Чи зобов’язаний медзаклад-КНП зареєструватися як платник ПДВ

2401

Запитання

КНП, відповідно до договору з НСЗУ, отримало кошти за надані медичні послуги, сума яких перевищує 1 млн грн. Чи в такому разі особа (КНП) зобов’язана зареєструватися як платник ПДВ в органі державної податкової служби? (За редакцією автора)

Відповідь

Податок на додану вартість (ПДВ) — це непрямий податок, який входить до ціни товарів (робіт, послуг). Його сплачує покупець, але облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець.

У разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів чи надання послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням чи місцем проживання (п. 181.1 Податкового кодексу України; ПК).

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп. «б» п. 185.1 ПК).

Звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, крім визначеного статтею переліку (пп. 197.1.5 ПК).

На що витрачати й кому звітувати про кошти від НСЗУ

Тобто, як убачається з положень законодавства:

  • договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій укладений з Національною службою здоров’я України (НЗСУ), віднесений до операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ
  • ПДВ не потрібно сплачувати за цим договором, оскільки операції з постачання послуг з охорони здоров’я звільненні від оподаткування ПДВ (не плутайте з операціями, які не є об’єктом оподаткування ПДВ)

Зверніть увагу! Державна фіскальна служба України у своєму листі від 12.09.2016 № 19610/6/99-99-15-03-02-15 роз’яснила, що до загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. Аналогічну позицію займає і Верховний Суд під час розгляду спорів із подібних правовідносин.

Тобто, хоча за договором з НСЗУ податок не буде виникати, сума грошових коштів отримана за договором буде впливати на вирішення питання щодо необхідності реєстрації суб’єкта платником ПДВ.

Отже, при вирішенні питання про реєстрацію надавача медичної допомоги як платника ПДВ, потрібно враховувати сукупну вартість наданих послуг за договором з НСЗУ. У випадку перевищення суми операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ більше 1 000 000 грн (як за договором з НСЗУ, так і за інших операцій) за останні 12 місяців, необхідно зареєструватися платником податку в порядку визначеному ПК.

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою