Які наслідки, якщо КНП не затвердило фінансовий план до 1 вересня: роз'яснення експерта

До 1 вересня керівник чи засновник медзакладу затверджують фінансовий план КНП на наступний рік. Яка буде відповідальність, якщо цього не зробити?

Які наслідки, якщо КНП не затвердило фінансовий план до 1 вересня: роз'яснення експерта

Фінансовий план — це основний документ, відповідно до якого комунальне підприємство отримує доходи та здійснює видатки, а також визначає обсяг та спрямування коштів, аби протягом року виконувати функції, які визначає статут. Річний фінансовий план КНП подають на розгляд уповноваженому органу до 1 червня, який передує плановому, а затверджують до 1 вересня.

Як спланувати штат та оплатити роботу медпрацівників

Такі строки вказані Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб’єкта господарювання державного сектору економіки, затверджений наказом Мінекономрозвитку від 02.03.2015 № 205 (Порядок № 205), але засновник закладу може передбачити й інші.

Які наслідки, якщо не затвердили фінплан до 1 вересня? Роз'яснення надав Віктор Онищенко, експерт з обліку та оподаткування.

Отже, якщо не затвердити фінансовий план КНП до 1 вересня, відповідальності не буде ані фінансової, ані адміністративної. Штрафів за запізнення із затвердженням фінплану законодавство не передбачає, адже фінплан — не декларація.

Пояснимо, чому не буде й адміністративної відповідальності. Кодекс України про адміністративні правопорушення (КпАП) містить статтю 164-2, яка дійсно встановлює штраф за несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження річного фінплану державного підприємства. Однак, по-перше, медзаклад-КНП належить до комунального, а не державного сектору. Отже, стаття 164-2 на нього не поширюється. По-друге, щоб її застосувати, треба оформити протокол про адміністративне порушення, а його може скласти тільки інспектор державної аудиторської служби. На додачу ще й діє строк давності — 2 місяці. 

Можлива дисциплінарна відповідальність на керівника медзакладу (ст. 147 Кодексу законів про працю України), якщо зволікання з фінпланом — провина медзакладу. Накладає її той самий орган, що призначав його на посаду, наприклад, управління комунальним майном чи виконавчий комітет місцевої ради. Але якщо причини запізнення — об’єктивні, санкцій можна не боятися. Наприклад, у серпні в КНП відбулася реорганізація. Тоді складати, погоджувати та затверджувати фінплан можна у робочому порядку, без прив'язки до дати 1 вересня.

Увага! Станом на 1 січня новий фінплан має бути обов’язково. Відсутність фінплану загрожує втратою неприбуткового статусу. Відтак матимете негативні фінансові наслідки — податок на прибуток і штрафні санкції за його несплату.

Раніше Уряд ухвалив постанову, якою запровадив капітаційне фінансування безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я.

За матеріалом Експертус Медзаклад

Робота за програмою медичних гарантій у 2025 році

Статті за темою

Усі статті за темою

Штатний розпис КНП: поради щодо складання

Керівники КНП самостійно вирішують питання стосовно розподілу коштів, складання штатного розпису, оплати праці. Пояснимо, як скласти штатний розпис, вкажемо на підводні камені та допоможемо їх обійти
106546

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді