КМУ ухвалив постанову «Про затвердження Порядку створення та функціонування тимчасових спеціалізованих закладів охорони здоров’я з особливим протиепідемічним режимом» від 13.08.2024 № 916 (далі — Порядок № 916). Документ приводить нормативну базу у відповідність до чинного законодавства. Раніше цей порядок регулював наказ МОЗ від 21.10.2020 № 2382, який невдовзі буде скасований.
Зміни в ДБН для ЗОЗ з 01.10.2024
Нині підстав для оголошення карантину в країні немає, однак за потреби створення та функціонування тимчасових лікарень з особливим протиепідемічним режимом регулюватиме Порядок № 916. Зокрема, це стосується:
- встановлення вимог до приміщень, в яких за потреби відповідно до рішення про встановлення карантину утворюються спеціалізовані лікарні/шпиталі, ізолятори та обсерватори;
- визначення категорій осіб, які підлягають розміщенню до спеціалізованих лікарень/шпиталів, ізоляторів та обсерваторів;
- визначення механізму залучення медичних та немедичних працівників до роботи у спеціалізованих лікарнях/ шпиталях, ізоляторах та обсерваторах.
Порядок № 916 забезпечує також оперативне реагування на надзвичайні ситуації в системі громадського здоров’я завдяки єдиному механізму створення та функціонування спеціалізованих ЗОЗ із особливим протиепідемічним режимом:
- спеціалізованих лікарень/шпиталів;
- ізоляторів;
- обсерваторів.
Спеціалізовані лікарні/спеціалізовані шпиталі, ізолятори та обсерватори не матимуть статусу юридичної особи. Їх розгортатимуть у приміщеннях ЗОЗ, закладів оздоровлення та відпочинку, закладів освіти та інших закладів із залученням працівників таких закладів відповідно до порядку, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2024 № 464.
⚡ Структура та функції відділу з інфекційного контролю ⚡ Організовуємо епіднагляд ⚡ Повідомляємо про пацієнтів з інфекційним захворюванням ⚡ Профілактика внутрішньолікарняних інфекцій
МОЗ нагадує, Закон України «Про систему громадського здоров’я» вступив у дію 1 жовтня 2023 року. Документ забезпечує створення та функціонування комплексної системи громадського здоров’я за напрямами:
- запобігання хворобам, зміцнення здоров’я населення та збільшення тривалості життя шляхом впровадження профілактичних заходів, у тому числі направлених на фактори ризику НІЗ;
- забезпечення епідеміологічного нагляду, моніторингу, готовності та реагування на загрози та надзвичайні ситуації;
- розвитку комплексного підходу до розвʼязання проблем громадського здоров’я;
- забезпечення біологічної безпеки та біологічного захисту держави через створення національної мережі установ із контролю та профілактики хвороб тощо.
Запобігання розвитку хвороб і контроль над ними передбачені угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Закон гарантує кожній людині безпечні для здоровʼя і життя:
- харчові продукти;
- питну воду;
- довкілля;
- умови праці;
- навчання;
- виховання;
- побут;
- дозвілля;
- відпочинок.
Водночас Закон зобов’язує громадян:
- піклуватися про своє здоровʼя, здоровʼя і гігієнічне виховання дітей;
- не шкодити здоровʼю інших тощо.
Раніше МОЗ оновило рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19.
За матеріалами МОЗ