Проведення хірургічних процедур, крім безпосередньої користі для пацієнта, несе в собі небезпеку інфікування хвороботворними агентами як самого пацієнта, так і медичного працівника. Мінімізувати цю небезпеку покликана процедура належної обробки рук хірурга.
Наказом МОЗ № 798 від 21 вересня 2010 року затверджені «Методичні рекомендації« Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу». Документ призначений для працівників ЛПУ та санітарних установ. Обробка рук хірурга проходить в кілька етапів, методика проведення яких докладно описана в Методичних рекомендаціях.
Читайте: "Контрольная карта диспансерного наблюдения: форма 030/о"
Основні правила хірургічної обробки рук
Якісно проведена обробка рук хірурга перед операцією дає змогу уникнути інфікування операційного поля мікроорганізмами, а також захистить персонал від інфікування гемоконтактними збудниками.
Рівні обробки рук хірурга
№ п/п | Процедура | Правила проведення |
1 | Звичайне миття рук | Механічно видаляють забруднення зі шкіри рук |
2 | Миття рук із застосуванням спеціального антимікробного засобу | Обробляють з використанням спиртового антисептика за спеціальною схемою |
3 | Надягання хірургічних рукавичок | Одягати на чисті сухі руки, що не містять залишків деззасобу, щоб зменшити негативний вплив на шкіру рук |
4 | Обробка рук після операції | Обробка рук деззасобами |
5 | Догляд за шкірою рук | Застосування засобу для догляду за шкірою |
Звичайне миття рук і подальша їх обробка із застосуванням антисептика входять в комплекс хірургічної обробки рук.
Читайте: "Форми первинної облікової медичної документації: як зберігати та заповнювати"
Організація обробки рук хірурга
Щоб персонал мав можливість якісно і комфортно обробити руки, організуйте місце, де цей процес буде проходити, і обладнайте його необхідним оснащенням. По-перше, місце для установки умивальника вибирають так, щоб до нього було легко підійти. По-друге, до умивальника необхідно підвести холодну і гарячу воду, а змішувач повинен приводитися в дію без допомоги рук (ліктями), щоб уникнути повторного їх забруднення. По-третє, вода з крана повинна падати рівним прямим струменем безпосередньо в сифон з лівого боку (вода в цьому випадку не буде сильно розбризкуватися). Крім того, важливо подбати, щоб медичний персонал міг проводити хірургічну обробку рук і в тому випадку, якщо виникнуть перебої з центральним водопостачанням. Для цього біля умивальника поміщають ємності з запасами кип'яченої води. Воду міняють щодня.
Біля умивальника бажано розмістити одночасно три дозатори:
- з рідким милом;
- з антимікробним засобом;
- із засобом для догляду за шкірою.
Все це допоможе уникнути додаткового інфікування рук. Тут же кріплять і дозатор з одноразовими рушниками. Використання електричної сушарки для сушіння рук після їх обробки небажане.
Читайте: "Декларация о выборе врача первичной медицинской помощи"
Алгоритм обробки рук хірурга
Виконують перед хірургічною обробкою рук. Процедура може відбуватися і у відділенні, і в передопераційній (перед початком першої операції). За допомогою цієї процедури виконують механічне очищення шкіри рук:
- прибирають забруднення;
- змивають піт;
- частково видаляють мікроорганізми.
Миють руки із застосуванням звичайного рідкого мила. Можна застосовувати порошкове мило, лосьйон з нейтральним значенням кислотно-основного балансу. Методичні рекомендації забороняють використовувати у цьому випадку брускове мило.
Щоб персонал мав можливість помити руки якісно, адміністрація лікувального закладу має забезпечити місце для миття рук відповідно до наказу № 798:
- теплою водою;
- м'якими продезінфікованими щітками;
- паличками (одноразовими) для обробки піднігтьової зони.
Під час обробки рук хірурга забороняється:
- користуватися гарячою водою – занадто сильно розширює судини шкіри, що сприяє глибокому проникненню хімічних речовин в усі шари шкіри і розвитку в подальшому хімічних дерматитів;
- використовувати жорсткі щітки для миття шкіри кистей рук і передпліч – вони здатні механічно травмувати шкіру;
- застосовувати брускове мило — на його поверхні можуть накопичуватися мікроорганізми і забруднювати шкіру рук під час повторного застосування;
- застосовувати багаторазові рушники.
Перед миттям рук медичний працівник обов'язково знімає всі прикраси (каблучки, годинник, браслети). Нігті повинні бути коротко обстрижені, що максимально спростить процедуру обробки білянігтьової зони.
Сама ж процедура обробки рук досить проста — руки змочують теплою водою, потім наносять на шкіру миючий засіб так, щоб вся шкіра перебувала під його шаром. Миючий засіб втирають не менш однієї хвилини після чого змивають теплою водою і просушують одноразовими серветками (рушниками).
Однак, простота процедури обробки рук хірурга не означає, що вона настільки ж ефективна. Під час звичайного миття рук мікроорганізми не знищуються, а всього лише змиваються з поверхні шкіри і разом з краплями води можуть потрапляти на поверхні, близько розташовані до умивальника. Крім того, сама водопровідна вода містить певну кількість мікроорганізмів, які можуть забруднювати руки під час миття.
Читайте: "Реимбурсация в Украине"
Хірургічна антисептика рук
На другому етапі обробки рук хірурга виконують втирання в шкіру спиртвмісного антисептика. Процедура ця вимагає дотримання декількох обов'язкових умов:
- антисептиком обробляють шкіру кистей, передпліч, області ліктьової западини і піднігтьової зони;
- антисептичний засіб видавлюють з дозатора і наносять на шкіру рук порціями, кожна з яких повинна бути в межах 1,5-3 мл;
- шкіра рук повинна залишатися вологою упродовж усього процесу і не висихати між нанесеннями антисептика;
- перша порція антисептичного засобу наноситься тільки на суху шкіру;
- останню порцію препарату втирають в шкіру до її повного висихання;
- приступити до одягання медичних рукавичок можна буде лише в тому випадку, якщо шкіра стала повністю сухою.
Послідовність етапів хірургічної обробки рук антисептиком зображена у вигляді схеми і повинна перебувати в зоні візуальної доступності. Це дозволить уникнути помилок і правильно виконати всю процедуру.
Обробка рук хірурга антисептиком проводиться також і після закінчення операції безпосередньо після зняття медичних рукавичок. На цьому етапі антисептик наносять на руки двічі і втирають його кожного разу не менше 30 сек. Якщо під рукавички під час операції потрапила кров або інші рідини хворого, забруднення прибирають ватним тампоном, просоченим деззасобом, відмивають руки з миючим засобом за стандартною схемою, і тільки після цього приступають до втирання антисептика. Якщо між оперативними втручаннями пройде менше 60 хвилин, медичний персонал проводить тільки антисептичну обробку рук.
Читайте: "Врачебная ошибка: виды, причины, наступление и освобождение врача от ответственности"
Догляд за шкірою рук - важливий етап обробки рук хірурга
Постійний контакт з агресивними миючими засобами, спиртвмісними дезінфікуючими розчинами, хімічними агентами, що містяться в медичних рукавичках, згубно впливає на шкіру рук, призводячи до розвитку контактного дерматиту. Ускладнюють ситуацію помилки під час проведення хірургічної обробки рук. Уникнути контактного дерматиту можна в разі суворого виконання рекомендацій:
- підбирати такі дезінфікуючі засоби, які менш агресивно впливають на шкіру рук і в той же час ефективно знищують мікроорганізми;
- мати запас деззасобів декількох видів, щоб можна було вибрати засіб, який підійде медпрацівникам з дуже чутливою шкірою;
- підібрати антисептики, що містять спирт і в той же час мають в своєму складі пом'якшувальні речовини.
Медичний персонал, який проходить процедуру хірургічної обробки рук, повинен мати можливість ознайомитися з інструкцією з використання всіх миючих і дезінфікуючих засобів, з якими він контактує. Одночасно завідувач відділенням і старша медична сестра відділення повинні періодично проводити заняття з питань обробки рук хірурга та іншого медперсоналу і робити акцент на помилках, що найчастіше при цьому трапляються.