НСЗУ відповіло на п’ять запитань про направлення

Хто бачить направлення в ЕСОЗ, до яких лікарів воно не потрібне, за яких умов не потрібно щоразу видавати пацієнту направлення до вузького спеціаліста. Дізнайтеся відповіді на ці та інші запитання

elektronne_napravlena.jpg

Більшість медичних послуг в Україні отримують безплатно за електронним направленням від лікаря. НСЗУ роз’яснило проблемні моменти щодо видачі та використання направлень.

Програма медичних гарантій: зміни

Хто може виписувати направлення?

Направлення можуть виписувати і лікарі первинної допомоги, і вузькі спеціалісти.

Технічну можливість створити електронне направлення мають усі лікарі, що працюють в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ). Направлення виписує лікар, який призначає пацієнту ті чи ті дослідження, процедури або консультації для оцінки стану здоровʼя або призначення лікування.

Здебільшого сімейний лікар виписує направлення на консультації до вузьких спеціалістів чи на дослідження. Якщо вузький спеціаліст вважає за необхідне скерувати пацієнта на додаткові дослідження або консультації, він також має виписати йому направлення.

Пацієнт може отримати безплатну послугу за направленням у межах Програми медичних гарантій у закладах, які уклали договори з НСЗУ.

Чому пацієнт отримує на телефон одне направлення, якщо лікар призначає кілька досліджень або консультацій?

Коли лікар створює направлення в ЕСОЗ, він вказує медичну послугу, яку потрібно надати пацієнту. Він може зазначити як одну послугу, так і групу послуг, якщо вони стосуються однієї проблеми: консультація та дослідження або кілька процедур. Хоча таке направлення групове, але все одно воно матиме один номер. Це 16-значний код, що складається з цифр та літер.

Код пацієнт отримає на свій телефон у вигляді повідомлення. Його потрібно надати під час кожного візиту до спеціалістів, доки не пацієнт не отримає всі зазначені в направленні послуги.

Хто бачить направлення пацієнта в ЕСОЗ?

Направлення пацієнтів можуть переглянути ті лікарі, які зареєстровані та авторизовані в ЕСОЗ.

Направлення конкретного пацієнта бачать:

  • лікар, який його створив
  • лікар, який його виконав, тобто закрив

Утім, направлення на лабораторну діагностику може закрити не тільки лікар, який його виконав, а й середній медичний персонал закладу, де проводили лабораторну діагностику.

Сімейний лікар пацієнта має доступ до його медичної історії, зокрема до виписаних і погашених направлень.

✅✅✅ Телемедицина в Україні: як надавати послуги віддалено

Чи потрібно щоразу видавати пацієнту направлення до вузького спеціаліста, у якого той спостерігається?

У такому разі направлення до лікуючого лікаря не потрібне.

Якщо пацієнт звертається до іншого закладу, йому потрібно знову отримати направлення у сімейного лікаря або лікаря, який його направив. Інакше послуга буде платна. Сплачуват потрібно буде офіційно в касу медичного закладу за затвердженими тарифами.

Не потрібне направлення:

  • до сімейного лікаря
  • педіатра
  • психіатра
  • фтизіатра
  • стоматолога
  • нарколога
  • гінеколога

Також без направлення надають екстрену медичну допомогу.

Чи може лікар виписати паперове направлення?

На час дії воєнного стану лікарі можуть виписувати і електронні, і паперові направлення. Таку можливість надали для того, щоб лікар міг направити пацієнта на необхідні медичні послуги, навіть якщо не має доступу до ЕСОЗ, наприклад через відсутність інтернету або електроживлення.

Заклади, які мають укладені договори з НСЗУ, на час дії воєнного стану приймають пацієнтів і з паперовими направленнями, і з електронними. Пацієнти з паперовими направленнями мають право безплатно отримати передбачені Програмою медичних гарантій медичні послуги.

Раніше МОЗ відповіло на популярні запитання щодо е-направлення на антибіотики.

За матеріалами фейсбук-сторінки НСЗУ

Як керівнику з медсестринства організувати вакцинацію у 2025 році

Статті за темою

Усі статті за темою

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді