Посадова інструкція лікаря-стоматолога-ортодонта: зразок
Мета роботи лікаря-стоматолога-ортодонта — запобігати аномаліям обличчя, прикусу та розташування зубів, діагностувати та лікувати їх, щоб поліпшити функціонування зубів і щелеп та зовнішній вигляд людини.
⚡ Кадрові питання у стоматології ⚡ Особливості ліцензування медичної практики ⚡ Особливості перевірок у стоматології ⚡ Поліпшення якості медичної допомоги ⚡ Правові питання в роботі керівника ⚡ Економічні та організаційні особливості ⚡Роль маркетингу у стоматології санепідрежиму
Стоматолог-ортодонт II кваліфікаційної категорії: зразок посадової інструкції
Обов’язки лікаря-стоматолога-ортодонта
Лікар-стоматолог-ортодонт II кваліфікаційної категорії:
- Приймає пацієнтів, оглядає зуби, ясна та пов’язані з ними структури ротової порожнини за допомогою стоматологічних інструментів, виявляє порушення та класифікує зубощелепні аномалії, встановлює попередній діагноз.
- Розробляє план обстеження пацієнта, обирає раціональні методи обстеження, що дадуть змогу оперативно отримати повну й достовірну діагностичну інформацію, уточнює їхній обсяг.
- Призначає відповідні діагностичні процедури — рентгенографію, електроміографію, комп’ютерну томографію тощо.
- Направляє за потреби пацієнтів зі стоматологічними захворюваннями чи функціональними порушеннями зубощелепно-лицевої системи на консультації до лікарів інших спеціальностей, додаткові дослідження.
- Інтерпретує результати інструментальних, лабораторних досліджень, консультацій, додаткових методів обстеження та встановлює заключний діагноз, визначає обсяги та строки ортодонтичної допомоги.
- Призначає ліки, оцінює їхню ефективність та безпеку, здійснює нагляд за побічними реакціями/діями, проводить контрольні діагностичні заходи, щоб оцінити результат ортодонтичної допомоги.
- Уносить зміни в план ортодонтичної допомоги з огляду на стан пацієнта і визначає потребу в додаткових методах обстеження.
- Надає кваліфіковану медичну допомогу щодо:
- зубного протезування — заміщення дефектів зубів і зубних рядів та ефективний вплив на зуби для поліпшення їх функціонування;
- щелепно-лицьового протезування — заміщення дефектів кісток та м’яких тканин обличчя під час надання хірургічної допомоги у зв’язку з травмами, пораненнями, вродженими та набутими дефектами щелепно-лицьової ділянки;
- корекції дихальних проблем — синдрому обструктивного апное сну тощо.
- Консультує пацієнтів та навчає їх міогімнастичних вправ для м’язів щелепно-лицевої ділянки, профілактичних заходів щодо виникнення порушень зубного прикусу тощо.
- Виконує за потреби стоматологічні процедури, зокрема хірургічні втручання, санує ротову порожнину пацієнта, щоб запобігти стоматологічним захворюванням, усунути осередки інфекції, інтоксикації.
- Надає невідкладну стоматологічну допомогу при гострих запальних процесах, травматичних пошкодженнях, кровотечах, а також медичну допомогу в разі анафілактичного шоку, гострої серцевої та дихальної недостатності, гіпоксії, набряку гортані, потрапляння чужорідних тіл у дихальні шляхи.
- Надає стоматологічну допомогу із застосуванням різних видів знеболювання за показаннями.
- Проєктує, установлює, налагоджує та коригує внутрішньоротові ортодонтичні апарати, контролює клінічні етапи їх виготовлення та якість.
- Співпрацює з лікарями інших спеціальностей Центру.
- Користується інструментарієм, апаратурою й устаткуванням згідно з інструкціями, раціонально використовує реактиви й лікарські препарати.
- Уживає заходів, зокрема своєчасно інформує керівництво, щодо усунення порушень правил охорони праці, протипожежних і санітарних правил, які загрожують діяльності Центру, його працівникам, пацієнтам і відвідувачам.
- Веде обліково-звітну та іншу документацію за затвердженими формами в установлені строки.
- Поширює медичні знання серед населення.
Стоматолог-ортодонт: кваліфікаційні вимоги
На посаду лікаря-стоматолога-ортодонта II кваліфікаційної категорії призначають особу, яка здобула вищу освіту другого рівня за ступенем магістра в галузі «Охорона здоров’я» за спеціальністю «Стоматологія»; пройшла інтернатуру за фахом «Стоматологія» з наступною спеціалізацією «Ортодонтія»; виконує вимоги до безперервного професійного розвитку; має сертифікат лікаря-спеціаліста й посвідчення про присвоєння (підтвердження) II кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності та стаж роботи за фахом понад п’ять років.
За матеріалами журналу «Управління закладом охорони здоров'я»