Система безперервного професійного розвитку для атестації медсестер в Україні

Автор
Експертна редакція порталу
З'ясуйте, як працює система БПР для медсестер в Україні. Адже Уряд зобов’язав медсестер відвідувати заходи з визначеного переліку, щоб здобувати бали БПР та готувати особисте освітнє портфоліо

Вже з 1 січня 2024 року атестація медичних сестер має відбуватися так, як і в лікарів: вони мають відвідувати заходи безперервного професійного розвитку (БПР) та здобуватимуть за це бали, які враховуватиме атестаційна комісія. Але МОЗ, станом на 22 жовтня 2024, так і не затвердило нормативно-правових актів із номенклатурою спеціальностей і критеріями нарахування балів БПР для медичних сестер. Змін до порядку проведення атестації молодших спеціалістів з медичною освітою теж немає.

Пригадаємо все за хронологією.

15 відповідей про БПР медсестер у 2024 році

Безперервний професійний розвиток медсестер: коли запрацюють нові правила 

КМУ затвердив Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників (далі — Положення, Постанова №725) постановою від 14.07.2021 № 725. Документ набрав чинності 1 січня 2022 року.

Через воєнний стан початок застосування вимог Положення до фармацевтів, молодших спеціалістів з медичною освітою, інших професіоналів та фахівців сфери охорони здоров’я перенесли на 1 січня 2024 року.

Уряд прийняв постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 725» від 29.09.2023 № 1036. Документ вдосконалює умови проходження безперервного професійного розвитку (БПР) для працівників сфери охорони здоровʼя. Зокрема, нормативне-правове регулювання дасть змогу працівникам ефективніше підвищувати кваліфікацію, а також впровадити функціонал електронної системи БПР. 

Із 2023 року в Україні діє наказ МОЗ «Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства» від 10.11.2022 № 2016 (далі — Наказ № 2016).

Старий наказ МОЗ «Про підвищення кваліфікації молодших спеціалістів з медичною та фармацевтичною освітою» від 07.09.1993 № 198 вже не відповідав сучасним вимогам освітнього законодавства та тенденціям розвитку медпрацівників. Тому МОЗ затвердило новий документ.

Наказ № 2016 затверджує положення про заходи безперервного професійного розвитку та передбачає, що цикли спеціалізації, цикли тематичного удосконалення здійснюються закладами післядипломної освіти, структурними підрозділами з післядипломної освіти закладів фахової передвищої/вищої освіти, що здійснюють підготовку здобувачів освіти у галузі знань 22 «Охорона здоровʼя» (далі — заклади фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти).

Отже,1 січня 2024 року система БПР поширюється на всіх працівників сфери охорони здоров’я, а саме:

  • лікарів;
  • фахівців (фахових молодших бакалаврів, молодших бакалаврів, бакалаврів) з фармацевтичною освітою;
  • професіоналів і фахівців у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я;
  • професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я (п. 2 Постанови № 725).

БПР зобов’язані здійснювати працівники сфери охорони здоров’я, зокрема, які отримали документ про:

  • вищу освіту за спеціальностями 223 «Медсестринство», 224 «Технології медичної діагностики та лікування», 227 «Терапія та реабілітація», 229 «Громадське здоров’я» галузі знань 22 «Охорона здоров’я»;
  • фахову передвищу освіту за спеціальностями 221 «Стоматологія», 222 «Медицина», 223 «Медсестринство», 224 «Технології медичної діагностики та лікування», 226 «Фармація, промислова фармація» галузі знань 22 «Охорона здоров’я» (п. 4 Положення про БПР).

Ще одне підтвердження обов’язку проходити БПР — діяльність за професією, включеною до розділу «Фахівці» Випуску 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 (далі — ДКХП 78). Наразі він налічує 57 професій: від сестер медичних / братів медичних, акушерів/акушерок до фельдшерів, лаборантів і диспетчерів оперативно-диспетчерської служби.

Система БПР поширюється не лише на медичних працівників у закладах охорони здоров’я, а й на осіб, які мають фахову передвищу або вищу медич­ну і фармацевтичну освіту та працюють у закладах освіти, профспілкових організаціях і громадських об’єднаннях, що провадять діяльність у сфері охорони здоров’я (пп. 7-1 п. 2 Положення про БПР). Отже, наприклад, шкільні медичні сестри теж мають проходити навчання в межах БПР.

Коли обираєте освітні заходи, перевіряйте, щоб вони відповідали вимогам, передбаченим у Положенні про БПР. Для того щоб обрати захід, за який гарантовані бали БПР, скористайтеся чеклістом.


🎁 Тримайте подарунок від редакції журналу «Довідник головної медичної сестри»
document_icon.gif
Чеклист БПР

Скачати


Як має працювати система БПР для медсестер

Навчання може бути очним або дистанційним у теоретичній частині. Водночас практичні й лабораторні заняття передбачають лише особисту присутність фахівців у тренінгових центрах. Після успішного оцінювання фахівець отримує свідоцтво про проходження спеціалізації.

Окрім того, фахівці мають право проходити спеціалізацію з кількох спеціальностей, якщо є така необхідність.

Під час формування переліків циклів спеціалізації та тематичного удосконалення розробники Наказу № 2016 враховували сучасні потреби галузі охорони здоровʼя та пропозиції професійних спільнот. Переліки не є вичерпними, тому заклади освіти в межах своєї автономії можуть змінювати й розширювати їх. 

Особливої уваги заслуговує запровадження циклу спеціалізації за фахом «Фізична та реабілітаційна медицина» для підготовки медсестер із реабілітації. Також впроваджуються цикли тематичного удосконалення з двох актуальних в умовах воєнного часу напрямів: «Догляд за ранами» й «Психологічні і духовні аспекти сестринського догляду».

Як саме заклади освіти визначають потребу фахівців, котрі будуть там навчатися? Положення № 2016 говорить, що заклади охорони здоров’я, а також медичні фахівці, котрі працюють як ФОП, повинні інформувати заклади освіти про свої потреби. Відтак заклади освіти складають календарно-тематичні плани.

Спеціалісти мають проходити цикли тематичного удосконалення. Це навчання за професійними програмами з метою оновлення та отримання нових знань. Від циклів спеціалізації воно відрізняється тим, що його можна проводити поза закладами освіти — як, наприклад, різноманітні тренінги.

Важливо, щоб програми циклів тематичного удосконалення відповідали принципам доказової медицини, галузевим стандартам у сфері охорони здоров’я та вимогам до компетентностей, передбачених кваліфікаційними характеристиками працівників. Тривалість циклу — від 45 до 75 навчальних годин. Фахівці, які закінчили навчання та успішно пройшли підсумкову атестацію, отримують посвідчення.

Інші заходи безперервного професійного розвитку проводяться відповідно до законодавства.

Як вибрати надійного провайдера БПР

Медпрацівники мають відвідувати заходи БПР, за які отримуватимуть відповідні бали. Результати БПР враховуватиме атестаційна комісія під час атестації для присвоєння або підтвердження кваліфікаційної категорії або кваліфікації.

Заходи БПР — освітні заходи медичного спрямування, мета яких — підтримати або підвищити рівень професіоналізму і розвивати індивідуальну медичну практику, щоб задовільнити потреби пацієнтів та оптимізувати роботу сфери охорони здоров’я (пп. 4 п. 2 Положення).

Заповнюється у двох примірниках.

Провайдери заходів БПР — юридичні особи, які організовують і проводять заходи безперервного професійного розвитку.

Особисте освітнє портфоліо — сукупність відомостей щодо персональних досягнень, підвищення кваліфікації, здобуття формальної, неформальної та інформальної освіти у сфері охорони здоров’я під час БПР

На виконання наказу від 20.02.2024 № 281 (далі — Наказ № 281) МОЗ запустило електронну систему забезпечення БПР. На сайті Центру тестування при МОЗ уже працює функціонал, пов'язаний із електронною системою БПР. Також провайдери БПР можуть ознайомитися з відеоінструкціями про реєстрацію, звітування щодо її проведення, подання апеляції у разі відмови у реєстрації.

Згідно з Наказом № 281 провайдерам заходів БПР потрібно пройти перереєстрацію в електронній системі забезпечення БПР працівників сфери охорони здоров’я. До 26.06.2024 тривав перехідний період, а надалі реєстрація провайдерів відбувається виключно у новій електронній системі БПР.

Людмила Шевченко керівник маркетингової групи «Медицина» Цифрового видавництва Експертус
Облікуйте набрані бали безперервного професійного розвитку онлайн. Для цього скористайтеся електронним сервісом «Особисте освітнє портфоліо» від журналу «Управління закладом охорони здоров’я»

За що нараховуватимуть бали БПР медсестрам 

Бали БПР нараховуватимуть за здобуття формальної, неформальної та інформальної освіти у сфері охорони здоров’я.

Формальна

Вища освіта на освітньо-науковому та науковому рівні вищої освіти

Бали БПР нарахують лише за здобуття освітньо-наукового та наукового ступеня (доктор філософії, доктор наук)

Інформальна

Працівники самостійно здобувають професійні компетентності під час повсякденної роботи, пов’язаної з професійною, громадською або іншою діяльністю

Підтвердженням БПР може бути публікація статті або огляду в журналі з імпакт-фактором

Неформальна

  • Навчання на циклах тематичного удосконалення в закладах післядипломної освіти, структурних підрозділах закладів вищої освіти та наукових установ
  • Професійне медичне стажування за межами місця роботи
  • Навчання на заходах БПР, внесених у систему

Формати неформальної освіти

КМУ дозволяє здобувати неформальну освіту у форматах:

  • особиста участь працівника в освітній події у місці її проведення
  • дистанційне навчання з допомогою електронних технологій у режимі реального часу або з доступом до навчальних матеріалів у зручний для працівника час
  • поєднання особистої та дистанційної участі

Присутність учасників на дистанційному навчанні в режимі реального часу має бути підтверджена. Засоби підтвердження визначає провайдер заходу БПР (п. 10 Положення). Під час заходу в учасників має бути можливість подавати свої запитання та відповіді.

Увага! Запис заходу, який провайдер публікує після його завершення, не є таким, що відбувається в режимі реального часу.

Якщо працівник проходить дистанційне навчання не в режимі реального часу, його участь підтверджують фактом підключення/реєстрації на онлайн-платформі та сертифікатом про проходження дистанційного навчання. У такому сертифікаті мають бути зазначені:

  • провайдер;
  • тема заходу;
  • тривалість дистанційного навчання;
  • прізвище та ім’я отримувача сертифіката;
  • дата видачі й унікальний ідентифікатор сертифіката.

Зміни в БПР із 13 вересня 2024 року

КМУ постановою від 06.09.2024 № 1051 уніс зміни:

  • до Положення про систему безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2021 № 725;
  • Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 10.03.2023 № 216 (далі — Порядок № 216).

Зміни набрали чинності 13 вересня 2024 року і стосуються асортименту заходів безперервного професійного розвитку (БПР), вимог до їх провайдерів, а також організації та оплати підвищення кваліфікації.

КМУ уточнив, що провайдерами заходів БПР можуть бути не лише юридичні особи, які провадять діяльність з організації та проведення заходів БПР, а й учасники проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги (партнери з розвитку, виконавці, бенефіціари, реципієнти), зареєстрованих відповідно до постанови КМУ «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» від 15.02.2002 № 153 (пп. 7 п. 1 Положення № 725).

Як бачимо, фізичних осіб — підприємців тут немає. Але нижче в абзаці п’ятому пункту 11 Положення № 725 КМУ визначив, що участь у навчанні у «групах рівних»i підтверджує сертифікат:

  • виданий закладом охорони здоров’я за підписом його керівника

або

  • виданий та підписаний фізичною особою — підприємцем, яка організувала та провела такий захід.

Отже, принаймні такі заходи БПР, як групи рівних, мають право організовувати і проводити ФОПи. Нагадуємо, що МОЗ іще повинне розробити і затвердити положення про групи рівних.

В оновленому Положенні № 725 КМУ уточнив,що головна експертна установа у сфері громадського здоров’я МОЗ (ЦГЗ) і центри контролю та профілактики хвороб МОЗ, які проводять заходи БПР, повинні бути зареєстровані як провайдери. Але вони не реєструють у системі безоплатні заходи БПР:

  • які організовані із використанням навчальних матеріалів, що були створені за рахунок коштів проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги (партнерів з розвитку, виконавців, бенефіціарів, реципієнтів), міжнародних організацій, юридичних осіб або були ними передані з дотриманням вимог законодавства з питань інтелектуальної власності;
  • проводять за рахунок коштів проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги (партнерів з розвитку, виконавців, бенефіціарів, реципієнтів), міжнародних організацій, юридичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством.

Шукайте інформацію про такі заходи на офіційному сайті ЦГЗ. Вони так само відбуватимуться за регламентом, визначеним ЦГЗ і затвердженим МОЗ.

Отже, в електронній системі БПР немає майстер-класів, тренінгів, семінарів, конференцій, електронниї навчальних курсів, фахових (тематичних) шкіл, які проводять іноземні провайдери, МОЗ і ЦГЗ. Але працівники охорони здоров’я можуть брати в них участь, таке навчання зараховується в рамках БПР. 

Алла Худякова шеф-редактор Експертус Охорона здоров'я
Підстави для встановлення надбавок за складність і напруженість у роботі, або надбавок за інтенсивність праці. Розмежування надбавок і доплат. Нормативо-правові акти і локальні документи, які регулюють призначення, розмір і виплату надбавок

Направлення і зарахування фахівців з медичною та фармацевтичною освітою на цикли спеціалізації і цикли тематичного удосконалення

Направлення фахівців з медичною та фармацевтичною освітою на цикли спеціалізації і цикли тематичного удосконалення здійснюється за путівками закладів фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти.

Після одержання путівки керівник закладу охорони здоровʼя або фізична особа — підприємець, де працює фахівець з медичною чи фармацевтичною освітою, який направляється на цикл, видає наказ про відрядження цього працівника.

Фахівець з медичною чи фармацевтичною освітою, який прибув у заклад фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти, перед проходженням циклу спеціалізації та циклу тематичного вдосконалення предʼявляє:

  • путівку на навчання
  • копію наказу про направлення на курси
  • паспорт (паспорт у формі пластикової картки типу ID-1, е-паспорт)
  • диплом або завірену копію диплома про закінчення закладу вищої або фахової передвищої освіти
  • свідоцтво про проходження спеціалізації, посвідчення про проходження циклів тематичного удосконалення (за наявності)

Фахівець з медичною чи фармацевтичною освітою заповнює особисту картку слухача, дані якої звіряються з предʼявленими документами і разом з даними путівок використовуються для обліку і складання звіту закладами фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти.

Особиста картка слухача включає такі відомості:

  • назва циклу
  • прізвище, власне імʼя, по батькові (за наявності)
  • найменування закладу фахової передвищої/вищої (післядипломної) освіти, рік його закінчення, спеціальність
  • відомості про диплом, дата та номер диплому, дата видачі
  • посада та місце працевлаштування, населений пункт, область
Алла Худякова шеф-редактор Експертус Охорона здоров'я
Випадки надання медичних послуг за плату від юридичних і фізичних осіб. Розмежування платних послуг від послуг, які входять до програми медичних гарантій. Вимоги, яких мають дотримувати заклади охорони здоров’я під час надання платних послуг

Фінансування заходів БПР

Увага! Роботодавці зобов’язані сприяти дотриманню вимог до безперервного професійного розвитку.  Коли працівник проходить БПР з відривом від виробництва, за ним зберігають середню зарплату. Роботодавець має робити це в порядку, який законодавство встановлює для працівників, яких направляють на підвищення кваліфікації.

БПР фінансуватимуть за рахунок коштів державного бюджету, а також за рахунок коштів фізичних, юридичних осіб та інших не заборонених законодавством джерел.

Заходи БПР бувають платними й безплатними для їх учасників, зокрема й для медичних сестер.

Працівники сфери охорони здоров’я отримують фінансування для БПР:

  • із держбюджету;
  • від фізичних і юридичних осіб;
  • з інших джерел, не заборонених законодавством (п. 24 Положення про БПР).

Держава компенсує участь у заходах БПР працівникам комунальних закладів охорони здоров’я відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 10.03.2023 № 216 (далі — Порядок № 216). Фактично Порядок № 216 поширюється лише на лікарів і передбачає відшкодування в розмірі 2000 грн на рік, проте не всім.

Увага! Медичні сестри, які працюють у комунальних і державних ЗОЗ, мають можливість проходити цикли тематичного удосконалення і цикли спеціалізації за державний кошт. Головне, вчасно запланувати таке навчання. Для медичних сестер приватних ЗОЗ воно платне

Оплатити БПР медичної сестри може роботодавець. Більшість роботодавців системно планують підвищення кваліфікації своїх працівників, щоб дотримати ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, і покривають його вартість.

Якщо медична сестра хоче взяти участь у конкретному платному семінарі, тренінгу, майстер-класі тощо, вона має право звернутися до керівництва з проханням повністю чи частково оплатити таке навчання. При цьому працівник обґрунтовує потребу в підвищенні кваліфікації, а роботодавець обмірковує можливість профінансувати його з огляду на матеріальне становище закладу, плани з розвитку діяльності, професійні здобутки медсестри, особливості трудових відносин тощо.

Окрім того, безплатні заходи БПР організовують державні органи та служби. Зазвичай вони пов’язані з упровадженням реформ і викликами, спричиненими воєнним станом.

Отже, ринок освітніх послуг для працівників сфери охорони здоров’я розвивається, провайдери продовжують реєструвати себе і свої заходи в електронній системі БПР, держава теж напрацьовує варіанти доступного та якісного навчання. Тому рекомендуємо моніторити пропозиції на ринку заходів БПР на сторінках Центру тестування при МОЗ, офіційних органів, служб і профспілкових організацій, закладів післядипломної освіти і приватних провайдерів як роботодавцям, так і самим медичним сестрам. Тоді ви точно знайдете навчання до душі й по кишені.

А токож чекаємо від МОЗ  критерії нарахування балів БПР для медичних сестер та зміни до порядку проведення атестації молодших спеціалістів з медичною освітою.

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді