МОЗ продовжує роботу над законопроєктом із реформування МСЕК

МОЗ повідомило про роботу над проєктом Закону України «Про оцінку потреб і порядок їх забезпечення для осіб з обмеженням функціонування та реформування медико-соціальної експертизи в Україні». Що передбачає документ?

МСЕК

Ключова мета реформування МСЕК в Україні — змінити підхід до визначення потреб людей, що мають обмеження функціонування, індивідуалізувати підтримку і спростити для них отримання послуг й інших видів допомоги. На цьому наголосило МОЗ.

На які нормативні акти звернути увагу в жовтні

МОЗ назвало головні завдання законопроєкту:

  • вдосконалити законодавство;
  • реформувати роботу медико-соціальної експертної комісії (МСЕК);
  • впровадити Міжнародну класифікацію функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ);
  • створити електронну систему, яка міститиме інформацію про потреби людей і в автоматичному режимі пропонуватиме послуги відповідно до виявлених потреб;
  • ввести термін «особи з обмеженим рівнем функціонування».

Термін «особи з обмеженим рівнем функціонування» використовується в МКФ. Це поняття більш комплексне, ніж поняття «інвалідність», визначене в чинному українському законодавстві. Нове поняття охоплює не лише медичну сферу, а й соціальну, освітню та сферу зайнятості. Це має дати змогу ширше оцінювати потреби людей та забезпечувати їх необхідними послугами. 

МОЗ зазначає, що чинний порядок встановлення інвалідності — це спадок радянської системи. МСЕК не дають змоги комплексно оцінити потреби людини і більше фокусуються на проблемах, пов’язаних зі станом здоров’я. Відповідно, не можуть запропонувати дієві методи відновлення функціонування. Окрім того, на сьогодні трьох категорій інвалідності недостатньо для визначення втрати функціональності людини. Не кажучи про «маршрут», за яким вона може соціалізуватися і зберегти роботу, подорожувати і вести звичний до того спосіб життя.

Своєю чергою, МКФ — стандартизована «мова» опису станів здоров’я, якою послуговуються в багатьох країнах світу. Вона визначає не лише компоненти здоров’я, а й пов’язані зі здоров’ям складові добробуту, як-от освіта і праця.

Нагадуємо, що МКФ уже затверджена як національний класифікатор в Україні (наказ Мінекономіки «Про затвердження національного класифікатора НК 030:2022» від 09.04.2022 № 810-22 у редакції наказу Мінекономік від 22.07.2023 № 8873).  

Електронна система з інформацією про потреби людей і пропозиціями послуг в автоматичному режимі допоможе скоротити час для отримання послуги та мінімізувати перелік документів, які потрібно зібрати людині. Також в електронній системі формуватиметься індивідуальний план допомоги людині. Його складатимуть відповідні фахівці із соціальної, медичної, освітньої сфер, сфери зайнятості. Це дасть змогу планувати державні ресурси для підтримки людини та повернення її до соціально-економічного життя.

Наразі МОЗ презентувало загальне бачення майбутньої системи. Відомство опрацьовує його в тісній взаємодії з профільними міністерствами, громадськими організаціями та експертами.

Нагадаємо, що навесні Уряд затвердив план заходів щодо реформування МСЕК (розпордження КМУ від 26.05.2023 № 483-р).

За матеріалом Експертус Медзаклад

Робота за програмою медичних гарантій у 2025 році

Статті за темою

Усі статті за темою

Гемофілія: симптоми, класифікація, лікування

Клінічні прояви, класифікація, діагностика та лікування: до Всесвітнього дня гемофілії 17 квітня читайте та скачуйте протокол медичної допомоги при цьому захворюванні
6829

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді