Пацієнт у стані алкогольного сп’яніння: чи потрібна згода на медичне втручання

744

Запитання

Які особливості оформлення згоди на медичне втручання у стаціонарі наркологічного профілю, якщо пацієнт перебуває у стані сильного алкогольного (наркотичного) сп’яніння, а родичі не можуть бути присутніми при госпіталізації?

Відповідь

Відповідно до частини другої статті 43 Основ законодавства про охорону здоров’я згода пацієнта чи його законного представника на медичне втручання не потрібна лише у разі наявності ознак прямої загрози життю пацієнта за умови неможливості отримання з об’єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта чи його законних представників.

При цьому законодавець не розтлумачив поняття «ознак прямої загрози життю» та «об’єктивних причин», внаслідок чого на цей час воно є оціночним та залежить від конкретної ситуації.

Також відповідно до частини п’ятої статті 284 ЦКУ у невідкладних випадках, за наявності реальної загрози життю фізичної особи, медична допомога надається без згоди фізичної особи або її батьків (усиновлювачів), опікуна, піклувальника.

Пацієнт у стані алкогольного сп’яніння: чи потрібна згода на медичне втручанняЧитайте: "Хранение наркотических лекарственных средств: новые требования законодательства"

З огляду на зміст запитання (стан сильного алкогольного (наркотичного) сп’яніння), очевидно, що пацієнт не в змозі висловити ні згоду, ні відмову від медичного втручання, а тому наявні об’єктивні причини неможливості отримання такої згоди та водночас — невідкладний стан такого пацієнта.

Зауважимо також, що згідно з цивільним законодавством загалом поняття «родичі» не тотожне поняттю «законні представники». Це означає, наприклад, що сестра чи брат пацієнта без належних документів, що підтверджують законне представництво, не є законними представниками пацієнта, згода чи відмова яких на медичне втручання має юридичне значення.

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Публічна інформація в медзакладі: як відповідати на запити

Якщо медзаклад фінансується з державного або місцевого бюджету, будьте готові отримувати запити на оприлюднення інформації. Яку інформацію вважати публічною і як реагувати на запити, читайте в статті
2250

Зміни у соціальному страхуванні медичних працівників

Із 1 січня 2023 року в ЗОЗ не обов’язково має працювати комісія із соціального страхування. Відтепер рішення про призначення страхової виплати ухвалює страхувальник або уповноважені ним особи. Що ще змінилося у сфері соціального страхування у 2023 році? Розглянемо далі
7504