Чи правомірно призначити фельдшера головною медсестрою?
Запитання
Чи можна призначити на посаду головної медичної сестри особу, яка є молодшим спеціалістом з медичною освітою (фельдшер) та має першу кваліфікаційну категорію як старша медична сестра?
Відповідь
Кваліфікаційні вимоги до головної медичної сестри наведено у Випуску 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 (далі — ДКХП): неповна вища освіта (молодший спеціаліст) або базова вища освіта (бакалавр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Сестринська справа». Підвищення кваліфікації (цикли удосконалення тощо). Наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії за цією спеціальністю. Стаж роботи за фахом — не менше 5 років.
Читайте: "Соціальна ефективність медичного закладу"
Разом із тим, у кваліфікаційних вимогах зазначено, що медичними сестрами можуть працювати особи, які мають неповну вищу освіту (молодші спеціалісти) або базову вищу освіту (бакалавр) за напрямом підготовки «Медицина», за спеціальністю не тільки «Сестринська справа», а й «Лікувальна справа» або «Акушерська справа», спеціалізація за профілем роботи.
Тобто фельдшери мають право обіймати посаду сестри медичної. А за наявності посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії та стажу роботи на посаді сестри медичної понад 5 років особа, яка за кваліфікацією є фельдшером, має право працювати на посаді головної медичної сестри.
Читайте: "Амбулаторія: організація роботи та основні завдання"
Окрім того, право такого фахівця обіймати посади середнього медичного персоналу всіх найменувань, в тому числі керівників, крім посад зубних лікарів і зубних техніків (в тому числі старших) визначено пунктом 3 розділу ІІІ Переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю, затвердженого наказом МОЗ від 25.12.1992 № 195.