Зміни в медичному законодавстві за листопад
В Україні одна з найбільших кількостей акушерів-гінекологів серед країн Організації економічного співробітництва та розвитку — 24 на 100 тис. населення. Тоді як у Польщі, наприклад, 13 гінекологів на 100 тис. населення. Водночас кількість хірургічних спеціальностей значно менша, ніж в інших європейських країнах, — приблизно 20 за середньоєвропейського показника 50.
Загалом в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 96 835 лікарів спеціалізованої медичної допомоги. Найбільше серед них:
- акушерів-гінекологів — понад 9000
- лікарів-терапевтів — 6239
- хірургів — понад 6000
- неврологів — 4500
Натомість найменше зареєстровано в ЕСОЗ:
- фахівців за напрямом трансплантологія — 14
- імунологів — 21
- токсикологів — 22
- фахівців за напрямом психофізіологія —25
- фахівців за напрямом вірусологія — 25
- дитячих онкологів — 25
Це дані з ЕСОЗ про кількість фахівців у тих закладах спеціалізованої медичної допомоги, які мають договір з НСЗУ і працюють за Програмою медгарантій. Загалом їх 1682.
Щоб підписати договір із НСЗУ, заклад повинен мати достатньо лікарів відповідних спеціальностей. На початку року понад 500 ЗОЗ в Україні уклали договір з НСЗУ із зобов’язанням виконати відкладені вимоги. Власники та керівники медзакладів, які отримували кошти від НСЗУ на відкладених умовах, мали 6 місяців, щоб дообладнати лікарні та забезпечити їх необхідними фахівцями.
Одна з основних причин невідповідності вимогам НСЗУ — нестача необхідної кількості медичних фахівців, зокрема анестезіологів. Ці фахівці потрібні, щоб надати пацієнту комплексну допомогу, якщо він потрапляє у відділення інтенсивної терапії чи потребує підключення до апарату ШВЛ.
Заклади почали активно залучати анестезіологів. Наприклад, Петрівська ЦРЛ у Кіровоградській області «переманила» до свого закладу трьох анестезіологів із Жовтих Вод, забезпечивши їх земельними ділянками та підвищеною зарплатою. П'ятихатська ЦРЛ направила на курси свого акушера-гінеколога, він перекваліфікувався в анестезіолога. У Ніжині міська рада виділила земельну ділянку, аби залучити до роботи у місцевий пологовий будинок лікаря-анестезіолога. У містечку Мена на Чернігівщині побудували два шестиквартирні будинки та запросили на роботу лікарів з обласного центру.
Трансформація системи охорони здоров’я створює умови для сталого розвитку медзакладів, зростання заробітних плат і покращення умов праці медпрацівників. Керівництво закладу та його власники повинні вміти скористатися цими можливостями, правильно розподіляти ресурси і розвивати свої заклади для потреб пацієнтів та з урахуванням інтересів персоналу.
За матеріалами НСЗУ
Медреформа хоче перевірити кожного керівника на бізнес-чуття і для цього пропонує новий інструмент — платні послуги. А тепер обирайте: чекати «милості» від місцевої влади чи самостійно подбати про оплату праці лікарів та ремонт закладу