Заробітна плата медичної сестри в 2023 році

Автор

Медична справа

Експертна редакція порталу
Дізнайтеся, яка визначена зарплата медсестри в 2023 році відповідно до постанови КМУ
 

Із 1 січня 2023 року медичні сестри державних ЗОЗ і КНП отримують заробітну плату на рівні не менше 13 500 грн. Такий розмір визначає Постанова КМУ  «Деякі питання оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров’я» від 13.01.2023 № 28 (далі — Постанова № 28).

 

Розглянемо детальніше, яка зарплата медсестри в Україні та які гарантії в оплаті праці має медична сестра.

Як спланувати штат та оплатити роботу медпрацівників

Заробітна плата медичної сестри — 2023: нормативні документи

Спочатку назвемо нормативні акти, що визначають, яка зарплата в медсестри.

КНП керуються Господарським кодексом України (ГК) та самостійно визначають структуру, штатну чисельність і систему оплати праці для своїх працівників. Рівень зарплат медичних працівників КНП, зокрема й зарплата медсестри, залежить:

  • від розміру тарифів за медичними пакетами ПМГ
  • управлінської спроможності керівника медзакладу
  • підтримки місцевої влади
  • колективного договору, укладеного в медзакладі

Якщо на перші три чинники медпрацівники навряд чи можуть вплинути, то розроблювати, обговорювати та приймати колдоговір має змогу весь трудовий колектив. Адже НСЗУ не встановлює заробітні плати в медзакладах, а лише оплачує надані медичні послуги за договором.

Хоча Постанова № 28 вносить зміни в додаток 3 Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженої постановою КМУ від 25.04.2018 № 410. Ідеться про нові зобов’язання надавача медичних послуг щодо забезпечення належного рівня надання таких послуг за договором.

Надавач медпослуг відтепер повинен виплачувати заробітні плати медсестрам у розмірі, не меншому ніж 13 500 грн. НСЗУ має контролювати виконання цієї вимоги. Максимальних розмірів заплат НСЗУ не встановлює.

NB! КНП самостійно визначає у колективному договорі форми й системи оплати праці своїх працівників. Такий документ має чітко визначати порядок встановлення й розміри зарплат, премій та інших надбавок у колективі.

КНП має право використовувати будь-яку систему оплати праці й не зобов’язане керуватися наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519.

Медичним працівникам оплачують працю за фактично відпрацьований час, виходячи з посадового окладу, і враховують підвищення, доплати та надбавки, що встановлюють у колективному договорі.

Отже, зарплата медсестри після реформи залежить від освіти, займаної посади та кваліфікаційної категорії, яку одержують за підсумками атестації

 

На які гарантії в оплаті праці має право медсестра

Роботодавець, який укладає трудовий договір з медичним працівником, має забезпечити йому належні й безпечні умови праці, її оплату, не нижчу від визначеного законом мінімального розміру, та інші визначені законом соціальні гарантії (ст. 54 ГК).

Мінімальна зарплата є державною мінімальною гарантією для всіх підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, — за будь-якою системою оплати праці. Мінімальна зарплата охоплює більшість доплат, надбавок, інших компенсаційних і заохочувальних виплат.

Розмір мінімальної місячної зарплати з 1 січня 2023 року становить 6700 грн. Це рівень, нижче якого оплачувати роботу медсестрам законодавство забороняє. Разом із тим, згідно вимог Постанови № 28 медсестрам повинні нараховувати заробітну плату в розмірі не менше 13 500 грн за повністю виконану місячну (годинну) норму праці.

Постанова № 28 не визначає, які надбавки та доплати входять у цю суму. Тож слід вважати, що мінімальна заробітна плата медсестри з усіма підвищеннями, доплатами, надбавками та преміями не повинна бути меншою за 13 500 грн.

УВАГА! На 2023 рік НСЗУ не запроваджує пакет дофінансування для ЗОЗ, які неспроможні власним коштом забезпечити виплату базової заробітної плати медикам на мінімально затверджених рівнях. Отже, маєте розподілити кошти так, щоб фонд оплати праці не перевищував 85% надходжень поточного місяця разом із накопиченими залишками. В іншому разі не нараховуйте 20 000 гривень лікарям та фармацевтам і 13 500 гривень за посадами фахівців, аби не утворювати заборгованість по зарплаті.

 зміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики