Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащення

Рутинна процедура обробки рук хірурга щоразу вимагає від медпрацівника прискіпливого виконання методичних рекомендацій МОЗ. А практика поширення ВЛІ демонструє, як часто медпрацівники недостатньо піклуються про якість обробки рук, провокуючи росповсюдження гемоконтактних інфекцій.

Проведення хірургічних процедур, крім безпосередньої користі для пацієнта, несе в собі небезпеку інфікування хвороботворними агентами як самого пацієнта, так і медичного працівника. Мінімізувати цю небезпеку покликана процедура належної обробки рук хірурга.

Наказом МОЗ № 798 від 21 вересня 2010 року затверджені «Методичні рекомендації« Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу». Документ призначений для працівників ЛПУ та санітарних установ. Обробка рук хірурга проходить в кілька етапів,  методика проведення яких докладно описана в Методичних рекомендаціях.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Контрольная карта диспансерного наблюдения: форма 030/о" 

Основні правила хірургічної обробки рук

Якісно проведена обробка рук хірурга перед операцією дає змогу уникнути інфікування операційного поля мікроорганізмами, а також захистить персонал від інфікування гемоконтактними збудниками.

Рівні обробки рук хірурга

№ п/п

 Процедура

 Правила проведення

1

Звичайне миття рук

Механічно видаляють забруднення зі шкіри рук

2

Миття рук із застосуванням спеціального антимікробного засобу

Обробляють  з використанням спиртового антисептика за спеціальною схемою

3

Надягання хірургічних рукавичок

Одягати на чисті сухі руки, що не містять залишків деззасобу, щоб зменшити негативний вплив на шкіру рук

4

Обробка рук після операції

Обробка рук деззасобами

5

Догляд за шкірою рук

Застосування засобу для догляду за шкірою

Звичайне миття рук і подальша їх обробка із застосуванням антисептика входять в комплекс хірургічної обробки рук.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Форми первинної облікової медичної документації: як зберігати та заповнювати" 

Організація обробки рук хірурга

Щоб персонал мав можливість якісно і комфортно обробити руки, організуйте місце, де цей процес буде проходити, і обладнайте його необхідним оснащенням. По-перше, місце для установки умивальника вибирають так, щоб до нього було легко підійти. По-друге, до умивальника необхідно підвести холодну і гарячу воду, а змішувач повинен приводитися в дію без допомоги рук (ліктями), щоб уникнути повторного  їх забруднення. По-третє, вода з крана повинна падати рівним прямим струменем безпосередньо в сифон з лівого боку (вода в цьому випадку не буде сильно розбризкуватися). Крім того, важливо подбати, щоб медичний персонал міг проводити хірургічну обробку рук і в тому випадку, якщо виникнуть перебої з центральним водопостачанням. Для цього біля умивальника поміщають ємності з запасами кип'яченої води. Воду міняють щодня.

Біля умивальника бажано розмістити одночасно три дозатори:

 • з рідким милом;
 • з антимікробним засобом;
 • із засобом для догляду за шкірою.

Все це допоможе уникнути додаткового інфікування рук. Тут же кріплять і дозатор з одноразовими рушниками. Використання електричної сушарки для сушіння рук після їх обробки небажане.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Декларация о выборе врача первичной медицинской помощи" 

Алгоритм обробки рук хірурга

Виконують перед хірургічною обробкою рук. Процедура може відбуватися і у відділенні, і в передопераційній (перед початком першої операції). За допомогою цієї процедури виконують механічне очищення шкіри рук:

 • прибирають забруднення;
 • змивають піт;
 • частково видаляють мікроорганізми.

Миють руки із застосуванням звичайного рідкого мила. Можна застосовувати порошкове мило, лосьйон з нейтральним значенням кислотно-основного балансу. Методичні рекомендації забороняють використовувати у цьому випадку брускове мило.

Щоб персонал мав можливість помити руки якісно, ​​адміністрація лікувального закладу має забезпечити місце для миття рук відповідно до наказу № 798:

 • теплою водою;
 • м'якими продезінфікованими щітками;
 • паличками (одноразовими) для обробки піднігтьової зони.

Під час обробки рук хірурга забороняється:

 • користуватися гарячою водою – занадто сильно розширює судини шкіри, що сприяє глибокому проникненню хімічних речовин в усі шари шкіри і розвитку в подальшому хімічних дерматитів;
 • використовувати жорсткі щітки для миття шкіри кистей рук і передпліч – вони здатні механічно травмувати шкіру;
 • застосовувати брускове мило — на його поверхні можуть накопичуватися мікроорганізми і забруднювати шкіру рук під час повторного  застосування;
 • застосовувати багаторазові рушники.

Перед миттям рук медичний працівник обов'язково знімає всі прикраси (каблучки, годинник, браслети). Нігті повинні бути коротко обстрижені, що максимально спростить процедуру обробки білянігтьової зони.

Сама ж процедура обробки рук досить проста — руки змочують теплою водою, потім наносять на шкіру миючий засіб так, щоб вся шкіра перебувала під його шаром. Миючий засіб втирають не менш однієї хвилини після чого змивають теплою водою і просушують одноразовими серветками (рушниками).

Однак, простота процедури обробки рук хірурга не означає, що вона настільки ж ефективна. Під час звичайного миття рук мікроорганізми не знищуються, а всього лише змиваються з поверхні шкіри і разом з краплями води можуть потрапляти на поверхні, близько розташовані до умивальника. Крім того, сама водопровідна вода містить певну кількість мікроорганізмів, які можуть забруднювати руки під час миття.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Реимбурсация в Украине"

Хірургічна антисептика рук

На другому етапі обробки рук хірурга виконують втирання в шкіру спиртвмісного антисептика. Процедура ця вимагає дотримання декількох обов'язкових умов:

 • антисептиком обробляють  шкіру кистей, передпліч, області ліктьової западини і піднігтьової зони;
 • антисептичний засіб видавлюють з дозатора і наносять на шкіру рук порціями, кожна з  яких повинна бути в межах 1,5-3 мл;
 • шкіра рук повинна залишатися вологою упродовж усього процесу і не висихати між нанесеннями антисептика;
 • перша порція антисептичного засобу наноситься тільки на суху шкіру;
 • останню порцію препарату втирають в шкіру до її повного висихання;
 • приступити до одягання медичних рукавичок можна буде лише в тому випадку, якщо шкіра стала повністю сухою.

Послідовність етапів хірургічної обробки рук антисептиком зображена у вигляді схеми і повинна перебувати в зоні візуальної доступності. Це дозволить уникнути помилок і правильно виконати всю процедуру.

Обробка рук хірурга антисептиком проводиться також і після закінчення операції безпосередньо після зняття медичних рукавичок. На цьому етапі антисептик наносять на руки двічі і втирають його кожного разу не менше 30 сек. Якщо під рукавички під час операції потрапила кров або інші рідини хворого, забруднення прибирають ватним тампоном, просоченим деззасобом, відмивають руки з миючим засобом за стандартною схемою, і тільки після цього приступають до втирання антисептика. Якщо між оперативними втручаннями пройде менше 60 хвилин, медичний персонал проводить тільки антисептичну обробку рук.

Обробка рук хірурга: правила, алгоритм, вимоги до оснащенняЧитайте: "Врачебная ошибка: виды, причины, наступление и освобождение врача от ответственности" 

Догляд за шкірою рук - важливий етап обробки рук хірурга

Постійний  контакт з агресивними миючими засобами, спиртвмісними дезінфікуючими розчинами, хімічними агентами, що містяться в медичних рукавичках, згубно впливає на шкіру рук, призводячи до розвитку контактного дерматиту. Ускладнюють ситуацію помилки під час проведення хірургічної обробки рук. Уникнути контактного дерматиту можна в разі суворого виконання рекомендацій:

 • підбирати такі дезінфікуючі засоби, які менш агресивно впливають на шкіру рук і в той же час ефективно знищують мікроорганізми;
 • мати запас деззасобів декількох видів, щоб можна було вибрати  засіб, який підійде медпрацівникам з дуже чутливою шкірою;
 • підібрати антисептики, що містять спирт і в той же час мають в своєму складі  пом'якшувальні речовини.

 Медичний персонал, який проходить процедуру хірургічної обробки рук, повинен мати можливість ознайомитися з інструкцією з використання всіх миючих і дезінфікуючих засобів, з якими він контактує. Одночасно завідувач відділенням і старша медична сестра відділення повинні періодично проводити заняття з питань обробки рук хірурга та іншого медперсоналу і робити акцент на помилках, що найчастіше при цьому трапляються. зміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики