Людина може інфікуватись сказом від хворої тварини через:
- укус
- мікротравмування шкіри чи подряпини
- ослизнення слизових оболонок
Не виключене аерогенно-контактне інфікування при перебуванні в печерах, де живуть кажани. Вірус в таких умовах може потрапляти на слизові оболонки та через дрібні пошкодження на них надалі проникати в організм людини.
Нові вимоги до інфекційного контролю: пройти курс
У разі інфікування сказом пацієнту показана термінова госпіталізація та проведення імунізації антирабічною вакциною. Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін наголосив:
«Отримати безоплатну меддопомогу у разі укусу чи підозри на інфікування може кожен. Для цього пацієнту потрібно звернутися до медзакладу, який надає антирабічну допомогу. У системі охорони здоров’я на рівні медзакладів кожної області визначені центри антирабічної допомоги: вони забезпечені вакцинами, лікарі центрів надають медичну допомогу пацієнтам, які звертаються у разі укусів, подряпин, ослинень тваринами; здійснюють первинну обробку; призначають і здійснюють курс антирабічних щеплень за потреби. Лікар оцінить ситуацію і об’єм антирабічної допомоги».
Усі центри антирабічної допомоги в Україні забезпечені безоплатною для пацієнтів вакциною від сказу, повідомило МОЗ. За даними Центру громадського здоров’я, у 2023 році по антирабічну допомогу звернулося понад 56 тисяч пацієнтів і майже 22 тисячі з них отримали щеплення.
Раніше НСЗУ оновила посібник Програми медичних гарантій — 2024.
За матеріалами МОЗ