Особливості заповнення форми рецептурного бланка ф-1 та ф-3

Законодавство передбачає певні вимоги до форм рецептурних бланків ф-1 та ф-3. Читайте, як заповнювати ці документи, які вимоги до оформлення бланків та хто відповідає в разі порушння правил заповнювання бланків.

Рецепти на ліки та медичні вироби виписують на бланках Ф-1 та Ф- 3, форми яких затверджено наказом МОЗ від 19.07.2005 № 360. Для загальнодоступних препаратів розроблена нова форма рецептурного бланка Ф-1, а для засобів з обмеженим відпуском (психотропний, наркотичний ефект) — спеціальна форма № 3 (ф-3).

IX Конгрес MedSprava: стратегія успіху

Для виготовлення бланків ф-3 використовується папір рожевого кольору, фіксованого розміру (75 х 120 мм), з наскрізною нумерацією. Функцію контролю їх використання та обліку виконує відповідальна особа, яку окремим наказом призначає керівник лікувального закладу.

Форма рецептурного бланка  ф-1 та ф-3 не передбачає нанесення будь-якої інформації (особливо рекламного характеру), за винятком написання номера страхового поліса (якщо є необхідність).

Торговельну назву лікарського засобу в бланку форми ф-1 зазначають за таких умов:

  • відсутня міжнародна непатентована назва;
  • ліки біологічного походження або біосиміляри;
  • відпуск на пільгових умовах або безплатно;
  • засіб підлягає предметно-кількісному обліку.

Спосіб застосування ліків, згідно з правилами оформлення форми рецептурних бланків ф-1 та ф-3, вказується державною або міжнаціональною мовою. Використовувати при цьому загальні фрази типу «Зовнішнє», «Відомо» тощо — заборонено. Необхідно повністю вказати спосіб прийому, його умови, дозу, кратність вживання протягом дня.

Бланк форми ф-1 та ф-3 потрібно заповнювати чітко, розбірливо чорнилом, кульковою ручкою або комп’ютерним набором. Додаткові помітки або вказівки завіряються підписом медичного працівника, котрий оформлює рецепт, та лікарською печаткою.

Рецептурний бланк форми № 3 підписує керівник медичного закладу або його заступник з лікувальної роботи (якщо вони відсутні — завідувач відділення, який відповідає за призначення наркотичних та психотропних засобів). Окрім підпису однієї із зазначених осіб, має бути печатка закладу охорони здоров’я.

На одному бланку рецептів за формою ф-1 дозволено виписувати не більше трьох препаратів або медичних виробів. Проте є випадки, коли в рецепті зазначається одне найменування:

  • призначення ліків пільговикам на бланку форми ф-1;
  • виписування препаратів, які підлягають предметно-кількісному обліку, державному відшкодуванню;
  • призначення ліків із вмістом наркотичних (психотропних) речовин за формою ф-3.

На препарати, які підлягають предметно-кількісному обліку, відпускаються безплатно або на пільгових умовах, не є наркотичними (психотропними) засобами, виписують 2 екземпляри рецептурного бланка за формою ф- 1.

Алла Худякова шеф-редактор Експертус Охорона здоров'я
Випадки надання медичних послуг за плату від юридичних і фізичних осіб. Розмежування платних послуг від послуг, які входять до програми медичних гарантій. Вимоги, яких мають дотримувати заклади охорони здоров’я під час надання платних послуг

За певних умов (відпустка, відрядження пацієнта) на одному бланку дозволено виписувати ліки в такій кількості, яка необхідна для лікування протягом трьох місяців. При цьому потрібно враховувати норми відпуску лікарських препаратів.

Якщо рецепт виписано на бланку ф-1, то він є дійсним протягом одного місяця, якщо на бланку ф-3 — протягом 10 днів.

Завантажте форму рецептурного бланка № 1 (ф-1)

бланк форми ф-1

Завантажте спеціальний рецептурний бланк форми № 3 (ф-3) 

Особливості заповнення форми рецептурного бланка

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді