Частота утворення тромбів за важкого і за легкого перебігу COVID-19, значно вища, ніж через вакцинацію, – МОЗ

UA RU

Блок під заголовком новини 1Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Медична справа. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Які ознаки тромбозу, хто в зоні ризику та чи доведений зв'язок із вакцинацією, розповіли експерти МОЗ

Частота утворення тромбів за важкого і за легкого перебігу COVID-19, значно вища, ніж через вакцинацію, – МОЗ

Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти COVID-19: форма № 028-1/о

Тромбоз називають одним із ускладнень коронавірусної хвороби.

Тромби найчастіше утворюються у глибокій вені ноги, можуть рухатися по кровоносних судинах і потрапляти в легені, що призводить до тромбоемболії легеневої артерії.

NB! Тромбоз глибоких вен та тромбоемболія легеневої артерії потенційно можуть спричинити смерть

⚡ Як лікувати пацієнтів із COVID-19: ЗМІНИ

Симптоми тромбозу

Ознаками і симптомами тромбозу є:

  • біль і/або чутливість у литці або стегні
  • набряк ноги, стопи або щиколотки
  • почервоніння і/або помітна зміна кольору тіла

NB! Задишка, часте дихання, біль у грудях, швидкий пульс, запаморочення і/або втрата свідомості можуть бути ознаками та симптомами тромбоемболії легеневої артерії.

Утворення тромбів також можуть спричиняти:

  • куріння
  • вживання протизаплідних пігулок
  • варикозне розширення вен
  • малорухливий спосіб життя
  • ожиріння
  • вагітність
  • вживання алкоголю тощо

Серед чинників утворення тромбів називають і тривале перебування на лікарняному ліжку, хірургічні операції, онкологічні захворювання, випадки тромбозів у родині.

✅✅✅ Графік відпусток медпрацівників — 2022: як скласти

Зв’язок із COVID-19

Порушення функції згортання крові, що призводить до утворення тромбів, часто спостерігають у хворих на COVID-19. За даними деяких досліджень, у понад половини померлих через коронавірусну хворобу виявляли тромбоемболію легеневої артерії.

Як свідчать результати дослідження, проведеного у Франції та Нідерландах, тромботичні ускладнення мають приблизно 20–30% пацієнтів із тяжким перебігом COVID-19.

За однією з гіпотез, утворення тромбів може бути своєрідною захисною реакцією організму на коронавірусну хворобу. Інша говорить про те, що SARS-CoV-2 атакує ендотеліальні клітини, які вистилають судини і відповідають за протидію утворенню тромбів.

Учені ще вивчають механізми утворення тромбів у хворих на COVID-19, але лікарі знають і мають застосовувати методи лікування та профілактики тромбозу.

Тромбоз і вакцинація проти COVID-19

Нині відомо про можливий зв'язок між щепленням вакциною AstraZeneca та розвитком тромбозу. Утім, він не доведений і йдеться про одну людину з 50 тис. людей віком 50+, тобто вірогідність 0,001%. Тоді як достовірно відомо, що частота утворення тромбів за важкого і за легкого перебігу COVID-19, значно вища, ніж через вакцинацію.

У МОЗ підсумували, що ризик тромбозу внаслідок перенесеної коронавірусної хвороби є в рази вищим та не є співмірним із можливим ризиком розвитку тромбозу після вакцинації. А остання ще й мінімізує ризик тяжкого перебігу COVID-19 і надійно захищає людину від цього та інших негативних наслідків коронавірусної хвороби.

Раніше в МОЗ розповіли, як боротися з постковідним синдромом.

За матеріалами сайту МОЗ

До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу

Статті за темою

Усі статті за темою

Алгоритми визначення групи крові

Скачайте алгоритми визначення групи крові. Докладні інструкції враховують необхідне обладнання, документацію та правила техніки безпеки
104727

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді