Робота родичів головного лікаря у тому ж медзакладі — чи правомірно?
Запитання
Чи є корупційним правопорушенням робота дитини (сина чи доньки) головного лікаря, якщо вона працює у лікарні за направленням Міністерства охорони здоров’я України і перебуває у прямому підпорядкуванні завідувача відділення?
Відповідь
Обмеження щодо роботи близьких осіб на сьогодні регулюються статтею 9 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 № 3206VI (далі — Закон № 3206) та полягають у забороні особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (окрім депутатів всіх рівнів), та посадовим особам юридичних осіб публічного права мати у безпосередньому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути безпосередньо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам.
Читайте: "Журнал обліку інфекційних захворювань: форма № 060/о"
Головний лікар державного та комунального закладу охорони здоров’я належить до посадових осіб юридичної особи публічного права.
Однак пунктом 4 частини першої статті 9 Закону № 3206 встановлено виняток, за яким вказані вимоги не поширюються на осіб, які працюють, зокрема, у галузі охорони здоров’я.
Відтак, у державних та комунальних закладах охорони здоров’я не заборонено мати у підпорядкуванні членів сім’ї та родичів, незалежно від ступеня споріднення, в тому числі і доньку або сина.
Читайте: "Картка працівника, який підлягає попередньому (профілактичному) медичному огляду"
При цьому звертаємо увагу, що робота дитини головного лікаря під керівництвом завідувача відділення не виключає конфлікт інтересів, оскільки в розумінні антикорупційного законодавства головному лікарю безпосередньо (прямо) підпорядковані усі без винятку працівники закладу охорони здоров’я у зв’язку із віднесенням до його повноважень питань прийняття на роботу, звільнення, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень, контролю за їх виконанням тощо.