Інформована згода пацієнта на лікування: форма № 003-6/о

Стаття в подарунок від системи «Експертус Медзаклад»
Автор
консультант експертно-правової системи «Експертус Медзаклад», лікар-стоматолог
Скачайте та з'ясуйте, як заповнити форму № 003-6/о «Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення і на присутність або участь учасників освітнього процесу»

Національна сертифікація з управління стоматологією — 2025

Форма № 003-6/о: законодавство

Процедура отримання згоди на медичне втручання відповідно Основ законодавства України про охорону здоров'я має відповідати таким умовам:

  • добровільність — кожна людина має право на свободу та особисту
  • недоторканність (що також відповідає положенням ст. 29 Конституції України);
  • інформованість — пацієнт перед наданням згоди чи відмови на медичне втручання має бути поінформованим щодо характеру, видів, причин та наслідків такого втручання;
  • компетентність — пацієнт може самостійно, без законних представників, вирішувати, чи хоче він здійснення медичного втручання щодо нього (окрім випадків, передбачених законодавством).
Олег Юдін адвокат, голова Ради захисту прав лікарів
Ви впевнені, що відмова від лікування, яку написав пацієнт, убезпечить від відповідальності за її наслідки? Застосуйте поради юриста й без помилок зафіксуєте відмову

Пункт 2 Інструкції визначає, що Форму № 003-6/о заповнює пацієнт, який звернувся в заклад охорони здоров’я та дає згоду на проведення йому діагностики та лікування, у разі необхідності — на оперативне втручання та знеболення. Пункт 5 Інструкції визначає, що пацієнт надає згоду на присутність здобувачів освіти у сфері охорони здоров’я у проведенні діагностики, лікування, операції та знеболення і на участь науково-педагогічних працівників у проведенні діагностики, лікування, операції та знеболення заповнюється пацієнтом у закладі охорони здоров’я, в якому, у встановленому законодавством порядку, забезпечується освітній процес у сфері охорони здоров’я та можуть бути присутніми здобувачі освіти з метою їх практичної підготовки. При цьому обов'язкова присутність лікаря даного закладу охорони здоров’я.

Пацієнт і лікар засвідчують згоду підписами. Якщо відсутність згоди на лікування може призвести до тяжких для пацієнта наслідків, лікар зобов’язаний йому це пояснити.

Як обліковувати стоматологічні ліки та медвироби

Форма № 003-6/о для різних категорій пацієнтів

Для кожної категорії пацієнтів існують певні особливості отримання інформованої добровільної згоди на медичне втручання. Мова йде про наступні категорії пацієнтів:

  • повнолітні дієздатні,
  • малолітні (віком до 14 років),
  • неповнолітні (віком від 14 до 18 років),
  • обмежено дієздатні,
  • недієздатні,
  • такі, що набули повної цивільної дієздатності,
  • такі, що не можуть висловити свою згоду чи відмову (непритомні, паралізовані).

Згода пацієнта чи його законного представника на медичне втручання не потрібна лише у випадку прямої загрози життю пацієнта за умови неможливості отримання з об’єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта чи його законних представників (ст. 43 Основ законодавства України про охорону здоров'я).

Законодавство передбачає отримання виключно письмової згоди пацієнта перед медичним втручанням.

Врахуйте, що заклад охорони здоров’я може розробити і власний бланк для його одночасного застосування із Формою № 003-6/о (законодавство зміст такого власного бланку не регулює), у якому детально, з урахуванням особливостей окремих форм медичного втручання, викласти таку інформовану згоду.

Детальніше про інформовані добровільні згоди для пацієнта у стоматології читайте за посиланням.

Як керівнику з медсестринства організувати вакцинацію у 2025 році

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді