08.05.2018 затвердили наказ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21 березня 2012 року № 182» № 864. Він оптимізує та осучаснює обліково-звітну систему щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу, щоб наблизити її до міжнародних вимог. Раніше форми первинної меддокументації затверджував наказ МОЗу від 21.03.2012 № 182 «Про затвердження форм первинної облікової документації і звітності з питань моніторингу лікування ВІЛ-інфікованих осіб та інструкцій щодо їх заповнення».
Як заповнювати форму № 030-5/о
Цей документ оформлюють лікарі комунальних та державних медзакладів, функцією яких є здійснення диспансерного нагляду (далі – д/н) за ВІЛ-інфікованими особами, а також проведення АРТ – антиретровірусної терапії.
Документ заповнюють на осіб під диспансерним наглядом з приводу ВІЛ-інфекції. При цьому стадія розвитку хвороби на момент взяття на облік не має значення. Якщо відбулися будь-які зміни, у форму внесять виправлення. Форму заводять тільки після згоди пацієнта на обробку персональних даних.
Записи у документі базуються на бесіді-опитуванні з пацієнтом, а також на записах амбулаторної карти хворого (форма № 025/о).
На основі форми 030-5/о заповнюють «Журнал реєстрації пацієнтів, які перебувають на антиретровірусній терапії у закладі охорони здоров’я» та оформлюють звітні форми № 57 щомісяця та № 58 щороку. Контрольна карту зберігають у медзакладі упродовж п’ятирічного терміну з моменту зняття пацієнта з-під диспансерного нагляду.
Когорта — це особи, інфіковані ВІЛ та хворі на СНІД, які упродовж місяця розпочали АРТ. Ці особи перебувають постійному медичному спостереженню, аби можна було контролювати результати терапії.
Читайте: "Платні медичні послуги: як сформувати вартість"
Скачайте форму № 030-5/о
Правила оформлення бланка форми № 030-5/о
- Використовуйте лише арабські цифри.
- У правий кут у спеціальному полі слід зазначати приналежність пацієнта до певної когорти за назвою місяця початку АРТ. Зазначають лише три перші літери назви місяця великими буквами та рік арабськими цифрами, наприклад, ЛЮТ 2018.
- При взятті пацієнта на д/н медпрацівник має заповнити частину А форми 030-5/о, що містить його особисті дані:
- п. 1 — індивідуальний номер або код (цифрові та/чи літерні знаки) пацієнта для його ідентифікації;
- п. 2 — дата взяття на облік пацієнта (дата реєстрації за формою № 030-5/о) цифровими знаками;
- п. 3 — дата встановлення діагнозу ВІЛ-інфекція цифровими знаками;
- п. 4 — за згодою пацієнта вказують його повне ім’я/скорочений варіант імені (перші три літери прізвища та ініціали/тільки ім’я);
- п. 5 — місце фактичного проживання пацієнта. Запис «без постійного місця проживання» робиться у цій графі форми 030-5/о, якщо особа такого місця не має. У такому випадку також вказують назву та адресу медзакладу, який має здійснювати д/н;
- п. 6 — контактний номер телефону;
- п. 7 — стать пацієнта;
- п. 8 — дата народження;
- п. 9–11 — інформація про довірену особу, яка супроводжує пацієнта: ім’я, адреса та телефон відповідно;
- п. 12 — вірогідний шлях інфікування ВІЛ: статевий, парентеральний, від ВІЛ-інфікованої матері до дитини, шлях інфікування не встановлено або уточнюється;
- п. 13 — дані про переведення пацієнта з іншого медзакладу із зазначенням його назви та перевідного діагнозу (п. 13.1);
- п. 14 — дані про попередній прийом АРТ: чи отримував пацієнт раніше терапію (п.14.1), і яку саме (ППМД — профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини, АРТ — антиретровірусна терапія, ПКП — післяконтактна профілактика; п.14.2), якими препаратами і впродовж якого часу (п.14.3).
- Частина Б має містити інформацію про надання АРТ:
- п. 15 — джерело фінансування програми АРТ, дата початку терапії;
- п. 16 — інформація щодо схем АРТ, причин заміни препаратів у схемах через побічну дію АРВ-препаратів, зміни схеми АРТ через безрезультатність або причин переривання АРТ. Ця оформлюється у вигляді таблиці. Частина В форми 030-5/о призначена для внесення даних стосовно причини зняття пацієнта з д/н: переведення пацієнта із зазначенням, куди саме, дата виписки та перевідного діагнозу; особа не звертається до закладу понад рік, дата останнього візиту; смерть особи з указуванням причини.
- Частина Г — інформація щодо поточного стану особи на момент візиту до лікаря. Дані лікар має вносити під час кожного візиту відповідно до рекомендованої частоти планових відвідувань пацієнтом лікаря, що затверджується чинним законодавством.
- Частина Д форми 030-5/о містить розшифровки згадуваних кодів у документі: 1 – пояснення кодів схем АРТ; 2 – пояснення кодів щодо причини заміни та припинення АРТ; 3 – пояснення кодів щодо ВГВ- та ВГС-статусу.