Центри контролю та профілактики хвороб працюватимуть за пʼятьма напрямами з охорони ментального здоровʼя

Компонент психічного здоров’я — це невід’ємна частина системи громадського здоров’я і обов’язкова функція центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) у профілактиці неінфекційних захворювань, наголосив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін

Центри контролю та профілактики хвороб працюватимуть за пʼятьма напрямами з охорони ментального здоровʼя

Нині 7 млн українців переживають тривогу та самотність від розлуки із близькими через переїзд до інших міст, підтримки потребують родичі військовослужбовців, зазначив Ігор Кузін. Тож реалізація програм ЦКПХ на рівні районів та областей дасть змогу зменшити вплив психологічного стану на розвиток хвороб, пов’язаних зі стресом, зокрема депресивних станів. 

Як завоювати лояльність клієнтів і підвищити доходи КНП

Усього до компетенції ЦКПХ увійде п’ять напрямів роботи з охорони психологічного здоров’я:

  1. моніторинг психологічного стану населення на рівні районів та області;
  2. реалізація програм із психологічної підтримки на робочих місцях;
  3. боротьба зі стигмою;
  4. комунікація з органами місцевого самоврядування щодо спільної стратегії на рівні області задля розширення доступу населення до послуг із психологічної підтримки;
  5. безпосередня розʼяснювальна робота з людьми для підвищення рівня обізнаності. 

У кожній області ЦКПХ реалізовуватимуть короткострокові завдання у галузі психологічного здоров’я населення. Зокрема, проводитимуть епіднагляд й аналітичний супровід психологічного стану людей у громадах на рівні регіонів. Ідеться не лише про такі наслідки війни, як психологічні травми, а й про адаптацію внутрішньо переміщених осіб, професійне вигорання серед медпрацівників і дитячі проблеми у зв’язку зі зміною місця проживання.

ЦКПХ впроваджуватимуть програми з психічного здоров’я на робочих місцях. Моніторинг включатиме як бесіди фахівців із працівниками, так і скринінг-анкетування. Це дасть змогу відстежувати та аналізувати психологічні зміни однієї людини і всього колективу. 

Для підвищення обізнаності про психологічні проблеми, їхні прояви та наслідки спеціалісти ЦКПХ проводитимуть зустрічі із громадами та працюватимуть адресно за зверненнями. Окрему увагу приділятимуть роботі зі стигмою та боротьбі зі стигматизуючими проявами під час обговорень психологічних проблем у родині чи колективі. 

Нагадаємо, на рівні держави триває реалізація Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативою першої леді Олени Зеленської. Мета програми — навчити українців піклуватися про ментальне благополуччя і «бути у себе на часі», створити дієву державну систему психосоціальної підтримки та супроводження для громадян, які потребують фахової допомоги.

Раніше Кабмін ухвалив постанову, яка збільшила обсяги підготовки фахівців з реабілітації та психологів у закладах вищої освіти.

За матеріалами сайту МОЗ

Атестація медичних працівників — 2025

Статті за темою

Усі статті за темою

Ботулізм: симптоми, лікування та профілактика

Просвітницька робота серед пацієнтів має важливе значення для профілактики смертельно небезпечних хвороб. Медичні праціники мають знати симптоми ботулізму і ділитися інформацією пацієнтами
10251

Вимірювання артеріального тиску: алгоритм

Скачайте алгоритм вимірювання артеріального тиску. Документ стане у пригоді медсестрі в щоденній роботі з пацієнтами й під час підготовки локальних документів
58394

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді