Тромбоз називають одним із ускладнень коронавірусної хвороби.
Тромби найчастіше утворюються у глибокій вені ноги, можуть рухатися по кровоносних судинах і потрапляти в легені, що призводить до тромбоемболії легеневої артерії.
NB! Тромбоз глибоких вен та тромбоемболія легеневої артерії потенційно можуть спричинити смерть
⚡ Як лікувати пацієнтів із COVID-19: ЗМІНИ
Симптоми тромбозу
Ознаками і симптомами тромбозу є:
- біль і/або чутливість у литці або стегні
- набряк ноги, стопи або щиколотки
- почервоніння і/або помітна зміна кольору тіла
NB! Задишка, часте дихання, біль у грудях, швидкий пульс, запаморочення і/або втрата свідомості можуть бути ознаками та симптомами тромбоемболії легеневої артерії.
Утворення тромбів також можуть спричиняти:
- куріння
- вживання протизаплідних пігулок
- варикозне розширення вен
- малорухливий спосіб життя
- ожиріння
- вагітність
- вживання алкоголю тощо
Серед чинників утворення тромбів називають і тривале перебування на лікарняному ліжку, хірургічні операції, онкологічні захворювання, випадки тромбозів у родині.
✅✅✅ Графік відпусток медпрацівників — 2022: як скласти
Зв’язок із COVID-19
Порушення функції згортання крові, що призводить до утворення тромбів, часто спостерігають у хворих на COVID-19. За даними деяких досліджень, у понад половини померлих через коронавірусну хворобу виявляли тромбоемболію легеневої артерії.
Як свідчать результати дослідження, проведеного у Франції та Нідерландах, тромботичні ускладнення мають приблизно 20–30% пацієнтів із тяжким перебігом COVID-19.
За однією з гіпотез, утворення тромбів може бути своєрідною захисною реакцією організму на коронавірусну хворобу. Інша говорить про те, що SARS-CoV-2 атакує ендотеліальні клітини, які вистилають судини і відповідають за протидію утворенню тромбів.
Учені ще вивчають механізми утворення тромбів у хворих на COVID-19, але лікарі знають і мають застосовувати методи лікування та профілактики тромбозу.
Тромбоз і вакцинація проти COVID-19
Нині відомо про можливий зв'язок між щепленням вакциною AstraZeneca та розвитком тромбозу. Утім, він не доведений і йдеться про одну людину з 50 тис. людей віком 50+, тобто вірогідність 0,001%. Тоді як достовірно відомо, що частота утворення тромбів за важкого і за легкого перебігу COVID-19, значно вища, ніж через вакцинацію.
У МОЗ підсумували, що ризик тромбозу внаслідок перенесеної коронавірусної хвороби є в рази вищим та не є співмірним із можливим ризиком розвитку тромбозу після вакцинації. А остання ще й мінімізує ризик тяжкого перебігу COVID-19 і надійно захищає людину від цього та інших негативних наслідків коронавірусної хвороби.
Раніше в МОЗ розповіли, як боротися з постковідним синдромом.
За матеріалами сайту МОЗ