи приладдя та відповідну апаратуру», «проводить підготовку хворого до наркозу».

Для експлуатації кисневого обладнання медична сестра має пройти інструктаж з охорони праці під час роботи з кисневим обладнанням (як посудинами, що працюють під тиском).

У медичних закладах задля організації роботи з балонами (як посудин, що працюють під тиском) та пов’язаним з ними обладнанням потрібно визначати навчених відповідальних інженерно-технічних працівників та обслуговуючий персонал (п. 7.1.1 Правил безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, НПАОП 0.00-1.59-87).

Чи має право анестезистка проводити заміну кисневих балонівЧитайте: "Профілактика післяопераційних інфекцій"

  

Зокрема, потрібно призначити працівника з нагляду за технічним станом і безпечною експлуатацією балонів (п.7.1.3-7.1.5 НПАОП 0.00-1.59-87) та працівника, відповідального за справний стан і безпечну дію балонів (п. 7.1.6 НПАОП 0.00-1.59-87).

За невеликої кількості підконтрольних балонів (до 10 балонів) обов’язки може суміщати одна особа.

Обслуговування посудин, що працюють під тиском, входить до Переліку робіт з підвищеною небезпекою (п. 63 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15).

До робіт з обслуговування балонів допускається особа, яка пройшла медичний огляд, інструктаж, навчання та перевірку знань з питань безпечного поводження з посудинами (балонами) (п. 7.2.1 НПАОП 0.00-1.59-87).

Допуск персоналу до самостійного обслуговування балонів оформлюється наказом по закладу, має також бути розроблена інструкція з режимів роботи та безпечного обслуговування посудин (балонів) (п. 7.2.5, п. 7.2.6 НПАОП 0.00-1.59-87).

Карпати-weekend для ТОПменеджерів медзакладів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Положення про преміювання працівників медичного закладу: як розробити

З'ясуйте, як урегулювати питання преміювання медичних працівників, які локальні документи затвердити та як їх оформити. Розробіть положення про преміювання медичних працівників за зразком
36960

Відпустки медичних працівників

Відпустки медичних працівників через професійні особливості викликають багато запитань у відділу кадрів медичного закладу. Розкажемо, як правильно надати відпустку та які документи оформити
92357