Безперервний професійний розвиток медиків: як набрати бали

Автор

Медична справа

Експертна редакція порталу
МОЗ періодично вносить зміни до нової системи професійного розвитку медичних працівників. З’ясуємо, як нараховуються бали безперервного професійного розвитку — 2023

Вища школа БПР: оберіть програму

Щоб атестуватися, лікар має подати щонайменше 50 балів безперервного професійного розвитку (БПР). У 2022 році через війну лікарі могли не набирати 50 балів безперервного професійного розвитку. МОЗ скасувало обов’язковий мінімум на цей рік.

Для атестації у 2023 році необхідно мати 100 балів БПР, які лікар набрав за 2020 і 2021 роки (пп. 5 п. 5 Наказу № 446). Важливе уточнення: це в разі закінчення воєнного стану. Якщо ж війна триватиме, то МОЗ муситиме заново скоригувати ці цифри для атестації наступного року. 

Поговоримо докладніше про безперервний професійний розвиток лікарів.

Зміни в атестації лікарів

Порядок проведення атестації лікарів МОЗ затвердило наказом «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» від 22.02.2019 № 446 (далі — Порядок № 446, Наказ № 446). 

Останні зміни до безперервного професійного розвику лікарів   вніс наказ МОЗ «Про внесення зміни до Порядку проведення атестації лікарів» від 09.09.2022 № 1640. Розгляньмо все по порядку.

У березні 2022 року МОЗ затвердило зміни, що коригують плани з підвищення кваліфікації та безперевного професійного розвитку лікарів з огляду на воєнні реалії. Ідеться про наказ МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 лютого 2019 року № 446» від 24.03.2022 № 520 (далі — Наказ № 520; Наказ №446).

Наказом № 520 МОЗ знову зняло обмеження на дистанційне навчання на період карантину. Надалі лікарі так само можуть підвищувати кваліфікацію дистанційно і набирати за онлайн-навчання понад 15 балів БПР на рік. Усі ці бали їм зарахують під час чергових атестацій до 2024 року.

Окрім того, із 2022 року лікарі можуть отримати до 20 балів БПР за цифрові навички (наказ МОЗ «Про внесення зміни до Порядку проведення атестації лікарів» від 09.09.2022 № 1640; далі — Накза № 1640). Раніше за заходи, які не стосуються спеціальності лікаря, але є частиною кваліфікаційних вимог, атестаційна комісія зараховувала максимум 8 балів на рік.

Але, з огляду на зростання обсягів роботи в електронній системі охорони здоровʼя, потребу захисту інформації про пацієнтів, застосування телемедицини тощо, все більше значення має цифрова грамотність медичних працівників. Тож МОЗ виділило ці навички в окрему групу і заохочує здобувати їх за більшу кількість балів БПР (п. 6 розд. VI Порядку проведення атестації лікарів, затвердженого Наказом № 446; далі — Порядок атестації).

Особисте освітнє портфоліо

Для атестації на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії лікарі подають до атестаційної комісії документи, як-от:

 • письмова заява
 • атестаційний листок
 • копії диплома, трудової книжки, сертифіката лікаря-спеціаліста або посвідчення про наявність кваліфікаційної категорії (за наявності)
 • особисте освітнє портфоліо з результатами проходження БПР та копіями документів, що підтверджують обліковані бали БПР

NB! На засіданні атестаційної комісії лікар пред’являє оригінали документів, що підтверджують обліковані бали БПР, особисто. Форму цих документів визначають організатори освітніх заходів.

На основі цих даних атестаційна комісія нараховує бали за проходження БПР згідно з додатком 4 до Порядку № 446.

Лікарі під час воєнного стану, як і раніше, мають надавати особисті портфоліо до відділу кадрів за місцем роботи до 1 березня.

Обов’язок відділу кадрів закладів охорони здоров’я контролювати надання лікарями особистих освітніх портфоліо визначає пункт 9 розділу VI Наказу № 446.

Кадровики мають перевіряти портфоліо та надавати на затвердження керівнику узагальнений звіт щодо проходження лікарями БПР. На підставі наданого звіту складають та затверджують план нав­чання лікарів на наступний рік.

Якщо вони не зробили цього вчасно, нагадайте їм та проконтролюйте виконання.

Особисте освітнє портфоліо: сервіс

БПР для лікарів

Із 1 січня 2020-го облік балів БПР став обов’язковим. А вже з 2021 року атестаційні комісії щорічно перевіряють документи, що підтверджують бали БПР, задекларовані в особистих освітніх портфоліо.

Що передбачає безперервний професійний розвиток лікарів в Україні та скільки балів БПР лікарів необхідно набрати, аби атестуватися, розгляньте далі. 

Безперервний професійний розвиток: необхідна кількість балів для атестації

Рік атестації

Мінімальна кількість балів

Рік, за який слід набрати бали

2023

100

2020, 2021 роках, та бали безперервного професійного розвитку, отримані у 2022 році. Мінімальна кількість балів безперервного професійного розвитку, яка має бути підтверджена за річний період, у 2022 році не є обов’язковою

2024

100

50

2020 та 2021

  2022 та 2023

2025

По 50

2020, 2021,2022, 2023 та 2024

 

NB! Максимальна кількість балів — необмежена.

У додаток 5 Порядку № 446 наведений список із 37 спеціальностей, для яких набирати мінімальну кількість балів БПР на рік не обов’язково:

1. Авіаційна та космічна медицина

2. Генетика лабораторна

3. Генетика медична

4. Геріатрія

5. Гігієна дітей та підлітків

6. Гігієна праці

7. Гігієна харчування

8. Дезінфекційна справа

9. Загальна гігієна

10. Клінічна біохімія

11. Комунальна гігієна

12. Лабораторна імунологія

13. Лабораторні дослідження факторів навколишнього середовища

14. Лабораторні дослідження фізичних факторів навколишнього середовища

15. Лабораторні дослідження хімічних факторів навколишнього середовища

16. Лікувальна фізкультура

17. Лікувальна фізкультура і спортивна медицина

18. Наркологія

19. Народна та нетрадиційна медицина

20. Паразитологія

21. Патологічна анатомія

22. Професійна патологія

23. Психофізіологія

24. Радіаційна гігієна

25. Радіонуклідна діагностика

26. Санологія

27. Спортивна медицина

28. Суднова медицина

29. Судово-медична гістологія

30. Судово-медична експертиза

31. Судово-медична імунологія

32. Судово-медична криміналістика

33. Судово-медична токсикологія

34. Судово-медична цитологія

35. Сурдологія

36. Токсикологія

37. Фізіотерапія

 

Вимоги до безперервного професійного розвитку

Кількості балів БПР за підвищення кваліфікації на циклах тематичного удосконалення двічі на п’ять років (абз. 3 п. 6 розд. VІ Порядку № 446) для таких лікарів буде достатньо.

Бали БПР обліковує сам лікар, а засвідчує його роботодавець. Лікарі-ФОП провадять облік балів самостійно.

Якщо з об’єктивних поважних причин лікар не набрав необхідну кількість балів БПР, атестаційна комісія може врахувати бали за інші роки міжатестаційного періоду.

Лікарі обліковують бали БПР із кожного виду діяльності за наявності документів, що підтверджують його участь в освітньому заході. Що ж це можуть бути за заходи? 

З 2022 року МОЗ змінює систему обрання навчальних заходів. Уже працює електронна система БПР — реєстр освітніх заходів, які схвалило МОЗ.

Семінари та вебінари для медиків

Безперервний професійний розвиток: заходи

Атестацію на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій проводять за бажанням лікаря. Раніше за рік до атестації лікар мав пройти обов’язкові чотиритижневі курси, так званий передатестаційний цикл, а в період між передатестаційними циклами міг і не брати участі в освітніх заходах. Нині ж навчатися треба майже постійно. Способи навчання різняться: медичний працівник має право отримувати формальну, неформальну та інформальну освіту.

КМУ визначив види заходів, за які лікар може набрати бали БПР. Їх регламентує Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, затверджене постановою КМУ від 14.07.2021 № 725  Документ набув чинності з 1 січня 2022 року, а для фармацевтів та медичних сестер мав запрацювати із 2023 року.

11 листопада понад 180 представників провайдерів, які займаються післядипломним навчанням медичних працівників, обговорили з МОЗ плани щодо формування та розвитку в Україні прозорої та ефективної системи безперервного професійного розвитку (БПР). Зустріч провели заступниці міністра охорони здоров’я Ірина Микичак та Марія Карчевич.

У рамках роботи над системою БПР фахівці Директорату медичних кадрів, освіти і науки та  Директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров’я МОЗ у співпраці з з експертами USAID Ukraine — USAID Україна та Україно-швейцарським проєктом «Розвиток медичної освіти» розроблили:

 • модель процесів реєстрації провайдерів БПР та заходів БПР;
 • технічні вимоги на розробку даної системи.

За результатами проведеної роботи МОЗ напрацювало проєкт Змін до постанови КМУ «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників» від 14.07.2021 № 725 (далі — Постанова № 725, Положення № 725). 

Нова назва Положення № 725, яка тепер звучить як «Положення про систему безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я». Тобто система БПР охоплюватиме не лише лікарів. Постанова № 725 визначає перелік фахівців, на яких поширюється її дія:

 • лікарі, провізори;
 • медичні спеціалісти, що здобули освіту в галузі знань 22 «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Медсестринство»

Через воєнний стан початок застосування вимог Положення № 725 до фармацевтів, молодших спеціалістів з медичною освітою, інших професіоналів та фахівців сфери охорони здоров’я переноситься на 1 січня 2024 року. Водночас це дає провайдерам ще рік, щоби підготувати освітні заходи та цікаві форми навчання для нової великої групи фахівців.

Нагадуємо, що МОЗ зупинило проведення атестації на час війни. А строк дії сертифікатів спеціаліста і посвідчень про кваліфікаційну категорію, який спливає у період дії воєнного стану, продовжується на 1 рік.

Проєкт змін визначає, що система БПР поширюється на працівників сфери охорони здоров’я, які працюють за професіями, включеними до розділів «Керівники» (у разі освіти у галузі знань 22 «Охорона здоров’я»), «Професіонали» та «Фахівці» Випуску 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 (далі — працівники сфери охорони здоров’я).

Згідно зі змінами, Положення № 725 і порядок БПР, визначений МОЗ, діятимуть також для лікарів, фармацевтів (провізорів) та сестер медичних, які працюють у  МОЗ, НСЗУ, Держлікслужбі, МОЗ АР Крим, структурних підрозділах з питань охорони здоров’я обласних (міських) державних адміністрацій, центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, до сфери управління яких належать заклади охорони здоров’я, у виконавчих апаратах профспілок та їхніх організаціях, у Товаристві Червоного Хреста.

УВАГА! КМУ передбачив запуск електронної системи БПР працівників сфери охорони здоров’я (далі — система). Набрати бали можна буде лише за участь у тих заходах БПР, які в ній зареєстровані.

Згідно з Положенням № 725, лікар може отримати бали БПР за здобуття формальної, неформальної та інформальної освіти у сфері охорони здоров’я.

Розробники проєкту актуалізували та доповнили перелік видів заходів БПР. Зокрема, до видів заходів БПР включили «електронний навчальний курс» — комплекс навчально-методичних матеріалів та освітніх послуг медичного та/або фармацевтичного спрямування, створених для організації індивідуального та групового навчання з використанням електронних технологій.

У тематиці заходів БПР, поряд із питаннями організації надання медичної допомоги, також враховано питання реабілітаційної та фармацевтичної допомоги.

УВАГА! Проєкт встановлює необхідність для провайдера затвердувати навчальні програми заходів БПР, за які нараховуються бали, і визначає обов’язкові компоненти навчальних програм.

Нові вимоги щодо БПР через здобуття інформальної освіти містять БПР за допомогою участі у так званих групах рівних, які проводять у закладах охорони здоров’я. Учасниками груп рівних є працівники сфери охорони здоров’я, які є рівними за посадою в системі охорони здоров’я.

Проходження БПР через участь у групах рівних підтверджує сертифікат, виданий закладом охорони здоров’я за підписом його керівника. Примірне положення про групи рівних МОЗ затвердить окремим наказом.

Військовий облік: 10 ключових змін для роботодавців

Формальна освіта

Ми вже наголошували, що до стажу роботи атестаційна комісія зараховує періоди навчання:

 • в докторантурі
 • в аспірантурі

Це освітньо-науковий та науковий рівні вищої освіти. Відповідно, і бали БПР в рамках формальної освіти лікар може отримати лише за здобуття освітньо-наукового та наукового ступенів — доктор філософії і доктор наук відповідно.

Неформальна освіта

До неформальної освіти лікарів Положення № 725 зараховує:

 1. Навчання на циклах тематичного удосконалення
 2. Професійне медичне стажування за межами закладу, де працює лікар
 3. Навчання на заходах БПР, внесених у систему, як-от —
  • майстер-клас
  • симуляційний тренінг чи тренінг з оволодіння практичними навичками
  • тренінг
  • семінар
  • фахова (тематична) школа
  • наукова та/або науково-практична конференція (зокрема конгрес, з’їзд, симпозіум)

Неформальну освіту лікар також може здобувати очно, дистанційно за допомогою електронних навчальних ресурсів або поєднуючи ці форми роботи.

Брати особисту участь обов’язково під час:

 • навчання на симуляційних тренінгах або тренінгах з оволодіння практичними навичками, зокрема на тренінгах, які проводяться під час науково-практичних конференцій, симпозіумів, з’їздів, конгресів
 • професійного медичного стажування за межами «рідного» закладу

Особисто або дистанційно в режимі реального часу обов’язково брати участь у заходах, як-от:

 • підвищення кваліфікації на циклах тематичного удосконалення в закладах (на факультетах) післядипломної освіти
 • наукова та/або науково-практична конференція (зокрема конгрес, симпозіум, з’їзд)
 • тематичне навчання (фахові (тематичні) школи, тренінги, семінари, майстер-класи)

Засоби підтвердження присутності учасників визначає провайдер — надавач послуг.

Інформальна освіта

БПР шляхом здобуття інформальної освіти передбачає, що лікар самостійно здобуватиме професійні компетентності під час повсякденної діяльності, пов’язаної з професійною, громадською або іншою діяльністю.

Підтвердити, що здобував інформальну освіту, лікар може публікацією своєї статті або огляду в журналі з імпакт-фактором.

✅✅✅ Підвищення кваліфікації медичних працівників у Вищій школі безперервного професійного розвитку

Критерії нарахування балів безперервного професійного розвитку

На основі документів, що підтверджують участь лікаря в освітніх заходах, атестаційна комісія нараховує бали за проходження БПР. Критерії нарахування балів безперервного професійного розвитку викладені в додатку 4 до Порядку № 446 (див. Таблицю).  

Нарахування балів БПР: критерії

№ з/п

Вид діяльності

Кількість балів

Підтвердний документ

в Україні

в інших країнах*

1. Формальна освіта

1.1

Здобуття освітньо-наукового та наукового рівнів вищої освіти галузі знань «Охорона здоров’я (доктор філософії, доктор наук).
Нарахування балів у рік захисту дисертації

100

100

диплом

2. Неформальна освіта

2.1

Підвищення кваліфікації на циклах тематичного удосконалення в закладах (на факультетах) післядипломної освіти, в тому числі за змішаною (денною та дистанційною) формою освіти, тривалістю****:

посвідчення/свідоцтво

1 тиждень

25

 

2 і більше тижнів

50

 

2.2

Медичне стажування в закладі вищої освіти / закладі охорони здоров’я за межами закладу, де працює фахівець.
З кількості балів, отриманих за заходи в Україні, враховується не більше 25 за рік**

3 за день

5 за день

відрядження та копія наказу про зарахування на стажування в Україні. Cертифікат/диплом для іншої країни із програмою стажування

2.3

Науково-практична конференція, конгрес, симпозіум:

сертифікат або диплом про участь в конференції.

 

Доповідь підтверджується програмою події та/або публікацією у матеріалах заходу

участь в одноденному заході;

5*

10

участь у заході тривалістю 2 дні та більше;

10*

20

стендова доповідь;

20

30

усна доповідь.

30

40

Одна й та сама доповідь повторно не враховується. Рекламні доповіді не враховуються

2.4

Професійний розвиток за дистанційною формою навчання з використанням електронних навчальних ресурсів.
Кількість балів, що враховуються до обов’язкового щорічного мінімуму, не має перевищувати 15 балів для україномовних та 20 балів для англомовних заходів**

1 бал за 2 години;

 

англомовні курси — відповідно до кількості балів у сертифікаті

сертифікат

2.5

Навчання на симуляційних тренінгах або тренінгах з оволодіння практичними навичками, в тому числі під час науково-практичних конференцій, симпозіумів, з’їздів, конгресів:

сертифікат/диплом

одноденний захід;

15*

20

захід тривалістю 2 дні та більше

25*

30

2.6

Проведення симуляційних тренінгів або тренінгів з оволодіння практичними навиками, в тому числі під час науково-практичних конференцій, симпозіумів, з’їздів, конгресів:

оригінал програми заходу, сертифікату тренера, запрошення від організаторів взяти участь в якості тренера

одноденний захід;

10

 

захід тривалістю 2 дні та більше

15

 

Бали нараховуються за проведення одного заходу на рік***

2.7

Тематичне навчання (фахові школи, семінари, майстер-класи тощо):

сертифікат/диплом

одноденний захід

10*

15

захід тривалістю 2 дні та більше

20*

25

2.8

Проведення тематичного навчання щонайменше на регіональному рівні (фахові школи, тренінги, семінар, майстер-класи):

оригінал сертифікату тренера та програми заходу

одноденний захід;

10

 

захід тривалістю 2 дні та більше

15

 

Але не менше ніж два бали за годину роботи у випадку проведення окремих сесій (бали нараховуються за проведення одного заходу на рік)***

3. Інформальна освіта

3.1

Публікація статті або огляду в журналі з імпакт-фактором

20

30 в іноземних виданнях англійською мовою

бібліографічна довідка

      


* Кількість балів за заходи, які відбуваються в країнах з високим рівнем доходу (за рейтингом Світового Банку) або акредитовані за кордоном чи в Україні EACCME/ACCME/RCPSC чи сертифіковані ERC/ILCOR/AHA під час підрахунку загальної кількості балів множиться на 2.

** Максимальна кількість балів не обмежена, але до щорічного обов’язкового мінімуму балів безперервного професійного розвитку враховуються не більше зазначеної у таблиці кількості балів.

*** Тільки для тренерів, що отримали сертифікати міжнародних організацій.

**** Врахування балів за підвищення кваліфікації на циклах тематичного удосконалення в закладах (на факультетах) післядипломної освіти, в тому числі за змішаною (денною та дистанційною) формою освіти, здійснюватиметься не більше 2 разів на 5 років, незалежно від кількості пройдених циклів тематичного удосконалення. Вказане обмеження щодо нарахування балів безперервного професійного розвитку починає діяти з дати набрання чинності цим наказом.

 

Призупинення атестації на період воєнного стану та кваліфікаційні категорії

У березні 2022 року МОЗ затвердило зміни, що коригують плани з підвищення кваліфікації та безперевного професійного розвитку лікарів з огляду на воєнні реалії. Ідеться про наказ МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 лютого 2019 року № 446» від 24.03.2022 № 520 (далі — Наказ № 520; Наказ № 446). Згодом законодавці прийняли схожі норми, що поширюються на інших працівників охорони здоровʼя.

Найголовніше, що доки триває війна, атестації медиків не буде. МОЗ планує відновити її через 60 днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні (п. 1, 2 наказу МОЗ «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 04.08.2022 № 1415; далі — Наказ № 1415).

У серпні 2022 року міністерство опублікувало на своєму сайті новий наказ «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 04.08.2022 № 1415, (далі — Наказ № 1415). Він дублює норми Наказу № 426. А саме — заново зупиняє на період дії воєнного стану проведення атестації:

 • на підтвердження звання лікаря (провізора)-спеціаліста;
 • на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій лікарям (провізорам);
 • на підтвердження звання спеціаліста та на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій професіоналам з вищою немедичною освітою, які працюють у сфері охорони здоровʼя;
 • на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій молодшим спеціалістам з медичною освітою та фармацевтам.

Також, згідно з Наказом № 1415, строк дії сертифікатів спеціаліста і посвідчень про кваліфікаційну категорію, який спливає у період дії воєнного стану, продовжується на 1 рік.

УВАГА! Керуйтеся Наказом № 1415, коли видаєте накази про продовженнястроку дії посвідчення про присвоєння кваліфікаційної категорії, адже саме цей документ пройшов реєстрацію в Мін’юсті.

На час проходження БПР з відривом від виробництва за працівниками сфери охорони здоров’я зберігається середня заробітна плата в порядку, визначеному законодавством для працівників, яких направляють для підвищення кваліфікації.

Фінансування БПР

Постанова № 725 визначає, що фінансування БПР здійснюватиметься за рахунок коштів державного бюджету у порядку, затвердженому КМУ, а також за рахунок коштів фізичних, юридичних осіб та з інших не заборонених законодавством джерел фінансуваннявідпоідно до відомостей з Реєстру медичних працівників та Реєстру медичних спеціалістів, визначених постановою КМУ від 25.04.2018 № 411.

Фінансове забезпечення технічного адміністрування системи БПР здійснюватиметься на підставі договорів, укладених із власником системи на виконання робіт та надання послуг, пов’язаних з технічним адмініструванням системи.

Фінансування робіт зі створення, функціонування та ведення системи здійснюється за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету, коштів міжнародної технічної або поворотної чи безповоротної допомоги міжнародних організацій та з інших джерел фінансування, не заборонених законодавством.

УВАГА! Адміністратор щорічно публікує на власному веб сайті та офіційному сайті МОЗ аналітичну інформацію щодо результатів роботи системи, зареєстрованих провайдерів та проведених заходів БПР.

Бали БПР лікарів: МОЗ відповідає на запитання

Запитання

Відповідь

Бали необхідно набирати лише за своєю спеціальністю? 

За види діяльності, які не стосуються відповідної лікарської спеціальності/спеціальностей лікаря нарахують не більше ніж 8 балів щорічно

Якщо лікар, наприклад, за один рік набрав 30 балів, а за наступний 80 балів, чи сумуватиметься результат за 2 роки?

Ні. Кількість балів не сумується за кілька років, вся концепція БПР вибудовується на регулярному навчанні впродовж життя. Винятки можуть бути для окремих випадків, передбачених  пунктом 16 розділу ІІІ Порядку атестації (стан здоров’я лікаря, військові дії, надзвичайні ситуації природного і техногенного характеру тощо)

Чи сумуються бали за англомовні та україномовні онлайн-курси? Тобто чи можна набрати 20 балів за англомовні та 15 балів за україномовні (35 балів в сумі)?

Додаток 5 не передбачає обмежень щодо додавання балів за англомовні та україномовні курси 

Чи діють вимоги щодо накопичення балів БПР у період відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами або догляду за дитиною?

Ні. На цей період вимоги не поширюються, хоча за бажання лікаря у такій відпустці виконувати їх можна

Які саме англомовні онлайн-курси визнаються при оцінюванні БПР?

Окремого переліку курсів чи провайдерів, затверджених МОЗ, поки не існує. Обирайте види освітньої діяльності та надавачів освітніх послуг відповідно до власних потреб та можливостей 

Чи залишаться заклади післядипломної освіти без курсантів?

Без користувачів однозначно залишаться ті надавачі освітніх послуг, які пропонуватимуть неякісний контент і не намагатимуться адаптуватись до потреб цільової аудиторії. Для інших концепція БПР — нескінченне джерело причин самовдосконалюватись та можливість розширити аудиторію

Чи обов’язково проходити тематичні курси на базових кафедрах, якщо балів вистачає за рахунок конференцій та інших заходів?

Ні, необов’язково. Перевагою безперервного розвитку якраз і є те, що лікарі вільно можуть обирати надавача освітніх послуг та заходи БПР відповідно до власних потреб та можливостей

Які заходи є обов’язковими для БПР?

Жоден захід не має обов’язкового характеру. Лікарі вільно можуть обирати заходи відповідно до професійних потреб

Яким нормативним актом затверджується перелік курсів тематичного удосконалення лікарів?

Наказ МОЗ «Про затвердження Переліку назв циклів спеціалізації та вдосконалення лікарів і провізорів у вищих медичних (фармацевтичному) закладах (факультетах) післядипломної освіти» від 07.12.1998 № 346 втратив чинність 30.12.2022

Тематика окремих циклів визначається навчально-виробничими планами закладів та факультетів післядипломної освіти

 

ФОП для медичної сестри: переваги й недоліки

БПР медсестер і фармацевтів

У 2023 році медсестрам і фармацевтам не потрібно набирати бали БПР.

Наразі функціонування системи безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників визначає положення, затверджене постановою КМУ від 14.07.2021 № 725 (далі — Положення № 725). 

Медсестри стежать за новинами про запровадження безперервного професійного розвику для них із 2021 року. Утім спершу через карантин, а тепер через воєнний стан початок застосування вимог Положення № 725 до фармацевтів, молодших спеціалістів з медичною освітою, інших професіоналів та фахівців сфери охорони здоров’я переноситься на 1 січня 2024 року. Водночас це дає провайдерам ще час, щоби підготувати освітні заходи та цікаві форми навчання для нової групи фахівців.

Уряд прийняв постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 725» від 29.09.2023 № 1036. Документ вдосконалює умови проходження безперервного професійного розвитку (БПР) для працівників сфери охорони здоровʼя. Зокрема, нормативне-правове регулювання дасть змогу працівникам ефективніше підвищувати кваліфікацію, а також впровадити функціонал електронної системи БПР. 

Важливі зміни стосуються керівників закладів охорони здоров’я. Вони матимуть змогу здійснювати БПР. Це допоможе підтримувати та підвищувати їхню професійну компетентність, а значить — покращувати якість надання медичної, фармацевтичної та реабілітаційної допомоги людям.

Окрім того, ініційовані зміни дадуть змогу:

 • із 1 січня 2024 року впровадити обов'язковий БПР для нових груп працівників сфери охорони здоров’я: фармацевтів, медичних сестер/братів, працівників з вищою немедичною освітою, що працюють у сфері охорони здоров’я, фахівців з реабілітації, у тому числі тих, які працюють у профспілкових організаціях і громадських об’єднаннях, що провадять діяльність у сфері охорони здоров’я;
 • розширити можливості для розвитку через участь у нових формах заходів БПР (як-от «групи рівних»);
 • встановити вимоги щодо структури та змісту навчальних програм заходів БПР з метою забезпечення їх якості.
  Людмила Шевченко керівник маркетингової групи «Медицина» Цифрового видавництва Експертус
  Облікуйте набрані бали безперервного професійного розвитку онлайн. Для цього скористайтеся електронним сервісом «Особисте освітнє портфоліо» від журналу «Управління закладом охорони здоров’я». Нагадаємо, щорічно до 1 березня лікарі звітують до відділу кадрів про набрані бали за попередній рік


зміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики