Безперервний професійний розвиток: як організувати навчання працівників охорони здоров’я у групах рівних

Стаття-подарунок від системи «Експертус Медзаклад»
Автор
експерт з охорони здоров’я Цифрового видавництва Експертус, Київ
МОЗ наказом від 08.05.2025 № 781 затвердило Положення про групи рівних. З'ясуйте, як організувати інформальну освіту працівників охорони здоров’я на робочому місці й створити групи рівних

Безперервний професійний розвиток (БПР) шляхом здобуття інформальної освіти передбачає самоорганізоване здобуття працівниками сфери охорони здоров’я професійних компетентностей під час провадження професійної, громадської або іншої діяльності.

6 відповідей на запитання про БПР у 2025 році

Інформальна освіта для безперервного професійного розвитку передбачає:

  • написання та публікацію статті або огляду в журналі з імпакт-фактором;
  • участь працівників сфери охорони здоров’я, які є рівними за посадою (далі — група рівних), у заходах з безперервного, систематичного, критичного розгляду питання щодо провадження власної професійної діяльності та професійної діяльності інших працівників сфери охорони здоров’я для безперервного поліпшення якості медичної допомоги.

Підтвердженням безперервного професійного розвитку шляхом участі у зазначених заходах є сертифікат, виданий закладом охорони здоров’я за підписом його керівника, або сертифікат, виданий та підписаний фізичною особою — підприємцем, яка організувала та провела такий захід.

Підстава — п.11 Положення про систему безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2021 № 725 (далі — Положення № 725).

МОЗ затвердило Положення про групи рівних наказом від 08.05.2025 № 781 (далі — Положення; Наказ № 781). Документ був зареєстрований у Мін’юсті 05.06.2025 року.

Що таке захід групи рівних

Захід групи рівних — це навчання за принципом «рівний рівному», яке передбачає участь у ньому працівників сфери охорони здоров'я, які є рівними за посадою, з метою підвищення рівня професійної компетентності шляхом обговорення питань здійснення власної професійної діяльності / досвіду та професійної діяльності / досвіду інших працівників сфери охорони здоров'я (п. 2 Положення).

БПР: як створити у групу рівних

Групу рівних створює фізична особа — підприємець або керівник закладу охорони здоров'я.

У наказі про створення групи рівних вкажіть:

  • дату, з якої створюється група рівних,
  • посади/професії та спеціальності працівників, для яких створюється група рівних,
  • прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) фасилітатора (працівника сфери охорони здоров’я, який організовує та проводить захід грипи рівних, п. 2 Положення),
  • приміщення, в якому проводяться заходи групи рівних,
  • інші організаційно-розпорядчі положення, необхідні для забезпечення роботи групи рівних.

МОЗ дозволяє створювати кілька груп рівних на базі одного суб'єкта господарювання, зокрема для працівників сфери охорони здоров'я різних посад/професій та спеціальностей.

Інформація про групи рівних є публічною, тому розмістіть на офіційному вебсайті відомості про:

1) посади/професії та спеціальності працівників сфери охорони здоров'я, які беруть участь у заходах групи рівних;

2) контактну інформацію суб'єкта господарювання (телефон, адреса електронної пошти);

3) іншу інформацію про можливість участі у заходах групи рівних.

Створіть групи рівних з урахуванням рівності посад і спеціальностей (п. 1 розд. ІІІ Положення). Тобто сформуйте окремі групи для лікарів, медичних сестер та інших медичних працівників, зокрема керівників ЗОЗ.

Особисте освітнє портфоліо: сервіс

Групи рівних: хто такий фасилітатор

Організовуватиме та проводитиме заходи групи рівних працівник сфери охорони здоров’я — фасилітатор групи рівних. Посада / спеціальність фасилітатора має відповідати посадам / спеціальностям учасників групи (п. 1 розд. IV Положення). Фасилітатором може бути працівник ЗОЗ, де діє група рівних, або медичний працівник, якого ЗОЗ запрошують на умовах договору.

Вимоги до фасилітатора:

1) ознайомлений з інтерактивними фасилітаційними техніками, які використовуються під час заходів групи рівних;

2) пройшов захід безперервного професійного розвитку неформальної освіти (тренінг або фахова (тематична) школа), який організовано та проведено з дотриманням вимог Положення, з питань організації та проведення, структури заходів груп рівних, особливостей взаємодії між її учасниками.

Участь у такому заході підтверджується сертифікатом фасилітатора, який видано провайдером цього заходу та інформацію про який внесено в електронну систему забезпечення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров'я відповідно до Порядку функціонування електронної системи забезпечення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ 20.02.2024 № 281.

Основні завдання фасилітатора:

1) запрошення працівників сфери охорони здоров'я до участі в заходах групи рівних;

2) планування, організація та проведення заходів групи рівних;

3) складання плану проведення заходів групи рівних з урахуванням побажань учасників за формою згідно з додатком 1 до цього Положення;

4) здійснення контролю відповідності навчальних матеріалів, які використовуються під час заходів групи рівних, принципам доказової медицини/реабілітації;

5) участь у обговоренні теми заходу;

6) координація роботи групи рівних;

7) внесення інформації про участь працівників сфери охорони здоров'я у заході групи рівних у відомості про проведення заходу групи рівних за формою згідно з додатком 2 до Положення;

8) інформування керівника суб'єкта господарювання про необхідність видати сертифікат учасника/учасниці заходу групи рівних за формою згідно з додатком 3 до цього Положення та сертифікат про проведення заходів групи рівних фасилітатором згідно з додатком 4 до Положення;

9) внесення записів про участь у заходах групи рівних у сертифікат учасника/учасниці заходу групи рівних за формою згідно з додатком 3 до Положення та сертифікат про проведення заходів групи рівних фасилітатором згідно з додатком 4 до Положення.

Ольга Дубина головний редактор експертно-правової системи «Експертус Медзаклад»
Колеги, нові правила вже на підході! Закон про БПР оновлює визначення працівників сфери охорони здоров'я, вимоги щодо професійної кваліфікації, вводить професійні стандарти й розширює права фахівців. Щоб бути готовими, ознайомтеся з ключовими змінами просто зараз 😉

Завдання груп рівних

Групи рівних виконують такі завдання:

1) поліпшення клінічних, професійних, комунікаційних та лідерських компетентностей працівників сфери охорони здоров'я;

2) аналіз працівниками сфери охорони здоров'я прогалин у власних знаннях і навичках, визначення особистих навчальних потреб шляхом обговорення з колегами власної професійної практики, допущених під час неї помилок та шляхів їхнього усунення;

3) вивчення актуальних питань надання реабілітаційної допомоги, медичної і фармацевтичної діяльності, які відповідають потребам працівників сфери охорони здоров'я, у зручний час і визначеному місці з використанням інтерактивних методів опанування знань і навичок;

4) формування довірливих професійних відносин між працівниками сфери охорони здоров'я, у яких заохочуються ініціативи для власного професійного розвитку, обмін зворотним зв'язком, думками та досвідом, культура навчання та взаємопідтримки;

5) відпрацювання навичок емпатичного та ефективного спілкування, лідерства, роботи в команді, практичні навички, передбачені кваліфікаційними вимогами (професійними стандартами) до професій працівників сфери охорони здоров'я;

6) обмін досвідом щодо застосування лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів реабілітації при наданні медичної/реабілітаційної допомоги за умови відсутності посилання, у тому числі непрямого, на назву лікарського засобу визначеного виробника/постачальника, медичні вироби та допоміжні засоби реабілітації визначених виробників/постачальників.

Що не належить до заходів групи рівних

Не є заходом групи рівних:

1) зустріч працівників сфери охорони здоров'я щодо організаційних питань, зустріч, яку проводить керівник/керівництво суб'єкта господарювання, керівники його структурних підрозділів, представник, в тому числі й керівник органу, який здійснює управління закладом охорони здоров'я, колегія, нарада, установча зустріч, оперативна зустріч із працівниками;

2) зустріч учасників групи рівних за участі, в тому числі й як зовнішніх доповідачів, виробників / їх представників лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів реабілітації або осіб (фізичних/юридичних), уповноважених на їх постачання (п.2 розділу ІІ Положеня).

Як надавати платну послугу «Чекап»

Як організувати навчання у групах рівних

Повідомте працівників про початок роботи групи рівних та можливість брати участь у її заходах на веб-сайті медзакладу, а також під час робочих нарад, сторінках у соціальних мережах та місцях для оголошень для працівників та/або будь-яким іншим доступним способом.

Працівники сфери охорони здоров'я, які бажають брати участь у заходах групи рівних, повідомляють про це фасилітатору та можуть запропонувати теми з актуальних питань надання реабілітаційної допомоги, медичної і фармацевтичної діяльності, клінічні/професійні ситуації, які хотіли б обговорити на заходах групи рівних.

Один з учасників заходу групи рівних готує та представляє клінічну/професійну ситуацію або тему та є доповідачем. Для представлення теми чи клінічної/професійної ситуації можна запросити зовнішніх доповідачів, які не є учасниками групи рівних.

Максимальна кількість учасників групи не має перевищувати 25 осіб. Фасилітатор має право відмовити працівнику сфери охорони здоров'я в участі у заході групи рівних у разі відсутності вільних місць.

Підстава — розділ ІІІ Порядку.

Заходи групи рівних проводять відповідно до плану проведення заходів згідно з додатком 1 до Положення, який погоджується фасилітатором з уповноваженими особами медзаладу.

Фасилітатор повідомляє учасників про зміни у плані проведення заходів протягом 5 календарних днів з дня їх настання.

Участь у заході групи рівних можлива особисто або дистанційно з використанням електронних технологій в режимі реального часу.

Заходи групи рівних проводяться на регулярній основі, але не рідше ніж шість разів на рік.

У разі проведення заходів групи рівних дистанційно для кожного учасника забезпечується можливість чути та/або бачити обговорення, ставити свої запитання та надавати відповіді іншим учасникам. При цьому фасилітатор здійснює відеозапис заходу, який зберігає протягом року з дня його проведення.

Тривалість заходу групи рівних становить не менше 2 годин.

У разі проведення заходу у робочий час учасники групи рівних погоджують свою участь у заході згідно із встановленими правилами внутрішнього трудового розпорядку відповідного роботодавця.

Участь працівників сфери охорони здоров'я у заході групи рівних фасилітатор фіксує у відомостях про проведення заходу групи рівних за формою згідно з додатком 2 до Положення.

Як задокументувати участь у заходах групи рівних

Організатор заходу групи рівних протягом 14 календарних днів з дня проведення видає:

  • сертифікат учаснику/учасниці заходу групи рівних за формою згідно з додатком 3 до Положення;
  • сертифікат про проведення заходів групи рівних фасилітатором згідно з додатком 4 до Положення.

У сертифікатах зазначаються заходи, які безпосередньо відвідав працівник та провів фасилітатор відповідно до відомостей про проведення заходу.

Відомості про проведення заходу групи рівних зберігаються у протягом 5 років з дати проведення заходу (розділ VI Положення).

Нові звіти і штрафи НСЗУ

Як матеріально та технічно забезпечити заходи груп рівних

Організатор групи рівних, забезпечує необхідні організаційні та матеріально-технічні умови для її роботи, у тому числі надає приміщення для проведення заходів групи рівних та забезпечує оформлення сертифікатів учасника/учасниці заходів групи рівних.

Заходи групи рівних проводяться в приміщеннях медзакладу:

  • конференц-залі,
  • залі для проведення засідань, тренінгів, нарад.

Дистанційний захід відбувається з використанням засобів електронного зв'язку в режимі реального часу.

Зверніть увагу! Заборонено залучення і використання коштів виробників / їх представників лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів реабілітації або осіб (фізичних/юридичних), уповноважених на їх постачання, для фінансування проведення заходів груп рівних (у тому числі оренди технічних засобів для презентацій (у разі необхідності), канцелярського приладдя, друкованих матеріалів) ( п. 3 розділу VII Положення).

Фінансування участі працівників сфери охорони здоров'я у заходах групи рівних здійснюється відповідно до вимог Положення № 725.

Як набирати бали БПР за новими критеріями

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді