Як оцінювати якість роботи медичних сестер
14 листопада 2024 року МОЗ оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу «Про затвердження Порядків та періодичності проведення профілактичних медичних оглядів певних категорій дітей» (далі — Проєкт). Ідеться про:
- Порядок та періодичність проведення профілактичних медичних оглядів дітей від народження до 4 років;
- Порядок та періодичність проведення профілактичних медичних оглядів дітей віком від 4 до 18 років.
Обидва порядки не поширюються на динамічне спостереження за дітьми з діагностованими хронічними захворюваннями хворобами.
Згідно з Проєктом, профілактичні медогляди дітей віком до 4 років проводять під час надання первинної медичної допомоги (далі — ПМД) в межах медичного спостереження за здоровою дитиною, що охоплює візити до надавача ПМД і домашні візити.
Проєкт передбачає залучення до профілактичних медоглядів дітей віком до 4 років медичного працівника з медичного спостереження. Це може бути медична сестра, що перебуває у трудових відносинах із надавачем ПМД і пройшла навчання щодо роботи з дітьми до 4 років, у тому числі щодо раннього виявлення порушень розвитку або ризику їх виникнення.
Саме на медпрацівника з медичного спостереження МОЗ планує покласти домашні візити до дитини. Хоча перший такий візит рекомендує провести спільно з лікарем. Проєкт визначає обсяг медичних послуг, який надає медпрацівник з медичного спостереження, вимоги до планування і тривалості домашніх візитів тощо.
Медогляди дітей віком 4—17 років відбуваються в закладах охорони здоров’я за місцем медичного обслуговування дитини. Медогляд проводить лікар ПМД, у якого ця дитина задекларована.
Під час огляду лікар ПМД призначає обстеження лікарями-спеціалістами і дослідження залежно від віку дитини і відповідно до таблиці періодичності, наведеної в додатку до порядку. На інші обстеження, а також додаткові дослідження лікар ПМД направляє за показаннями.
Окрім лікаря ПМД, дітей віком 5, 10 і 14 років обов’язково оглядає стоматолог.
Проєкт унормовує, що медичні огляди дітей віком 4—17 років не можна проводити з використанням засобів телемедицини.
Знайомтеся з Проєктом на сайті МОЗ у розділі «Громадське обговорення». Надсилайте зауваження та пропозиції МОЗ протягом 15 днів з дня оприлюднення Проєкту, тобто до 29 листопада. Міністерство приймає їх у письмовому або електронному вигляді:
- м. Київ, вул. Грушевського, будинок 7, 01601, [email protected] та [email protected].
Нагадуємо також, що до 30 листопада триває громадське обговорення нового порядку атестації працівників сфери охорони здоров’я.
За матеріалами МОЗ та Експертус Медзаклад