Безперервний професійний розвиток — 2025: яких змін очікувати працівникам охорони здоров’я
Починаючи з 2022 року працівники охорони здоров’я чекали від МОЗ нормативних актів, які дадуть чіткі відповіді на питання коли відновиться атестація, за які заходи будуть нараховані бали безперервного професійного розвитку (БПР), які критерії нарахування балів БПР для медичних сестер? І МОЗ напрацювало зміни, які зараз знаходяться на громадському обговоренні.
15 відповідей про БПР медсестер у 2024 році
У статті розглянемо основні моменти проєкту наказу МОЗ «Про затвердження Порядку атестації працівників сфери охорони здоров’я та внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» (далі — Порядок атестації).
Пригадаємо. Усі працівники сфери охорони здоров’я здобувають нові знання та навички відповідно до єдиного Положення про систему безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 14.07.2021 № 725 (далі — Положення № 725).
Положення № 725 визначає, що працівники сфери охорони здоров’я зобов’язані здійснювати БПР після отримання документа:
- про вищу освіту за спеціальностями 221 «Стоматологія», 222 «Медицина», 224 «Технології медичної діагностики та лікування», 225 «Медична психологія», 228 «Педіатрія» галузі знань 22 «Охорона здоров’я» та сертифіката лікаря-спеціаліста;
- про вищу освіту за спеціальностями 223 «Медсестринство», 224 «Технології медичної діагностики та лікування», 227 «Терапія та реабілітація», 229 «Громадське здоров’я» галузі знань 22 «Охорона здоров’я»;
- про вищу освіту за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація» галузі знань 22 «Охорона здоров’я» та сертифіката фармацевта/провізора-спеціаліста;
- про вищу освіту, проходження післядипломної спеціалізації та отримання сертифіката спеціаліста за спеціальностями згідно з номенклатурою спеціальностей, затвердженою МОЗ;
- про вищу освіту за спеціальностями згідно з номенклатурою спеціальностей, затвердженою МОЗ;
- про фахову передвищу освіту за спеціальностями 221 «Стоматологія», 222 «Медицина», 223 «Медсестринство», 224 «Технології медичної діагностики та лікування», 226 «Фармація, промислова фармація» галузі знань 22 «Охорона здоров’я».
Новації Порядку атестації
- Проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я відновлюється з 1 січня 2025 року.
- Атестація професіоналів з вищою немедичною освітою за лікарськими спеціальностями припиняється з 1 січня 2025 року
- Облік балів у особистому освітньому портфоліо для працівників сфери охорони здоров’я, визначених пунктом 2 постанови КМУ «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я» від 14.07.2021 № 725 розпочинається з 1 січня 2025 року.
- Щорічна перевірка особистого освітнього портфоліо з балами БПР — у 2026 році
- Професіонали з вищою немедичною освітою, які до 12 жовтня 2009 року були зараховані на лікарські посади в закладах охорони здоров’я, до 31 грудня 2024 року мають бути переведені на посади професіоналів (крім лікарів) медико-лабораторної справи, медико-профілактичної справи.
Переведення з лікарських посад на посади професіоналів (крім лікарів) медико-лабораторної справи, медико-профілактичної справи здійснюється із дотриманням вимог щодо освіти та післядипломної спеціалізації для відповідних професій згідно з кваліфікаційними характеристиками професій визначеними Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 «Охорона здоров’я»), затвердженим наказом МОЗ від 29.03.2002 №117.
Стаж роботи таких професіоналів на лікарських посадах в закладах охорони здоров’я за відповідною спеціальністю зараховується із збереженням 3 кваліфікаційної категорії до завершення п’ятирічного строку з дати попередньої атестації та правом на її підвищення (підтвердження) під час чергової атестації .
- Працівники сфери охорони здоров’я термін дії посвідчень про кваліфікаційну категорію або сертифікатів спеціаліста (лікаря (фармацевта, провізора)-спеціаліста) яких сплив у період дії воєнного стану, та / або було подовжено на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування (крім працівників сфери охорони здоров’я, визначених абзацом другим цього підпункту), мають пройти атестацію на підтвердження професійної кваліфікації / підтвердження (присвоєння) рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії) до 31 грудня 2025 року.
Механізм нарахування балів БПР
Всі працівники сфери охорони здоров’я, які здійснюють професійну діяльність, зобов’язані вести особисте освітнє портфоліо, планувати свій професійний розвиток та обліковувати бали безперервного професійного розвитку.
Особисте освітнє портфоліо за результатами проходження БПР створюється працівником сфери охорони здоров’я окремо для кожної спеціальності, за якою проходить атестацію.
Облік балів здійснюється з кожного виду діяльності за критеріями нарахування балів безперервного професійного розвитку, які визначені у додатку 6 до Порядку, за наявності документів, що підтверджують участь працівника сфери охорони здоров’я в освітньому заході.
Інформація про види діяльності, за які нараховуються бали БПР, може бути включена до декількох особистих освітніх портфоліо за умови відповідності цих видів діяльності кожній зі спеціальностей працівника сфери охорони здоров’я, для яких створюється портфоліо.
У разі, якщо працівник облікував в особистому освітньому портфоліо бали БПР за види діяльності, що мали місце в межах одного заходу безперервного професійного розвитку, під час атестації враховується один з таких видів діяльності (той, якому відповідає більша кількість балів).
Працівники сфери охорони здоров’я можуть декларувати необмежену кількість балів безперервного професійного розвитку, але під час атестації враховується:
- наявність мінімальної кількості балів безперервного професійного розвитку,
- кількість балів БПР за освітні заходи згідно з критеріями нарахування балів;
- кількість балів БПР, яка зараховується до мінімальної кількості балів за рік, за один вид заходу неформальної (крім циклів спеціалізації) або інформальної освіти не може складати більше половини мінімальної кількості балів безперервного професійного розвитку за рік.
Яку кількість балів БПР потрібно набрати для атестації
Мінімальна кількість балів БПР, яка має бути підтверджена за річний період для професіоналів у сфері охорони здоров’я — 50 балів.
Мінімальна кількість балів БПР за річний період для фахівців у сфері охорони здоров’я, складає 30 балів.
Мінімальна кількість балів БПР, яку потрібно набрати для атестації
Рік атестації | Кількість балів БПР | ||
професіонали у сфері охорони здоров’я | фахівці | За який період набирати | |
2026 | 50 | 30 | 2025 рік |
2027 | 100 | 60 | 2025-2026 |
2028 | 150 | 90 | 2025-2027 |
2029 | 200 | 120 | 2025-2028 |
2030 | 250 | 150 | 2025-2029 |
2031 і наступні роки | 250 | 150 | отриманих за попередні 5 років |
Для підтвердження професійної кваліфікації, зазначеної у сертифікаті спеціаліста або дипломі про вищу освіту (для професіоналів, для яких не передбачено обов’язкового проходження інтернатури або спеціалізації), або наявного рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії) професіоналу необхідно підтвердити отримання не менше 250 балів БПР сумарно за атестаційний період.
Для присвоєння наступного рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії) професіоналу необхідно підтвердити отримання не менше 300 балів БПР сумарно за атестаційний період.
За умови накопичення 300 балів БПР професіонал у сфері охорони здоров’я може подавати документи на атестацію на присвоєння наступного рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії) раніше ніж через 5 років, але не раніше ніж через 3 роки після присвоєння попередньої професійної кваліфікації чи рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії).
Для підтвердження професійної кваліфікації, зазначеної у свідоцтві про проходження циклу спеціалізації або дипломі про фахову передвищу або вищу освіту (для фахівців, для яких не передбачено обов’язкового проходження спеціалізації), або наявного рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії) фахівцю необхідно підтвердити отримання не менше 150 балів БПР сумарно за атестаційний період.
Для присвоєння наступного рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії) фахівцю у сфері охорони здоров’я необхідно підтвердити отримання не менше 200 балів БПР сумарно за атестаційний період.
За умови накопичення 200 балів БПР фахівець у сфері охорони здоров’я може подавати документи на атестацію на присвоєння наступного рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії) раніше ніж через 5 років, але не раніше ніж через 3 роки після присвоєння попередньої професійної кваліфікації чи рівня професійної кваліфікації (кваліфікаційної категорії).
Для присвоєння кваліфікаційних категорій у 2025, 2026 роках лікарям необхідно подати 250 балів БПР, отриманих за попередні 5 років, а починаючи з 2027 року ‒ 300 балів.
Також, очікуємо на новий Порядок проведення атестації працівників сфери охорони здоров’я, який детально розглянемо на семінарі Атестація медичних працівників — 2025.
Критерії нарахування балів БПР
За заходах БПР з формальної освіти будуть нараховані бали:
- Здобуття освітньо-наукового та наукового рівнів вищої освіти галузі знань «Охорона здоров’я
- доктор філософії ‒ 100 балів
- доктор наук ‒ 150 балів
- Захист Ph.D. в країнах OECD ‒ 100 балів
Нарахування балів буде здійснуватися у рік захисту дисертації.
За неформальну освіту:
Захід | Кількість балів |
Проходження інтернатури Нарахування балів у рік отримання сертифіката лікаря (фармацевта)- спеціаліста | 35 |
Цикли спеціалізації (субспеціалізації) | 30 балів за 1 місяць навчання але не більше мінімальної кількості балів, яка має бути підтверджена за річний період |
Підвищення кваліфікації на циклах тематичного удосконалення в закладах освіти, в тому числі за змішаною (денною та дистанційною) формою освіти |
|
Професійне стажування за межами закладу, де працює працівник (у т.ч. за кордоном, крім країн OECD) | 0,5 балів за 1 годину |
Професійне стажування в медичному / реабілітаційному закладі країн OECD | 1 бал за 1 годину |
Науково-практична конференція, конгрес, симпозіум (в Україні або за кордоном крім країн OECD та крім закордонних конференцій, які акредитованих EACCME / ACCME / RCPSC чи сертифіковані ERC / ILCOR / AHA) |
|
Професійний розвиток за дистанційною формою навчання з використанням україномовних електронних навчальних курсів. Кількість балів, що враховуються до обов’язкового щорічного мінімуму, не має перевищувати 15 балів | 0,5 балів за 1 годину |
Професійний розвиток за дистанційною формою навчання з використанням англомовних електронних навчальних курсів. Кількість балів, що враховуються до обов’язкового щорічного мінімуму, не має перевищувати 20 балів | 1 бал за 1 годину |
Навчання на симуляційних тренінгах або тренінгах з оволодіння практичними навичками | 1,5 бали за 1 годину |
Проведення симуляційних тренінгів або тренінгів з оволодіння практичними навичками, які зареєстровано як заходи безперервного професійного розвитку, у ролі викладача та / або тренера / інструктора | 2 бали за 1 годину |
Участь у тематичному навчанні (фахові (тематичні) школи, семінари, майстер-класи, тренінги) | 1 бал за 1 годину |
Проведення тематичного навчання, яке зареєстровано як захід безперервного професійного розвитку, у ролі викладача та / або тренера (фахові (тематичні) школи, тренінги, семінар, майстер-класи) | 2 бали за 1 годину |
Більше критеріїв нарахування балів БПР у файлі:
З ухваленням нового наказу про атестацію працівників сфери охорони здоров’я втратять чинність накази МОЗ:
- «Про затвердження Положення про проведення іспитів на передатестаційних циклах» від 18.05.1994 № 73,
- «Про вдосконалення атестації провізорів та фармацевтів від 12.12.2006 № 818
- «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» від 23.11.2007 № 742
- «Про атестацію професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я» від 12.08.2009 № 588
- «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» від 22 .02.2019 № 446
Сподіваємось, що ухвалення проєкту наказу дозволить удосконалити післядипломну освіту, БПР працівників сфери охорони здоров’я, уніфікувати підходи до їх атестації, сприятиме зростанню кадрового потенціалу сфери охорони здоров’я та підвищенню якості медичного обслуговування населення.