Етапи консультування матері по догляду за дитиною
1 етап: Розпитайте матір, дізнайтеся, як вона доглядає за дитиною. Виявіть можливі проблеми.
2 етап: Похваліть матір за те, що вона робить правильно
3 етап: Дайте матері пораду, як доглядати за дитиною вдома
4 етап: Перевірте, як мати зрозуміла пояснення
Аби ефективно консультувати матір та інших членів сім’ї, використовуйте навички ефективного спілкування. Зокрема, використовуйте невербальне спілкування, ставте «відкриті» запитання, виявляйте зацікавленість та уникайте оцінок.
Читайте: "Медична реформа для медпрацівників: версія"
6 порад для ефективного спілкування
- Використовуйте невербальне спілкування. Під час бесіди дивіться на матір, бо вона може вирішити, що її не слухають. Особливе значення мають вираз обличчя, постава, зоровий контакт.
- Ставте «відкриті» запитання. Перед початком розмови з матір’ю поставте їй декілька запитань. Важливо ставити їх так, аби спонукати до відвертості і отримати необхідну інформацію. Формулюйте запитання так, щоб на них можна було дати лише розгорнуту відповідь.
- Реагуйте та жестикулюйте, щоб показати зацікавленість. Аби показати матері, що ви уважно слухаєте і зацікавлені у її відповідях, використовуйте жести, погляд, кивок головою, усмішку або звичайні емоційні вислови.
- Відображайте слова матері. Коли матір відповідає на багато запитань, то з кожним новим запитанням починає говорити все менше. У цьому випадку повторіть її слова — так ви покажете, що розумієте її.
- Виявляйте співчуття, співпереживання (емпатію). Покажіть, що ви розумієте почуття матері. Реагуйте на слова матері так, щоб показати, що її чують і розуміють. Мати має завжди відчувати вашу зацікавленість.
- Уникайте оцінок. Намагайтеся не використовувати слів: «правильно», «неправильно», «добре», «погано», «достатньо», «ймовірно» тощо. Якщо використовувати ці слова занадто часто, мати може подумати, що вона робить щось неправильно.