Заздалегідь дізнатися, як конкретна людина перенесе COVID-19, — неможливо, кажуть у МОЗ. Більшість хворіє в легкій формі чи переносить коронавірусну хворобу безсимптомно. Однак навіть у них може спостерігатися так званий постковідний синдром, або тривалий ковід (long COVID-19).
Огляд змін у медичному законодавстві за 2021 рік: вебінар
Постковід — це ознаки та симптоми, які виникають після перенесеної коронавірусної хвороби, які неможливо пояснити жодним діагнозом. Серед клінічних проявів: слабкість, знесилення, тривалий кашель, задишка, втрата смаку та нюху, порушення сну та свідомості, тривожність, депресія, головний біль, суглобовий синдром, випадіння волосся, розлади ендокринної системи тощо.
Наразі не існує вичерпного переліку симптомів та станів, характерних для постковідного синдрому. Їх спектр широкий і постійно оновлюється та доповнюється.
Британські дослідження вказують, що постковідний синдром може тривати:
- 5 тижнів — у кожної п’ятої людини із позитивним тестом
- 12 тижнів — у кожної десятої
Багатьом людям повернутись до звичайного життя після перенесеного COVID-19 доволі складно. Універсальної інструкції чи рецепта швидкого відновлення наразі немає. А особливо, якщо зважати на різний перебіг захворювання та індивідуальні особливості кожного пацієнта.
Однак лікарі наводять такі загальні рекомендації:
- налагоджений режиму сну
- збалансоване харчування
- помірна фізична активність
- вправи для тренування мозку та когнітивних здібностей
- прогулянки на свіжому повітрі
Також МОЗ радить:
- лікувати прояви хронічних хвороб, якщо вони є
- консультуватися зі своїм сімейним лікарем
- ділитися своїми тривогами чи обговорювати скарги і симптоми, які виникли після захворювання COVID-19
«Зменшити ризики потрапити у лікарню та втратити здоров’я, чи навіть життя, внаслідок COVID-19 допомагає виключно вакцинація», — додали в МОЗ.
Нагадаємо, раніше професійні медичні об’єднання України закликали громадян вакцинуватися проти COVID-19.
За матеріалами фейсбук-сторінки МОЗ