Уряд затвердив систему оцінювання повсякденного функціонування особи замість МСЕК

КМУ ухвалив постанову про заміну МСЕК новою системою оцінювання

Уряд затвердив систему оцінювання повсякденного функціонування особи замість МСЕК

15 листопада 2024 року КМУ ухвалив постанову «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі — Постанова). Документ визначає новий порядок проведення оцінювання і замінює процес медико-соціальної експертизи (далі — МСЕ).

Перевірки ЗОЗ під час воєнного стану

У МОЗ зазначають, що потреба змінити систему МСЕ в Україні назріла давно, й останній рік профільні міністерства спільно з експертами та громадськими організаціями напрацьовували реформу системи. 

Постанова закладає зміни в системі вже з 1 січня 2025 року, а саме передбачає:

  • запровадити нову концепцію оцінювання стану пацієнта,
  • спростити для пацієнта процес встановлення або підтвердження статусу інвалідності, 
  • забезпечити доступність і фаховість оцінювання,
  • впровадити цифровізацію процесу оцінювання,
  • гарантувати антикорупційні заходи в процесі оцінювання, 
  • сформувати Центр оцінювання для оскарження рішень.

Постанова передбачає, що після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, строк повторного огляду подовжується на шість місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються. 

Для впровадження нової системи МОЗ затвердить накази, які мають допомогти лікарям приймати обґрунтовані рішення та скоротити кількість документів, що отримує людина за результатами оцінювання. Замість дванадцяти довідок чи виписок у різних комбінаціях буде один комплексний документ. 

Фінансування нових команд відбуватиметься через НСЗУ за послуги з оцінювання.

Довідкова та статистична інформація про команди, їхні спеціальності, місцезнаходження, черги та рішення буде доступна публічно на аналітичних панелях (дашбордах).

Поточні зміни поки що не стосуються дітей. Процеси щодо інвалідності дітей також потребують оновлення, аби стати більш зручними та орієнтованими на пацієнта. Це буде наступний етап реформи. Наразі для дітей залишається чинна система, за якої статус інвалідності призначають за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя.

Раніше Уряд схвалив законопроєкт, який з 1 січня замінить МСЕКи командами лікарів-практиків.

За матеріалами МОЗ та Експертус Медзаклад

Дайджест змін у медичному законодавстві за зиму

Статті за темою

Усі статті за темою

Види термометрів та їх використання в ЗОЗ

Термометрія допомагає у диференційній діагностиці і встановленні правильного діагнозу. Тож у статті з’ясуємо, які є види термометрів та які з них найчастіше використовують у ЗОЗ
20750

Акредитація закладів охорони здоров'я

З'ясуйте, для чого потрібна акредитація медичному закладу, які документи підготувати для неї. Також розглянемо зміни у порядку акредитації медичних закладів у 2025 році
138721

Календар профілактичних щеплень — 2025

МОЗ планує внести зміни до Календаря профілактичних щеплень в Україні. Нагадайте пацієнтам про безоплатну обов'язкову та платну рекомендовану вакцинацію та слідкуйте за змінами разом з нами
217161

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді