Заробітна плата медичної сестри в 2025 році
Із 1 січня 2023 року медичні сестри державних ЗОЗ і КНП отримують заробітну плату на рівні не менше 13 500 грн. Такий розмір визначає постанова КМУ «Деякі питання оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров’я» від 13.01.2023 № 28 (далі — Постанова № 28).
Увага! У 2025 році Постанова № 28 залишиться чинною, аж до нових змін у законодавстві. Слідкуємо разом за законодавчими змінами.
Розглянемо детальніше, яка зарплата медсестри в Україні та які гарантії в оплаті праці має медична сестра.
Як оцінювати якість роботи медичних сестер
Зарплата медсестри: нормативні документи
Спочатку перерахуймо нормативні акти, що визначають, яка зарплата в медсестри.
КНП керуються Господарським кодексом України (ГК) та самостійно визначають структуру, штатну чисельність і систему оплати праці для своїх працівників. Рівень зарплат медичних працівників КНП, зокрема й зарплата медсестри, залежить:
- від розміру тарифів за медичними пакетами Програми медичних гарантій
- управлінської спроможності керівника медзакладу
- підтримки місцевої влади
- колективного договору, укладеного в медзакладі
Якщо на перші три чинники медпрацівники навряд чи можуть вплинути, то розроблювати, обговорювати та приймати колдоговір має змогу весь трудовий колектив. Адже НСЗУ не встановлює заробітні плати в медзакладах, а лише оплачує надані медичні послуги за договором.
Хоча Постанова № 28 вносить зміни в додаток 3 Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженої постановою КМУ від 25.04.2018 № 410. Ідеться про нові зобов’язання надавача медичних послуг щодо забезпечення належного рівня надання таких послуг за договором.
Надавач медпослуг відтепер повинен виплачувати заробітні плати медсестрам у розмірі, не меншому ніж 13 500 грн. НСЗУ має контролювати виконання цієї вимоги. Максимальних розмірів заплат НСЗУ не встановлює.
Увага! КНП самостійно визначає у колективному договорі форми й системи оплати праці своїх працівників. Такий документ має чітко визначати порядок встановлення й розміри зарплат, премій та інших надбавок у колективі.
КНП має право використовувати будь-яку систему оплати праці й не зобов’язане керуватися наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519.
Медичним працівникам оплачують працю за фактично відпрацьований час, виходячи з посадового окладу, і враховують підвищення, доплати та надбавки, що встановлюють у колективному договорі.
Отже, зарплата медсестри після реформи залежить від освіти, займаної посади та кваліфікаційної категорії, яку одержують за підсумками атестації.
⚡ Обов’язки та організація роботи ⚡ Організація інфекційного контролю ⚡ Обіг лікарських засобів та медичних виробів ⚡ Співпраця з лабораторією ⚡ Юридичні аспекти роботи ⚡ Поліпшення клієнтського сервісу ⚡ Розвиток цифрових навичок
Зарплата медсестри — 2025: розмір
Роботодавець, який укладає трудовий договір з медичним працівником, має забезпечити йому належні й безпечні умови праці, її оплату, не нижчу від визначеного законом мінімального розміру, та інші визначені законом соціальні гарантії (ст. 54 ГК).
Мінімальна зарплата є державною мінімальною гарантією для всіх підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, — за будь-якою системою оплати праці. Мінімальна зарплата охоплює більшість доплат, надбавок, інших компенсаційних і заохочувальних виплат.
Це рівень, нижче якого оплачувати роботу медсестрам законодавство забороняє. Разом із тим, згідно вимог Постанови № 28 медсестрам повинні нараховувати заробітну плату в розмірі не менше 13 500 грн за повністю виконану місячну (годинну) норму праці.
Постанова № 28 не визначає, які надбавки та доплати входять у цю суму. Тож слід вважати, що мінімальна заробітна плата медсестри з усіма підвищеннями, доплатами, надбавками та преміями не повинна бути меншою за 13 500 грн.