Україна бере участь у міжнародному проєкті з профілактики неінфекційних захворювань

В Норвегії стартував проєкт JA PreventNCD — «Спільні дії щодо профілактики раку та інших неінфекційних захворювань». Центр громадського здоров'я — учасник Проєкту і національний координатор програми EU4Health

Україна бере участь у міжнародному проєкті з профілактики неінфекційних захворювань

На зустрічі в Осло розпочав роботу проєкт JA PreventNCD — «Спільні дії щодо профілактики раку та інших неінфекційних захворювань» (далі — Проєкт). Проєкт реалізують у межах програми EU4Health. Його мета — зменшити тягар раку та інших неінфекційних захворювань  (далі — НІЗ) за допомогою усунення факторів ризику.

Професійний календар — сервіс

ЦГЗ — учасник Проєкту і національний координатор програми EU4Health. Його також співфінансує ЄС із загальним бюджетом 95,5 млн євро, що становить 20% від загального бюджету охорони здоров’я ЄС. Проєкт очолює Норвегія та підтримали понад 100 партнерів. Він спрямований на боротьбу з НІЗ та їхніми факторами ризику: незбалансованим харчуванням, вживанням алкоголю, курінням, відсутністю фізичної активності.

Керівник відділу координації та директор відділу Норвезького директорату охорони здоров’я Лінда Гранлунд зазначила, що рак та інші НІЗ становлять значну частку загального тягаря захворювань у Європі, але їм можна запобігти. Тож Проєкт є зміною парадигми, коли 20% бюджетів охорони здоров’я спрямовано на профілактику, а це — європейський підхід.

Професор і науковий координатор Проєкту в Норвезькому інституті громадського здоров’я Кнут-Інге Клепп наголошує на створенні рівних можливостей для різних соціальних груп на шляху до міцного здоров’я. Також він зазначив, що в контексті боротьби із НІЗ потрібні спільні дії. COVID-19 підкреслив важливість транскордонного співробітництва у розв’язанні криз у галузі охорони здоров’я. Попри те, що НІЗ повільніше розвиваються, вони представляють значну кризу, яка вимагає скоординованих дій.

Відомості щодо Проєкту із запобігання НІЗ у цифрах:

  • 25 європейських країн-учасників, серед них — Україна
  • 99 партнерів + понад 10 асоційованих
  • 4-річний період реалізації
  • 95,5 млн євро становить бюджет

НІЗ, рак, цукровий діабет ІІ типу, серцево-судинні та респіраторні захворювання — серйозна проблема для громадського здоров’я, оскільки понад 75% людей стикаються з ризиком цих захворювань. Лише в ЄС витрати на НІЗ становлять 115 млрд євро щорічно. 

Раніше МОЗ затвердило методичні рекомендації із запровадження безбар’єрності в медзакладах.

За матеріалами ЦГЗ та Експертус Медзаклад

Робота за програмою медичних гарантій у 2025 році

Статті за темою

Усі статті за темою

Як визначити групу крові: алгоритми

Скачайте алгоритми визначення групи крові. Докладні інструкції враховують необхідне обладнання, документацію та правила техніки безпеки
95101

СОПи для медсестер: зразки

Зібрали СОПи для медсестер, які можуть знадобитися в щоденній роботі. Зокрема визначили й ті, що актуальні під час воєнного стану
200618

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді