Залежно від результатів первинного дослідження мокротиння і рентгенологічного дослідження, які проводять пацієнтам з підозрою на туберкульоз, лікар обирає тактику дій. Його призначення виконує медична сестра.
Читайте: "Профілактика контрактури суглобів і гіпотрофії м’язів: правила роботи для медсестер"
Як вести пацієнта з підозрою на туберкульоз
Результат досліджень | Дії медичного персоналу |
---|---|
Кислотостійкі бактерії виявили хоча б в одному з двох мазків мокротиння | Направити пацієнта до фтизіатра у протитуберкульозний заклад за місцем проживання, щоб підтвердити або спростувати діагноз |
Кислотостійкі бактерії не виявили у жодному з двох зразків мокротиння, але є рентгенологічні й клінічні ознаки пневмонії | Протягом двох тижнів провести неспецифічну протизапальну терапію антибактеріальними препаратами. Якщо терапія дала позитивний ефект, діагноз туберкульозу виключають. Якщо ефекту від терапії немає, є підстава запідозрити туберкульоз. Необхідно повторити рентгенологічне дослідження і дворазову мікроскопію мазка мокротиння та незалежно від їх результатів проконсультувати пацієнта у протитуберкульозному закладі |
Кислотостійкі бактерії не виявили у жодному з двох зразків мокротиння, але є рентгенологічні зміни | Направити пацієнта у протитуберкульозний заклад для консультації. Якщо діагноз підтвердять, взяти хворого на диспансерний облік та призначити режим хіміотерапії згідно з Уніфікованим клінічним протоколом |
Під час неспецифічної протизапальної терапії антибактеріальними препаратами заборонено застосовувати препарати, що мають антимікобактеріальну активність (Стрептоміцин, Канаміцин, Рифампіцин, Капреоміцин, Мікобутин та фторхінолони).
Отже, сучасні методи діагностики туберкульозу дають змогу вчасно виявити захворювання та призначити відповідне лікування.
Читайте: "Техніка кровопускання: алгоритм"
Як виявити туберкульоз у дітей
Під час масових обстежень дітей на туберкульоз та у клінічній практиці застосовують туберкулінодіагностику. Її використовують, щоб своєчасно виявити інфікованих МБТ, дітей з підвищеним ризиком захворювання (ті, що вперше інфікувалися, з гіперергічною реакцією на туберкулін тощо) та щоб визначити, кому робити ревакцинацію вакциною БЦЖ.
Масову туберкулінодіагностику проводять щороку серед дітей віком від 4 до 14 років за допомогою проби Манту, щоб виявити первинне інфікування або віраж туберкулінових проб. Серед дорослого населення туберкулінодіагностику не проводять. Близько 90% дорослого населення інфіковані МБТ, тому у них туберкулінові проби будуть позитивні. Через це у дорослого населення неможливо відрізнити туберкульоз від інфікування МБТ.
Пробу Манту за призначенням лікаря проводить медична сестра, яка має право робити туберкулінодіагностику шприцевим методом. Безголковий метод туберкулінодіагностики не є дієвим, тому нині його не застосовують. Пробу Манту виконують на передпліччі, щороку чергуючи праву і ліву руки: у парні роки пробу виконують у праве передпліччя, у непарні — в ліве.