Дитяча психологиня радить, як допомогти дитині не боятися сирен і гучних звуків

Теми:
МОЗ попросило дитячу та сімейну психологиню, авторку книг з дитячої психології Світлану Ройз розповісти, як заспокоїти дитину та навчити її правильно реагувати на звуки повітряної тривоги

Дитяча психологиня радить, як допомогти дитині не боятися сирен і гучних звуків

Нормально боятися того, що лікає. Утім, оскільки діти передусім зважають на нашу реаакцію і те, як ми їм пояснюємо і які діє пропонуємо виконувати, нам важливо чітко знати, як діяти у випадку гучних сирен, вибухів тощо.

Як вести медичні записи в умовах війни

Світлана Ройз радить: щоб допомогти дитині впоратися зі страхом і навчити її реагувати на гучні звуки, як-то сирена чи гуркіт, варто діяти за алгоритмом.

1. Нормалізація

Дорослий спочатку фіксує і пояснює дитині ситуацію: я бачу, що ти боїшся. Так, це ж дуже гучний і неприємний звук, який насправді лякає. Але коли ми чуємо сирену, це означає, що наші ЗСУ зафіксували загрозу і зараз її знешкоджують. Цей звук сповіщає, що про нашу безпеку дбають. І нам потрібно подбати про себе, тому ми йдемо в безпечне місце.

2. Підтримка

Дорослий дає дитині сигнал про підтримку: я з тобою і буду з тобою весь час. Відтак пропонує дію: хочеш, я візьму тебе на руки/обійму, а ти візьмеш свою іграшку?

Оскільки безпорадність травматична, дитина має відчувати, що може вплинути на щось: тримати іграшку, піклуватись про тварину, взяти воду, рахувати кроки. Це надаватиме їй відчуття своєї сили.

3. Завершення

Коли загроза минула, слід обов’язково наголосити на цьому: «Все минулося. Ми в безпеці. Спасибі, ти був (була) таким сміливим, міцним. Ми чули так багато гучних звуків (їх можна назвати), але ми впорались».

Зверніть увагу дитини на її силу. Можете сказати, що пишаєтесь її стійкістю і тим, як вона піклувалася про свою іграшку, молодшого брата чи сестру, про себе саму, чітко виконувала ваші вказівки тощо.

Спробуйте пограти в «терапевтичну гру»: розтерти вуха і уявити, що з них «висипається» в долоню чи на землю те, що їм заважає. Можна уявити себе собакою, який щойно вийшов з води і струшує з себе всю воду.

Далі «побудуйте» місток до наступних дій: запитайте в дитини, що будете робити, коли вийдете з укриття.

✅✅✅ Благодійні внески в медзакладах: як отримувати й звітувати

Як зняти напругу аудіального каналу

Світлана Ройз також порадила прийоми, що допоможуть відволіктися та знизити напругу, повʼязану з гучними звуками. Їх потрібно використовувати відповідно до ситуації, можливостей та уподобань дитини.

Запропонуйте дитині:

  • поспівати пісні
  • послухати аудіоказку в навушниках
  • промовляти дражнилки на російську армію на кожну сирену — знецінювання і прояви вербальної агресії, дозволені батьками, допомагають дітям відреагувати емоції.
  • помасажувати вуха, наче ми робимо масаж вух слонику, та простукати зону за вухами
  • виконати дихальні практики з гучним видихом (можна робити видих з відкритим ротом)
  • пограти в слоника, який обмахується вухами: прикладаємо долоні до вух — відкриваємо — закриваємо
  • пограти в «комахи» — це одна з «псевдоагресивних» ігор: уявляємо, що в приміщенні багато комарів і ловимо їх, плескаючи гучно в долоні, але не торкаючись інших гравців, а поруч із ними
  • викликати позіхання — проводимо пальцями від козелка вуха до щелепного суглоба і пропонуємо дитині позіхати
  • посмоктати льодяник, сухофрукт або жувати жувальну цукерку чи гумку
  • попускати мильні бульбашки, щоб стимулювати потужний видих, — якщо дозволяють обставини

Щоб допомогти дітям та батькам пережити війну, навчитися правильно реагувати на стресові ситуації та залишатися сильними було Світлана Ройз розробила онлайн-курс «Як підтримати дитину під час війни?». Психологиня розповість, як говорити з дитиною про війну, долати її страхи та тривоги, боротися з панічними атаками та реагувати на істерики.

Раніше МОЗ затвердило новий порядок психіатричних оглядів.

За матеріалами сайту МОЗ

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Статті за темою

Усі статті за темою

Симптоми, причини та лікування ПТСР

Із кожним днем війни зростає кількість людей, які відчувають на собі її наслідки. Що таке посттравматичний стресовий розлад — розповідаємо в статті. Скачайте протокол лікування ПТСР та використовуйте в роботі
33794

Всесвітній день хворого — 2025: як уникнути травм узимку

До Всесвітнього дня хворого знайомтеся з історією його запровадження. Використайте пам'ятку зі журналу «Довідник головної медичної сестри», щоб зробити турботу про пацієнтів простішою та ефективнішою
3956

Кашлюк: симптоми, діагностика, профілактика

В Україні фіксують непоодинокі випадки кашлюку як у дітей, так і у дорослих. Приділіть увагу просвітницькій роботі серед пацієнтів щодо причин, лікування і профілактики цього захворювання
1361

Хронічне обструктивне захворювання легень: новий протокол, етапи надання медичної допомоги

Скачайте та використовуйте в роботі протокол медичної допомоги й алгоритм обстеження пацієнта з ХОЗЛ. Читайте про особливості лікування хвороби та допустимі препарати
1931

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді