Як працює програма реімбурсації «Доступні ліки»

Автор
Експертна редакція порталу
З'ясуйте, що передбачає програма «Доступні ліки» в Україні, який повний перелік доступних ліків і медвиробів та як ЗОЗ долучитися до програми. Скачайте оновлені переліки

Організація обігу медичних виробів та лікарських засобів

Програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» почали впроваджувати в 2017 році, щоб запобігти неправильному та нераціональному застосуванню ліків, а також підвищити доступність якісних, ефективних та безпечних лікарських засобів.

Що таке реімбурсація і державна програма «Доступні ліки»

Реімбурсація ліків — це повне або часткове відшкодування суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі рецепта, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Реімбурсація ліків — це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів. Реімбурсація в Україні реалізована у формі програми «Доступні ліки».

«Доступні ліки» — це урядова програма, що забезпечує повну або часткову оплату вартості деяких лікарських засобів з бюджетних коштів. Вона поширюється на лікування захворювань, які добре лікуються амбулаторно, проте часто призводять до інвалідності й смерті пацієнтів. З 2023 року вперше в програмі реімбурсації в Україні з'явилися медичні вироби.

Увага! За умовами програми безплатно чи з доплатою можна отримати лише монопрепарати — ліки, що містять одну діючу речовину.

Доступні ліки: законодавство

Основні нормативні документи, що регулюють роботу програми «Доступні ліки»:

 • Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 № 2168-VIII

 Постанови КМУ:

 • «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів» від 27.02.2019 № 135
 • «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію» від 27.02.2019 № 136
 • «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань» від 27.02.2019 №141
 •  «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення» від 28.07.2021 № 854

Зараз діють оновлені переліки ліків і медвиробів, затверджені наказом МОЗ «Про затвердження Переліків лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 12 лютого 2024 року» від 20.02.2024 № 279. Водночас втратив чинність, наказ МОЗ від 21.08.2023 № 1495, яким затверджував переліки ліків і медвиробів станом на 10 серпня 2023 року.

Наказом від 12.03.2024 № 414 МОЗ повторно оновило перелік медвиробів, що підлягають реімбурсації. Із переліку видалили позиції 37 і 38.

Ціни на лікарські засоби для реімбурсації підлягають державному регулюванню відповідно до постанов КМУ:

 • «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» від 17.10.2008 № 955
 • «Про державне регулювання цін на лікарські засоби» від 09.11.2016 № 862

Увага! Пункт 12 Порядку реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів, зазначає, що реалізація лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації та закуплені до дати затвердження МОЗ оновлених переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, та переліку медичних виробів, які підлягають реімбурсації, здійснюється за цінами та у порядку, що застосовувалися до дати затвердження МОЗ зазначених переліків, протягом 30 календарних днів з дати початку їх дії.

Переліклікарських засобів, що підлягають реімбурсації, затверджує МОЗ України.

Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2024 роках

«Доступні ліки»: перелік 

«Доступні ліки» оновлений список включає в себе:

 • 412 лікарських засобів;
 • 68 препаратів інсуліну;
 • 9 комбінованих лікарських засобів;
 • 41 медвиріб (глюкоза IVD (діагностика in vitro), реагент).

Оновлений реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, складається з переліків:

1) Лікарських засобів, що застосовуються при:

 • серцево-судинних захворюваннях та цереброваскулярних захворюваннях;
 • цукровому діабеті;
 • нецукровому діабеті;
 • хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів;
 • розладах психіки та поведінки, епілепсії;
 • хвороби Паркінсона;
 • посттрансплантаційному періоді;
 • лікуванні болю та наданні паліативної допомоги.

Кількість таких препаратів сягає 412, що на 1 позицію більше, ніж у попередньому переліку. Однак з 412 відшкодовуються повністю 134, що на 5 позицій менше, ніж у попередньому переліку

Представлені препарати виробництва Іспанії, Швеції, Німеччини, Ірландії, Угорщини, Індії, Італії, Румінії, Великої Британії, Фінляндії, Словенії та України.

2) Препаратів інсуліну — 68 позицій, що на 2 позиції менше, ніж у попередньому переліку. З 68 позицій 43 відшкодовуються повністю, що на 2 позиції менше, ніж у попередньому переліку.

Препарати представлені у різному дозуванні, формі випуску та представлений досить широким спектром виробників. Це Україна, Індія, Данія, Франція, Німеччина, Польща, Бразилія та Китайська Народна Республіка.

3) Комбінованих лікарських засобів, що застосовуються при хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів. Як і в попередньому переліку, їх кількість налічує 9 позицій, з яких 8 відшкодовуються повністю безоплатно.

Виробники безкоштовних інгаляторів — Франція, Швеція та Фінляндія.

Перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації, налічує 43 позиції (тест-смужки для вимірювання рівня глюкози в крові), з яких 2 відшкодовуються повністю. Попередній перелік налічував лише 23 позиції.

Серед виробників тест-смужок Тайвань, Німеччина, Швейцарія, Корея, Австрія, Китайська Народна Республіка.

Реєстри містять інформацію про:

 • міжнародну непатентовану назву (МНН) 
 • торгівельну назву
 • форму випуску
 • дозування
 • кількість одиниць у споживчій упаковці
 • код АТХ
 • найменування виробника, країни
 • номер реєстраційного посвідчення
 • дату закінчення строку дії реєстраційного посвідчення
 • оптово-відпускну ціну за упаковку
 • роздрібну ціну за упаковку
 • добову дозу, рекомендовану ВООЗ
 • розмір реімбурсації добової дози 
 • розмір реімбурсації за упаковку 
 • суму доплати за упаковку

Доступні ліки: діючі речовини

І. Лікарські засоби, крім препаратів інсуліну та комбінованих лікарських засобів 

 1. Аміодарон
 2. Амітриптилін
 3. Амлодипін
 4. Атенолол
 5. Беклометазон
 6. Біпериден
 7. Бісопролол
 8. Будесонід
 9. Валганцикловір
 10. Вальпроєва кислота
 11. Варфарин
 12. Верапаміл
 13. Галоперидод
 14. Гідрохлортіазид
 15. Глібенкламід
 16. Гліклазид
 17. Десмопресин
 18. Дигоксин
 19. Еналаприл
 20. Іпратропію бромід
 21. Карбамазепін
 22. Карведілол
 23. Кислота ацетилсаліцилова
 24. Клозапін
 25. Клопідогрель
 26. Ламотриджин
 27. Леводопа + Карбідопа
 28. Лозартан
 29. Метопролол
 30. Метформін
 31. Мікофенолова кислота та її солі
 32. Морфін
 33. Нітрогліцерин
 34. Ніфедипін
 35. Рисперидон
 36. Сальбутамол
 37. Симвастатин
 38. Спіронолактон
 39. Такролімус
 40. Тіотропію бромід
 41. Фенітоїн 
 42. Флуоксетин
 43. Фуросемід
 44. Циклоспорин

ІІ. Препарати інсуліну

 1. Інсулін людини
 2. Інсулін аспарт
 3. Інсулін деглюдек та інсулін аспарт
 4. Інсулін деглюдек
 5. Інсулін гларгін
 6. Інсулін детемір
 7. Інсулін гларгін та ліксисенатид
 8. Інсулін деглюдек та ліраглутид

ІІІ. Комбіновані лікарські засоби

  1. Сальметерол + Флютиказон 
  2. Будесонід + Формотерол

Як відбувається реімбурсація ліків в Україні

З 1 квітня 2019 року реалізацією програми займається НСЗУ. За оновленими умовами Служба тепер укладає договори і з медичними закладами первинної ланки, і з аптеками. Відшкодування вартості ліків відбувається за принципом «гроші йдуть за пацієнтом в аптеку».

Так звана реімбурсація 2.0 — це оновлення програми «Доступні ліки». Тепер вона працює швидше та ефективніше завдяки чітким правилам укладання договорів з НСЗУ та використанню електронних інструментів. По-перше, усі аптеки, що відповідають визначеним вимогам, мають можливість укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ. По-друге, укладання договорів про реімбурсацію та відпуск ліків за електронними рецептами відбуваються в ЕСОЗ.

Лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, з 1 квітня 2019 року виписують лише через електронну систему охорони здоров’я у формі електронного рецепта.

Так, пацієнт отримує у свого лікаря електронний рецепт, а далі йде в аптеку-учасницю програми та отримує ліки по програмі «Доступні ліки» незалежно від місця проживання чи реєстрації.

З 1 січня 2022 р. суб’єкти господарювання укладають з Національною службою здоров’я один договір про реімбурсацію, яким визначається група/групи станів (нозологій), для лікування яких відповідно до програми державних гарантій медичного обслуговування населення Національною службою здоров’я відшкодовується вартість лікарських засобів за таким договором.

Рецепт пацієнту на «Доступні ліки» та інсулін можуть виписувати:

 • у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми – лікарі, які надають первинну медичну допомогу, тобто сімейний лікар, терапевт або педіатр;
 • на препарати інсуліну та препарати для лікування нецукрового діабету – лікарі за спеціальностями “Ендокринологія”, “Дитяча ендокринологія” і  лікарі, які надають первинну медичну допомогу (тільки на основі призначення лікаря-ендокринолога);
 • на лікарські засоби для лікування розладів психіки та поведінки – лікарі  за спеціальностями “Психіатрія”, “Дитяча психіатрія”;
 • для лікування епілепсії – лікарі  за спеціальностями “Психіатрія”, “Дитяча психіатрія”, “Неврологія”, “Дитяча неврологія”.

Алгоритм отримання імуносупресії для пацієнтів в посттрансплантаційному періоді передбачає кілька кроків:

Крок перший: консультативний висновок з планом лікування. Перед випискою зі стаціонару трансплантолог/імунолог складає та видає на руки реципієнту консультативний висновок з планом лікування, в якому вказано міжнародні непатентовані назви (МНН) та уточнені торговельні назви необхідних препаратів і їх рекомендована доза.

Крок другий: електронний рецепт. У кожному центрі трансплантації має бути лікар, який обіймає посаду трансплант-координатора і до якого після виписки зі стаціонару має звернутися пацієнт. Трансплант-координатор вносить план лікування з консультативного висновку трансплантолога/імунолога до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) та виписує електронний рецепт з МНН на потрібний препарат, але зазначає, які саме торговельні назви імуносупресантів необхідні пацієнту.

Реципієнт також може звернутися до найближчих медичних установ, де є трансплант-координатор, щоб мати посттрансплантаційний супровід: проходити необхідні обстеження та отримувати електронний рецепт на необхідні ліки. Ліки за такими рецептами видають в аптеках, які уклали договір із НСЗУ.

Під час дії воєнного стану громадяни, які переїхали до безпечних місць та не мають зв’язку зі своїм сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, можуть отримати рецепт в найближчому центрі надання первинної медичної допомоги. Укладати нову декларацію, як зазначалося вище, не потрібно.

Заради простішого доступу пацієнтів до життєвонеобхідних ліків у порядок реалізації програми внесені наступні зміни.

На період дії воєнного стану поряд з електронними рецептами на «Доступні ліки» та інсулін дозволено використовувати паперові рецепти. Лікар може виписувати рецепт на «Доступні ліки» на місяць.

Аптеки, які відпускають «Доступні ліки» за договором з НСЗУ, зобов'язані приймати як паперові, так і електронні рецепти та видавати призначені ліки у разі їх наявності. Національна служба здоров’я стабільно оплачує аптечним закладам кошти за відпущені за паперовими та електронними рецептами ліки.

Сім принципів ефективного менеджменту для керівника ЗОЗ

Вимоги до укладення договорів з аптеками 

Щоб укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ, аптечний заклад має відповідати таким  вимогам:

 • отримати ліцензію на право провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами
 • мати комп'ютери та підключитися до інтернету
 • долучитися до аптечної інформаційної системи (АІС), яка дозволяє обмінюватися інформацією з центральною базою даних ЕСОЗ
 • створити кваліфіковані електронні підписи всіх працівників, які відпускатимуть лікарські засоби за електронними рецептами

Як долучитися до програми та укласти договір 

Щоб укласти договір з НСЗУ, перш за все перевірте, чи відповідає ваш заклад та працівники усім вимогам програми. Після цього подайте електронну заяву через автоматизоване робоче місце в ЕСОЗ, у якій ви зареєстровані.

Під час заповнення заяви необхідно зазначити таку інформацію:

 • прізвище, ім'я та по батькові підписанта договору зі сторони заявника та документ, на підставі якого діє такий підписант;
 • строк дії договору;
 • банківські реквізити (за стандартизованим міжнародним форматом номера рахунку IBAN);
 • групи станів (нозологій), згідно з якими аптечний заклад буде здійснювати відпуск лікарських засобів (на вибір):

  • серцево-судинні та цереброваскулярні захворювання, цукровий діабет 2 типу та хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів;
  • нецукровий діабет;
  • інсуліни людські (картриджі та шприцручки з доплатою);
  • інсуліни аналоги (з доплатою);
  • інсуліни людські (флакони безоплатно); 
  • інсуліни людські (картриджі та шприцручки безоплатно);
  • інсуліни аналоги (безоплатно);
  • розлади психіки та поведінки;
  • епілепсія.

Увага! Після підписання договору аптечному закладу необхідно відмітити в системі аптеки та аптечні пункти, у яких буде здійснюватися відпуск лікарських засобів за договором відповідно до груп станів (нозологій).

Щоб отримати консультацію фахівців НСЗУ, телефонуйте за телефоном 16-77 чи пишіть на електронну пошту [email protected].

Як обрати вигідну систему оподаткування для приватного ЗОЗ

Як отримати лікарські засоби за програмою реімбурсації

Процес отримання доступних ліків максимально спрощений і складається з 9 кроків:

 

Крок

Дії

1

Пацієнт звертається до лікаря (сімейний, терапевт чи педіатр), з яким підписав декларацію.

NB! Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» неможливо

2

Лікар та пацієнт перевіряють, чи актуальний номер мобільного телефону, зазначений в декларації, і чи він належить пацієнту

3

Лікар призначає ліки і виписує електронний рецепт, де вказано міжнародну непатентовану назву препарату — діючу речовину.

NB! Е-рецепт можна виписати по телефону, якщо діагноз встановлений і схема лікування призначена

4

На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання реімбурсації ліків в аптеці. За необхідності або на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, де зазначений номер електронного рецепту та інформація про виписані ліки

5

Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки» (незалежно від місця проживання чи місця, де лікар виписав е-рецепт). Називає працівнику аптеки номер рецепта

6

Провізор перевіряє в електронній системі рецепт пацієнта та пропонує йому доступні лікарські засоби

7

Пацієнт обирає необхідний препарат. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там

8

Провізор вводить чотиризначний код підтвердження та накладає свій електронний підпис

9

Пацієнт отримує препарат безкоштовно чи з невеликою доплат

Яка інформація міститься в електронному рецепті?

Електронний рецепт містить усю інформацію, передбачену паперовим рецептурним бланком форми №1, а саме:
1. Дані про пацієнта, лікаря та заклад охорони здоров’я:
2. Інформація про призначений лікарський засіб:

 • МНН лікарського засобу
 • джерело фінансування
 • кількість, одиниця виміру, об'єм та концентрація діючої речовини в одній дозі
 • лікарська форма
 • кількість доз
 • спосіб вживання ліків.


зміст

Безперервний професійний розвиток медичних сестер у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді