31 березня — останній день, коли можна подати е-декларацію за 2024 рік
Підпишіться на Telegram-канал Медична справа. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води
Перелік посадових осіб, на яких поширюється обов’язок декларування, містить стаття 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700). Як і раніше, декларантами є, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права (пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700).
Окрім того, ВРУ внесла зміни до категорій суб’єктів декларування та інших антикорупційних положень. Зокрема, суттєво збільшилася кількість декларантів у ЗОЗ. Ці та інші нововведення затверджує Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-IX. Документ набрав чинності 12.10.2023.
Тож кого з медичних працівників законодавство відносить до суб'єктів декларування? Хто з медиків має подати до 31.03.2025 включно е-декларацію за 2024 рік?
1 січня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 № 4170-IX (далі — Закон № 4170). Замість медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) тепер працюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО).
Відтак голови та члени експертних команд з ОПФО стали декларантами, тобто особами, на яких поширюється дія Закону № 1700). Відповідно, вони мають подавати електронні декларації до Єдиного державного реєстру декларацій.
Відтепер до декларантів у ЗОЗ належать:
- керівники державних та комунальних ЗОЗ центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня;
- особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК);
- голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК) і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700 (пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700).
Декларантами є всі особи, які входять до складу відповідних комісій / включені до Переліку лікарів, які мають право проводити ОПФО у складі експертних команд.
Попри те, що на підставі п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 4170 повноваження, права і обов’язки МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи припинені 31.12.2024, голови та члени МСЕК, особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням повноважень голови або членів МСЕК, залишилися декларантами.
🔥 Миттєві новини для управлінців медзакладів
Окрім щорічних декларацій, які потрібно подавати протягом кампанії декларування з 1 січня по 31 березня за попередній рік,
- особам, призначеним до особового складу штатних ВЛК, слід подати декларацію кандидата на посаду за попередній рік (до призначення на посаду);
- особам, включеним до складу ЛЛК і комісій ОПФО, позаштатних постійно діючих ВЛК і ЛЛК, слід подати декларацію кандидата на посаду за попередній рік протягом 10 календарних днів з дня включення до складу відповідної комісії.
Крім того, зберігається обов’язок подавати декларації при звільненні (тобто за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності (у разі звільнення з посади/виключення зі складу комісії починаючи з 12.10.2023).
За матеріалами сайту НАЗК