Класифікація медичних відходів

журналу «Довідник головної медичної сестри»
журналу «Довідник головної медичної сестри»
Автор
експерт з охорони здоров’я Цифрового видавництва Експертус, Київ
З’ясуйте, до якого коду належать медичні відходи. Дотримуйте вимог чинного законодавства та убезпечте заклад від поширення інфекцій, а себе — від відповідальності

Почнімо з визначення медичних відходів. Це відходи, пов’язані з доглядом за новонародженими, діагностикою, лікуванням чи профілактикою захворювань у людей. У Національному переліку відходів, затвердженому постановою КМУ від 20.10.2023 № 1102 (даліНацперелік відходів), усі ці відходи належать до підгрупи 18 01.

Поводження з медичними відходами з 01.04.2025

Класифікація здійснюється відповідно до Національного переліку з урахуванням додатка 3 до Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 №2320-IX.

Кожна позиція Національного переліку відходів складається з коду відходів і назви відходів українською мовою.

Код відходів складається з шести цифр:

1) перші дві цифри визначають групу відходів (XX 00 00);

2) другі дві цифри визначають підгрупу відходів (XX XХ 00);

3) останні дві цифри визначають вид відходів у межах підгрупи (XX ХX XX).

Коди відходів поділяються на:

1) коди без позначення символом «*» — ідентифікують відходи, що не є небезпечними;

2) коди, позначені символом «*» — ідентифікують небезпечні відходи.

Коди медичних відходів

Коди небезпечних відходів:

Коди відходів що не є небезпечними

18 01 03*

Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції

18 01 01

Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03)

18 01 06*

Хімічні препарати, що складаються або містять небезпечні речовини

18 01 04

Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо)

18 01 08*

Цитотоксичні та цитостатичні лікарські препарати

18 01 07

Хімічні препарати інші, ніж зазначені за кодом 18 01 06

18 01 10*

Відходи амальгам для стоматологічних цілей

18 01 09

Лікарські препарати інші, ніж зазначені за кодом 18 01 08

 

Як поводитись з медичними відходами із 1 квітня 2025 року

Як поводитись з медичними відходами визначають Державні санітарні норми та правила «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров’я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів», затверджені наказом МОЗ від 31.10.2024  № 1827 (далі — ДСанПіН № 1827). Саме ними мають керуватися заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності та фізичні особи — підприємці, які провадять господарську діяльність із медичної практики.

Поводження з небезпечними відходами

Вимоги до управління відходами, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції

Код 18 01 03* відповідно до Нацпереліку відходів

До відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції належать такі відходи:

Відходи

Первинне паковання

Примітки

1

Використані небезпечно гострі предмети і медичні вироби (наприклад, голки, шприци з одягненою голкою, скальпелі або їхні леза, битий скляний посуд, внутрішньовенні катетери, ланцети для забору крові) забруднені біологічними рідинами

Контейнер одноразового використання, стійкий до механічних пошкоджень (за винятком скляних), визначений виробником
для інфекційно небезпечних небезпечно гострих предметів і медичних
виробів

Контейнер повинен мати кришку, що щільно прилягає та унеможливлює його безконтрольне розкриття. Використовувати контейнери обмеженого (багаторазового) використання для збирання небезпечно гострих інфекційно небезпечних відходів заборонено.

2

Імунобіологічні лікарські засоби, з первинною упаковкою лікарського засобу, яка не втратила цілісність:

  • із закінченим терміном придатності;
  • які зберігалися із порушенням холодового ланцюга;
  • із візуальними характеристиками, що змінилися, які не визначені в інструкції для медичного застосування (наприклад, наявність осаду та/або сторонніх домішок, зміна кольору і прозорості)

Контейнер одноразового використання, стійкий до механічних пошкоджень (за винятком скляних), визначений виробником  для інфекційно небезпечних небезпечно гострих предметів і медичних виробів

3

Медичні вироби, забруднені імунобіологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами (наприклад, кисневі маски, шприци без одягненої голки, ЗІЗ працівників утворювача відходів)

Первинне паковання — ємності (контейнери або мішки / пакети), що стійкі до механічних пошкоджень і призначені виробником для паковання інфекційно небезпечних відходів.

1. Мішок / пакет для парової стерилізації (автоклавування) або контейнер обмеженого (багаторазового) використання, стійкий до парової стерилізації (автоклавування) (якщо утворювачем відходів проводиться підготовка до відновлення відходів).

2. Міцний, непроникний, стійкий до механічних пошкоджень одноразовий мішок / пакет, визначений виробником для інфекційно небезпечних відходів  (якщо утворювачем відходів не проводиться підготовка до відновлення відходів).

4

Підгузки, засоби особистої гігієни (наприклад, жіночі прокладки), ЗІЗ пацієнтів / відвідувачів, отриманих від пацієнтів / відвідувачів, хворих на такі інфекційні хвороби:

  • віспа (натуральна віспа);
  • віспа мавп (mpox);
  • гарячка Ласса;
  • гарячка Марбург;
  • вірусний гепатит А (лише забруднені випорожненнями (фекаліями);
  • грип людський пандемічний;
  • дифтерія (лише забруднені виділеннями з уражених шкіри або слизових оболонок);
  • поліомієліт (паралітичний) (лише забруднені випорожненнями (фекаліями);
  • сальмонельоз (лише забруднені випорожненнями (фекаліями);
  • туляремія;
  • хвороба, викликана вірусом Ебола;
  • холера (лише забруднені випорожненнями (фекаліями);
  • черевний тиф (лише забруднені випорожненнями (фекаліями);
  • чума;
  • нові інфекційні хвороби або інфекційні хвороби з невідомими шляхами інфікування

Первинне паковання — ємності (контейнери або мішки / пакети), що стійкі до механічних пошкоджень і призначені виробником для паковання інфекційно небезпечних відходів.

5

Відходи, що утворилися в результаті діяльності медичних лабораторій (мікробіологічні культури і штами, що містять будь-які живі збудники інфекційних хвороб; живі вакцини, непридатні до використання, залишки живильних середовищ, інокуляції, змішування мікробіологічних культур збудників інфекційних хвороб);

Первинне паковання — ємності (контейнери або мішки / пакети), що стійкі до механічних пошкоджень і призначені виробником для паковання інфекційно небезпечних відходів.

6

Відходи крові та компонентів крові, які:

  • отримані від донорів крові та/або компоненти крові, що підпадають під Критерії відсторонення донорів цільної крові та компонентів крові, визначені у додатку 3 до Порядку медичного обстеження донорів крові та компонентів крові, затвердженого наказом МОЗ від 01.08.2005 № 385
  • зберігалися без дотримання умов зберігання донорської крові та компонентів крові, визначених у додатку 3 Порядку дотримання показників безпеки та якості донорської крові та компонентів крові, затвердженого наказом МОЗ від 09.03.2010 № 211

Міцний, непроникний, стійкий до механічних пошкоджень одноразовий мішок / пакет,
визначений виробником для інфекційно небезпечних відходів

Перед перевезенням за межі місця утворення, відходи поміщаються у контейнери, що стійкі до механічних пошкоджень, призначені виробником для паковання інфекційно небезпечних відходів та герметично закриваються (наприклад, пластикове відро з кришкою).

 

Перевезення інфекційно небезпечних відходів за межі місця утворення у первинному пакованні заборонено.

Примітка. Для вторинного паковання викиристовують контейнери, які відповідають ДСТУ EN 840-1:2018 (EN 840-1:2012, IDT) «Контейнери для збирання та перероблення відходів пересувні. Частина 1. Контейнери двоколісні місткістю до 400 л для гребінчастих підіймальних пристроїв. Розміри та конструкція», затвердженому наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 19.12.2018 року № 517.

Увага! Проведення дезінфекції інфекційно небезпечних відходів не допускається.

Заборнено при збиранні інфекційно небезпечних відходів:

1) руйнувати, розбирати і розрізати інфекційно небезпечні відходи, у тому числі використані системи для внутрішньовенних інфузій;

2) знімати голку зі шприца після його використання;

3) пересипати / переливати інфекційно небезпечні відходи з однієї ємності в іншу, за винятком ситуацій, передбачених у СОП щодо алгоритму дій у разі виникнення аварійних ситуацій;

4) ущільнювати (утрамбовувати) інфекційно небезпечні відходи;

5) встановлювати одноразові та багаторазові ємності для роздільного збирання інфекційно небезпечних відходів на відстані менше одного метра від нагрівальних приладів.

Збирання інфекційно небезпечних відходів у місцях їхнього утворення здійснюється впродовж робочої зміни (не більше 24 годин).

При збиранні інфекційно небезпечних відходів, визначених пункті 1 таблиці 2 допускається заповнення контейнерів протягом не більше семи діб.

Заборонено заповнювати ємності (контейнери, мішки / пакети) для інфекційно небезпечних відходів більше ніж на 75%.

Заповнені ємності готуються до перевезення, а саме контейнери щільно закриваються кришками, а мішки / пакети зав’язуються.

Увага! Перевезення інфекційно небезпечних відходів за межі місця утворення у первинному пакованні заборонено.

Інфекційно небезпечні відходи, крім пункту 3 таблиці 2, підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.

Медичні вироби, забруднені імунобіологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами (наприклад, кисневі маски, шприци без одягненої голки, ЗІЗ працівників утворювача відходів) підлягають роздільному збиранню в окремі ємності:

1) інфекційно небезпечні відходи, що можуть бути відновлені (повторно використані або піддані рециклінгу) суб’єктами господарювання у сфері управління відходами, які мають Дозвіл, після їхнього оброблення насиченим водяним паром під тиском за допомогою спеціального обладнання — парових стерилізаторів за процедурою, визначеною в пункті 12 розділу ІІІ ДСНП ;

2) інфекційно небезпечні відходи, які не можуть бути відновлені (наприклад, медичні рукавички латексні), підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.

Інфекційно небезпечні відходи, що можуть бути відновлені, але роздільне збирання яких утворювачем відходів утруднено або неможливе (наприклад, відсутність достатньої кількості працівників для роздільного збирання відходів), підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.

Вимоги до управління відходами хімічних препаратів, що складаються або містять небезпечні речовини та відходами цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів

Код 18 01 06* 

До відходів хімічних препаратів, що складаються або містять небезпечні речовини (далі — токсичні відходи) належить первинна упаковка лікарських препаратів визначених Переліком отруйних лікарських засобів за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами, затвердженим наказом МОЗ від 17.08.2007 № 490.

До відходів цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів відносяться усі відходи, що забруднені (контаміновані) цитотоксичним та/або цитостатичним лікарським засобом.

Увага! Віднесення лікарського засобу до цитотоксичного чи цитостатичного проводиться відповідно до листка-вкладиша.

Роботи з токсичними відходами та відходами цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів проводять виключно із застосуванням відповідних ЗІЗ, які зазначені в листку-вкладиші.

Роботи з відходами цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів проводять у шафі біологічної безпеки класу І. Шафи біологічної безпеки класу І підлягають щорічній валідації.

Для первинного паковання токсичних відходів та відходів цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів використовують контейнери з кришками, які герметично прилягають і призначені виробником для паковання токсичних відходів та відходів цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів.

Для збирання токсичних відходів та відходів цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів заборонено використовувати контейнери обмеженого (багаторазового) використання.

Контейнери для первинного паковання токсичних відходів та відходів цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів допускається заповнювати протягом одного року, за виключенням випадків, коли меншу тривалість зберігання визначено виробником паковання.

Контейнери для відходів цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів відкриваються перед кожним заповненням та потім закриваються виключно у шафі біологічної безпеки класу І.

Заборонено заповнювати контейнери для первинного паковання токсичних відходів та відходів цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів більше ніж на 75%.

Перед перевезенням за межі місця утворення токсичних відходів та відходів цитотоксичних/ цитостатичних лікарських препаратів (наприклад, за межі підрозділу), контейнери для первинного паковання закриваються та поміщаються у контейнери вторинного паковання, які відповідають ДСТУ EN 840-1.

Токсичні відходи та відходи цитотоксичних / цитостатичних лікарських препаратів передаються суб’єкту господарювання у сфері управління відходами, які мають Дозвіл та Ліцензію.

Все про новий порядок вакцинації

Вимоги до управління відходами амальгам для стоматологічних цілей

Код 18 01 10*—  вiдходи амальгами в стоматологiï (пломби з амальгами, зуби, що мiстять амальгаму)  

Утворювачі відходів, які використовують стоматологічну амальгаму, видаляють пломби із стоматологічної амальгами або зуби, що містять такі пломби, обладнуються сепараторами амальгами. Сепаратори амальгами повинні забезпечувати утримання та збирання частинок амальгами, включаючи ті, що містяться у використаній воді (рівень утримання не нижче 95%).

Для первинного паковання відходів амальгам для стоматологічних цілей використовуються контейнери, виготовлені з матеріалу, який не взаємодіє з ртуттю, і призначені виробником для паковання ртуті або ртутьвмісних відходів.

Заборонено заповнювати контейнери для первинного паковання відходів амальгам для стоматологічних цілей більше ніж на 75%.

Контейнери для первинного паковання відходів амальгам для стоматологічних цілей допускається заповнювати протягом одного року, за виключенням випадків коли виробником паковання зазначена менша тривалість зберігання ( пункт5 розділу ІІІ Наказу № 1827).

Перед перевезенням за межі місця утворення відходів амальгам для стоматологічних цілей (наприклад, за межі підрозділу), контейнери для первинного паковання поміщають у контейнери вторинного паковання, що герметично закриваються та містять сірку.

Перевезення відходів амальгам для стоматологічних цілей за межі місця утворення у первинному пакованні заборонено.

Відходи амальгам для стоматологічних цілей у вторинному пакованні передаються суб’єкту господарювання у сфері управління відходами, який має Дозвіл та Ліцензію.

Ліцензійні порушення в стоматології: приклади судових справ

Поводження з відходами, що не є небезпечними

Вимоги до управління відходами гострих інструментів

Код 18 01 01 відповідно до Нацпереліку відходів

До відходів гострих інструментів відносяться усі відходи гострих медичних виробів, крім використаних небезпечно гострі предмети і медичні вироби (наприклад, голки, шприци з одягненою голкою, скальпелі або їхні леза, битий скляний посуд, внутрішньовенні катетери, ланцети для забору крові) забруднені біологічними рідинами; та/або забруднених цитотоксичним / цитостатичними лікарськими препаратами

Для паковання відходів гострих інструментів використовуються контейнери з кришкою, що не проколюються.

Відходи гострих інструментів передаються суб’єктам господарювання у сфері управління відходами для відновлення / видалення відходів.

Відходи гострих інструментів, відновлення яких вимагає різних технологічних підходів (наприклад, відходи, виготовлені з металу і поліпропілену), підлягають роздільному збиранню.

Відходи гострих інструментів, що можуть бути відновлені, але роздільне збирання яких утворювачем відходів утруднено або неможливе (наприклад, відсутність достатньої кількості працівників для роздільного збирання відходів), підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.

Відходи гострих інструментів, які не можуть бути відновлені, підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.

Перед перевезенням за межі місця утворення відходів гострих інструментів, контейнери щільно закриваються з метою унеможливлення висипання відходів.

Вимоги до управління відходами частин тіл та органів, включаючи посудини з кров’ю та консервовану кров

Код 18 01 02 відповідно до Нацпереліку відходів

До відходів частин тіл та органів, включаючи посудини з кров’ю та консервовану кров, відносяться відходи частин тіл та органів (наприклад, частини тіл та органів, отриманих в результатів хірургічного втручання), а також усі відходи крові та її компонентів, включно з їхнім пакованням, які не визначені підпунктами 1, 3, 6 пункту 1 розділу III ДСНП.

До відходів частин тіл та органів, включаючи посудини з кров’ю та консервовану кров, не відносяться тіла (останки, прах) померлих в розумінні Закону України «Про поховання та похоронну справу».

Відходи частин тіл та органів, включаючи посудини з кров’ю та консервовану кров, збирають у первинне паковання — мішки / пакети, що стійкі до механічних пошкоджень.

Збирання відходів частин тіл та органів у місцях їхнього утворення здійснюється впродовж робочої зміни (не більше 24 годин).

Заборонено заповнювати мішки / пакети для відходів частин тіл та органів більше ніж на 75%.

Перед перевезенням за межі місця утворення відходів частин тіл та органів (наприклад, за межі операційного відділення), мішки / пакети зав’язуються та поміщаються у контейнери для перевезення, які відповідають ДСТУ EN 840-1.

Перевезення відходів частин тіл та органів за межі місця утворення у первинному пакованні заборонено.

Зберігання відходів частин тіл та органів проводиться у спеціально виділеному холодильному обладнанні, яке розміщується в брудній зоні приміщення тимчасового зберігання відходів або у патологоанатомічному відділенні утворювача відходів.

Перед зберіганням відходи частин тіл та органів переміщуються із контейнерів для перевезення у непроникні герметичні мішки для трупів та поміщаються у спеціально виділене холодильне обладнання. Контейнери для перевезення після спорожнення підлягають очищенню і дезінфекції.

Зберігати відходи частин тіл та органів у холодильному обладнанні, яке призначене для зберігання харчових відходів, їжі і напоїв, лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів заборонено.

Увага! Зберігання відходів частин тіл та органів проводиться при температурі, що не перевищує 10 °C нижче нуля.

Перевезення відходів частин тіл та органів за межі території ЗОЗ дозволяється за умови маркування непроникних герметичних мішків для трупів відповідно до додатка 2 до Правил № 1827.

Перевізник проводить перевезення відходів частин тіл та органів спеціалізованим транспортом (вантажний кузов забезпечує ізоляцію від навколишнього середовища та його внутрішнє оздоблення стійке до очищення і дезінфекції).

Відходи частин тіл та органів підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.

Рідка частка відходів посудин з кров’ю та консервованої крові зливається в загальну каналізаційну мережу без попередньої підготовки до видалення.

Для паковання твердої частки відходів посудин з кров’ю та консервованої крові використовуються мішки / пакети, стійкі до механічних пошкоджень.

Тверда частка відходів посудин з кров’ю та консервованої крові підлягає спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.

Вимоги до управління відходами, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції

Код 18 01 04 відповідно до Національного переліку відходів

До відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо), відносяться усі відходи, окрім аналогічних за складом, але визначених як інфекційно небезпечні відходи відповідно до підпунктів 3, 4 пункту 1 розділу III Державних санітарних норм та правил.

Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції, передаються суб’єкту господарювання у сфері управління відходами, який має Дозвіл та Ліцензію.

Відходи накопичуються у місцях їхнього утворення впродовж робочої зміни (не більше 24 годин).

Для первинного паковання відходів використовуються мішки / пакети, стійкі до механічних пошкоджень.

Заборонено заповнювати мішки / пакети для первинного паковання відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції, більше ніж на 75%.

Перед перевезенням за межі місця утворення відходів, збирання та видалення (наприклад, за межі структурного підрозділу), мішки / пакети зав’язуються та поміщаються у контейнери вторинного паковання, які відповідають ДСТУ EN 840-1.

Перевезення відходів, збирання та видалення за межі місця утворення у первинному пакованні заборонено.

Відходи підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.

Код відповідно до Нацпереліку відходів 18 01 09 включає «Лікарські препарати інші, ніж зазначені за кодом 18 01 08 та не небезпечними.

Управління відходами лікарських препаратів здійснюється відповідно до Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2009 № 589, Правил проведення утилізації та знищення неякісних лікарських засобів, до складу яких входять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, затверджених наказом МОЗ, Міндовкілля від 19.03.1999 № 67/59, Правил утилізації та знищення лікарських засобів, затверджених наказом МОЗ від 24.04.2015 № 242 (п.12 наказу № 1827).

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді