Атестація медичних сестер — 2024: актуальні зміни в умовах війни

Автор
головний редактор експертно-правової системи «Експертус Медзаклад»
Упродовж дії воєнного стану медики не проходять атестацію. Утім це не означає, що не треба підвищувати кваліфікацію і набирати бали БПР. Читайте у статті докладно про це

У березні 2022 року МОЗ затвердило зміни, що коригують плани з підвищення кваліфікації та безперевного професійного розвитку лікарів з огляду на воєнні реалії. Ідеться про наказ МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 22 лютого 2019 року № 446» від 24.03.2022 № 520 (далі — Наказ № 520). Згодом законодавці прийняли схожі норми, що поширюються на інших працівників охорони здоровʼя.

Як вибрати надійного провайдера БПР

Найголовніше, що доки триває війна, атестації не буде. МОЗ планує відновити її після припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Розгляньмо все по порядку.

Призупинення атестації та кваліфікаційні категорії

МОЗ зупинило атестацію медиків на самому початку воєнного стану (наказ МОЗ «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 07.03.2022 № 426; далі Наказ № 426). 

4 серпня 2022 року МОЗ одночасно скасувало дію Наказу № 426 і прийняло новий наказ «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 04.08.2022 № 1415 (далі Наказ № 1415). Він дублював норми Наказу № 426. А саме — заново зупиняв на період дії воєнного стану проведення атестації:

 • на підтвердження звання лікаря (провізора)-спеціаліста;
 • на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій лікарям (провізорам);
 • на підтвердження звання спеціаліста та на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій професіоналам з вищою немедичною освітою, які працюють у сфері охорони здоровʼя;
 • на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій молодшим спеціалістам з медичною освітою та фармацевтам.

17 листопада 2023 року набув чинності наказ МОЗ «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» від 31.08.2023 № 1555 (далі Наказ № 1555). Він заново призупиняє атестацію працівників охорони здоров’я на період воєнного стану (п. 2 Наказу № 1555). Наказ № 1415 втрачає чинність, а норми про продовження дії кваліфікаційної категорії тепер містять безпосередньо накази МОЗ про підвищення кваліфікацій тих чи тих груп працівників:

 • «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» від 22.02.2019 № 446 (далі — Наказ № 446);
 • «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» від 23.11.2007  № 742;
 • «Про вдосконалення атестації провізорів та фармацевтів» від 12.12.2006 № 818;
 • «Про атестацію професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоров’я» від 12.08.2009 № 588.

Нагадаємо, що Наказ № 1415 визначав також, що строк дії сертифікатів спеціаліста і посвідчень про кваліфікаційну категорію, який спливає у період дії воєнного стану, продовжується на 1 рік. Те саме стосувалося  посвідчень про кваліфікаційну категорію лікарів, які планували пройти атестацію протягом року після закінчення пʼятирічного строку з дати попередньої атестації.

Натомість Наказ № 1555 встановлює, що строк дії сертифікатів спеціаліста і посвідчень про кваліфікаційну категорію, який сплив у період дії воєнного стану, подовжується на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування. Що це означає?

Раніше, для того щоб продовжити строк дії сертифіката чи посвідчення про кваліфікаційну категорію, керівник закладу охорони здоров’я мав видати відповідний наказ і надалі оновлювати його щороку до закінчення воєнного стану.

Відтепер видавати наказ про продовження дії сертифіката чи посвідчення про кваліфікаційну категорію не обов’язково. Але рекомендуємо таки оформити його для внутрішньої звітності й обґрунтування нарахування виплат працівникам. У наказі зазначте строк «на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування». Видавати його заново щороку для того самого працівника не треба.

БПР медсестер і фармацевтів

У 2023 році медсестрам і фармацевтам не потрібно набирати бали БПР. Але з 1 січня 2024 року система БПР пошириться на всіх працівників охорони здоров’я. Окрім лікарів, її застосовуватимуть:

 • до фахівців (фахових молодших бакалаврів, молодших бакалаврів, бакалаврів) з фармацевтичною освітою;
 • професіоналів і фахівців у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я;
 • професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я 

Нагадаємо, що функціонування системи безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників визначає положення, затверджене постановою КМУ від 14.07.2021 № 725 (далі Положення № 725). Зміни до Положення № 725 про поширення БПР на всіх працівників охорони здоров’я набрали чинності 25 жовтня 2023 року (постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 725» від 29.09.2023 № 1036). Докладніше про БПР-2024 — у роз’ясненні.

Окрім того, раніше МОЗ затвердило нове положення про післядипломну освіту й заходи БПР для медичних і фармацевтичних фахівців (наказ МОЗ «Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства» від 10.11.2022 № 2016). Документ врегульовує порядок проходження циклів спеціалізації за фахом і профілем роботи і циклів тематичного удосконалення для цієї категорії фахівців, а також затверджує їх переліки. зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді