Медичні відходи в стоматології: нові СанПіНи за Наказом № 1827
Пiд час лiкування, протезування, профiлактичних та дiагностичних процедур в стоматологiчних клiнiках та кабiнетах утворюється величезна кiлькiсть вiдходiв, якi несуть потенцiйний ризик для здоров’я людей. Тому всi етапи утилiзацiï вiдходiв повиннi дотромуватись неухильно, вiдповiдно до санiтарних вимог.
Ліцензійні порушення в стоматології: приклади судових справ
1 квітня 2025 року втратили чинність старі Державні санітарні норми та правила щодо поводження з медичними відходами, які регулює наказ МОЗ від 08.06.2015 № 325 (далі — Наказ № 325).
Так само 1 квітня 2025 року набув чинності наказ МОЗ від 31.10.2024 № 1827 (далі — Наказ № 1827). Він затверджує новий Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров'я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів.
Система управлiння вiдходами — це комплекс заходiв, якi здiйснює утворювач вiдходiв:
1) роздiльне збирання та маркування вiдходiв;
2) перенесення медвідходів у корпуснi/міжкорпуснi (накопичувальнi) примiщення;
3) зберiгання вiдходiв на територiï утворювача вiдходiв (примiщення для тимчасового зберiгання вiдходiв);
4) оброблення вiдходiв (за необхiднicтi);
5) передавання вiдходiв суб'єкту господарювання у сферi управлiння вiдходами з метою ïхнього вiдновлення/видалення.
Постановою від 20.10.2023 № 1102 КМУ затвердив Порядок класифікації відходів та Національний перелік відходів.
Класифікація здійснюється відповідно до Національного переліку з урахуванням додатка 3 до Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 №2320-IX.
Кожна позиція Національного переліку відходів складається з коду відходів і назви відходів українською мовою.
Код відходів складається з шести цифр:
- перші дві цифри визначають групу відходів (XX 00 00);
- другі дві цифри визначають підгрупу відходів (XX XХ 00);
- останні дві цифри визначають вид відходів у межах підгрупи (XX ХX XX).
Коди відходів поділяються на:
1) коди без позначення символом * — ідентифікують відходи, що не є небезпечними;
2) коди, позначені символом * — ідентифікують небезпечні відходи.
Порівняння старих і нових СанПіНів щодо поводження з медичними відходами в стоматологічній практиці
Наказ № 325 | Наказ № 1827 |
Немає окремих положень для стоматологiчних вiдходiв. В стоматологічній практиці використовується загальна класифікація відходів: А — епiдемiчно безпечнi B — епiдемiчно небезпечнi C — токсикологiчно небезпечнi D — радiологiчнi | Класифікація відходів проводиться утворювачем відходів відповідно до Порядку класифікації відходів, затвердженого постановою КМУ від 20.10.2023 № 1102 (далі — Порядок). Згiдно з Порядком стоматологiчнi вiдходи можуть мати такi коди: 18 01 03*:
18 01 01 — гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03*) 18 01 02 — частини тіла та органи, включаючи посудини з кров’ю. Наприклад видаленi зуби без пломб з амальгами, фрагмент м’яких та кiсткових тканин 18 01 04 — відносяться усі відходи, окрім аналогічних за складом, але визначених як інфекційно небезпечні відходи, наприклад перевязувальний матеріал, не забруднений біологічними рідинами 18 01 10* — вiдходи амальгами в стоматологiï (пломби з амальгами, зуби, що мiстять амальгаму) |
Дезінфекція небезпечних відходів | |
Дезiнфекцiя iнфекцiйно небезпечних вiдходiв (категорiя В) проводиться безпосередньо в медичних закладах перед ïх подальшою утилiзацiєю | Заборонено проведення дезiнфекцiйно небезпечних вiдходiв безпосередньо в медичних закладах. Натомiсть такi вiдходи повuннi збиратися у спецiальнi контейнери та передаваться лiцензованим органiзацiям для подальшоï ïх обробки та утiлiзацiï |
Національна сертифікація з управління стоматологією — 2025
Облаштуйте місця зберігання відходів
Роздільне збирання відходів проводиться в місці їхнього утворення у окремі ємності (контейнери, мішки / пакети), що візуально чітко розрізняються за кольором та/або маркуванням.
Увага! Заборонено змішувати, накопичувати, зберігати, перевозити, захоронювати небезпечні відходи разом з відходами, що не є небезпечними.
Ємності (контейнери, мішки / пакети) з відходами, що не є небезпечними, розміщуються на майданчику, що має тверде покриття та захищений від погодних умов, та/або в приміщенні, яке унеможливлює доступ сторонніх осіб і тварин, особливо комах та гризунів.
Приймання, підготовка до відновлення, зберігання (накопичення) відходів, очищення та дезінфекція стійок-візків, контейнерів та іншого обладнання, що використовується для переміщення відходів, здійснюється в окремій будівлі у господарчій зоні з під’їзними шляхами або в складі корпусу, у тому числі у підвальних приміщеннях з автономною витяжною вентиляцією (за винятком приміщень, в яких встановлені установки спалювання відходів та/або установки сумісного спалювання відходів).
Приміщення, у яких здійснюється оброблення інфекційно небезпечних відходів водною парою під тиском і температурою, можуть розміщуватися у структурі підрозділів ЗОЗ при дотриманні вимог до безпечної експлуатації, визначених у ДСТУ EN 285.
Площа приміщень управління відходами визначається потужністю медичного закладу. Склад і мінімальні площі приміщень наведено у додатку 3 до Наказу № 1827.
У місцях первинного утворення відходів мають бути запасні ємності (контейнери, мішки / пакети) для роздільного збирання відходів.
Увага! Зберігання небезпечних відходів проводиться у приміщенні тимчасового зберігання, що виключає доступ сторонніх осіб.
Перед входом до приміщень тимчасового зберігання відходів розміщується вивіска або інформаційна табличку із написом «Медичні відходи. Стороннім вхід заборонено».
До приміщення тимчасового зберігання відходів забезпечується вільний доступ для працівників, які відповідають за видалення відходів, та під’їзд для автомобілів-сміттєвозів / візків.
Нові вимоги до інфекційного контролю: пройти курс
Поводження зi стоматологiчними вiдходами згiдно кодiв
Код 18 01 03*:
- використані небезпечно гострі предмети і медичні вироби (наприклад, голки, шприци з одягненою голкою, скальпелі або їхні леза, битий скляний посуд, тощо) забруднені біологічними рідинами;
- медичні вироби, забруднені імунобіологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами (наприклад, забрудненi ватнi та марлевi тампон, видаленi коронки та мости, шприци без одягненої голки, ЗІЗ працівників
Для первинного паковання гострих інфекційно небезпечних відходів, використовуються контейнери, що не проколюються і призначені виробником для паковання небезпечно гострих інфекційно небезпечних відходів.
Контейнер повинен мати кришку, що щільно прилягає та унеможливлює його безконтрольне розкриття.
Увага! Використовувати контейнери обмеженого (багаторазового) використання для збирання небезпечно гострих інфекційно небезпечних відходів заборонено.
Інфекційно небезпечні медичні вироби, забруднені імунобіологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, збирають у первинне паковання — ємності (контейнери або мішки / пакети), що стійкі до механічних пошкоджень і призначені виробником для паковання інфекційно небезпечних відходів.
Збирання інфекційно небезпечних відходів у місцях їхнього утворення здійснюється впродовж робочої зміни (не більше 24 годин).
При збиранні небезпечно гострі предметів і медичних виробів (наприклад, голки, шприци з одягненою голкою, скальпелі або їхні леза) забруднених біологічними рідинами, допускається заповнення контейнерів протягом не більше семи діб ( пункт 7 розділу ІІІ Наказу № 1827).
Увага! При збиранні інфекційно небезпечних відходів забороняється:
1) руйнувати, розбирати і розрізати інфекційно небезпечні відходи, у тому числі використані системи для внутрішньовенних інфузій;
2) знімати голку зі шприца після його використання;
3) пересипати / переливати інфекційно небезпечні відходи з однієї ємності в іншу, за винятком ситуацій, передбачених у СОП щодо алгоритму дій у разі виникнення аварійних ситуацій;
4) ущільнювати (утрамбовувати) інфекційно небезпечні відходи;
5) встановлювати одноразові та багаторазові ємності для роздільного збирання інфекційно небезпечних відходів на відстані менше одного метра від нагрівальних приладів (пункт 5 розділу ІІІ Наказу № 1827).
Заповнені ємності готуються до перевезення, а саме контейнери щільно закриваються кришками, а мішки / пакети зав’язуються.
Перед перевезенням за межі місця утворення, інфекційно небезпечні відходи, (наприклад, за межі підрозділу), їхнє первинне паковання поміщається у контейнери вторинного паковання.
Увага! Для вторинного паковання викиристовують контейнери, які відповідають ДСТУ EN 840-1:2018 (EN 840-1:2012, IDT) «Контейнери для збирання та перероблення відходів пересувні. Частина 1. Контейнери двоколісні місткістю до 400 л для гребінчастих підіймальних пристроїв. Розміри та конструкція», затвердженому наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 19.12.2018 року № 517 (далі — ДСТУ EN 840-1).
Код 18 01 10* — вiдходи амальгами в стоматологiï (пломби з амальгами, зуби, що мiстять амальгаму)
Утворювачі відходів, які використовують стоматологічну амальгаму, видаляють пломби із стоматологічної амальгами або зуби, що містять такі пломби, обладнуються сепараторами амальгами. Сепаратори амальгами повинні забезпечувати утримання та збирання частинок амальгами, включаючи ті, що містяться у використаній воді (рівень утримання не нижче 95%).
Для первинного паковання відходів амальгам для стоматологічних цілей використовуються контейнери, виготовлені з матеріалу, який не взаємодіє з ртуттю, і призначені виробником для паковання ртуті або ртутьвмісних відходів.
Заборонено заповнювати контейнери для первинного паковання відходів амальгам для стоматологічних цілей більше ніж на 75%.
Контейнери для первинного паковання відходів амальгам для стоматологічних цілей допускається заповнювати протягом одного року, за виключенням випадків коли виробником паковання зазначена менша тривалість зберігання (пункт5 розділу ІІІ Наказу № 1827).
Перед перевезенням за межі місця утворення відходів амальгам для стоматологічних цілей (наприклад, за межі підрозділу), контейнери для первинного паковання поміщають у контейнери вторинного паковання, що герметично закриваються та містять сірку.
Перевезення відходів амальгам для стоматологічних цілей за межі місця утворення у первинному пакованні заборонено.
Відходи амальгам для стоматологічних цілей у вторинному пакованні передаються суб’єкту господарювання у сфері управління відходами, який має дозвіл та ліцензію.
Поводження зі стоматологічними відходами за кодом 18 01 01
Для паковання відходів гострих інструментів використовуються контейнери з кришкою, що не проколюються.
Відходи гострих інструментів, відновлення яких вимагає різних технологічних підходів (наприклад, відходи, виготовлені з металу і поліпропілену), підлягають роздільному збиранню.
Відходи гострих інструментів, що можуть бути відновлені, але роздільне збирання яких утворювачем відходів утруднено або неможливе (наприклад, відсутність достатньої кількості працівників для роздільного збирання відходів), підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.
Відходи гострих інструментів, які не можуть бути відновлені, підлягають спалюванню в установках спалювання відходів або сумісного спалювання відходів.
Перед перевезенням за межі місця утворення відходів гострих інструментів, контейнери щільно закриваються з метою унеможливлення висипання відходів.
Поводження з відходами за кодом 18 01 02
До коду 18 01 02 відповідно до Національного переліку відходів, відносяться відходи частин тіл та органів, а також усі відходи крові та її компонентів, включно з їхнім пакованням,
Збирання відходів частин тіл та органів у місцях їхнього утворення здійснюється впродовж робочої зміни (не більше 24 годин).
Перед перевезенням за межі місця утворення відходів частин тіл та органів пакети зав’язуються та поміщаються у контейнери для перевезення, які відповідають ДСТУ EN 840-1.
Перевезення відходів частин тіл та органів за межі місця утворення у первинному пакованні заборонено.
Зберігання відходів частин тіл та органів проводиться у спеціально виділеному холодильному обладнанні, яке розміщується в брудній зоні приміщення тимчасового зберігання відходів
Заборонено! Зберігати відходи частин тіл та органів у холодильному обладнанні, яке призначене для зберігання харчових відходів, їжі і напоїв, лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів.
Зберігання відходів частин тіл та органів проводиться при температурі, що не перевищує 10 °C нижче нуля.

Не встигли медичні працівники як слід опанувати торішні нововведення щодо профілактичних щеплень, аж МОЗ підготувало новий сюрприз. Уже в травні запрацює новий порядок вакцинації. Але не журіться, краще користуйтеся нашими підказками, щоб дотриматися оновлених вимог
Маркування і паковання небезпечних відходів
Маркування та паковання небезпечних відходів здійснюйте відповідно до додатку 2 до ДСНП.