Як правильно дезінфікувати й утилізувати разові медичні рукавички
Інфекційні хвороби, пов’язані з наданням медичної допомоги (ІПНМД), або, як прийнято їх називати в країнах пострадянського простору, — внутрішньолікарняні інфекції — важлива проблема охорони здоров’я в усьому світі, наголошують у ЦГЗ. Вони спричиняють:
- економічні витрати на лікування
- додаткове навантаження на систему охорони здоров’я —
- на кадровий потенціал
- на матеріально-технічну базу закладів охорони здоров’я
- втрати для пацієнтів через госпіталізацію, смерть, психологічні і фізичні страждання.
Рівень поширеності ІПНМД — складова частина оцінювання якості роботи закладів охорони здоров’я, особливо тих, що надають медичну допомогу в умовах стаціонару.
За останні десятиліття проблему ІПНМД пов’язують і з іншою не менш важливою загрозою людству — антимікробною резистентністю (АМР). За даними досліджень, щонайменше 75% випадків ІПНМД спричинені мікроорганізмами з АМР.
В Україні показник поширеності ІПНМД становив:
- 0,04% — у 2018 році
- 0,035% — у 2019 році
Однак це не означає, що в Україні такий низький рівень поширеності ІПНМД. Ці дані вказують на відсутність належного епідеміологічного нагляду за ІПНМД у закладах охорони здоров’я. Для порівняння, у 2012 році поширеність ІПНМД у закладах охорони здоров’я країн ЄС становила в середньому 6,0%.
Щоб отримати якісні дані щодо поширеності ІПНМД в Україні, у 2021 році відбулося пілотне дослідження одномоментної поширеності ІПНМД та використання антимікробних препаратів за методологією ECDC. Проаналізували дані 1450 пацієнтів. За результатами основного дослідження поширеність ІПНМД склала 5,7% (CI 95% 4,5–6,9).
Розподіл випадків між різними відділеннями був неоднорідним. До відділень із високим ризиком захворювання на ІПНМД — 10% (CI 95% 7,2–12,9) — увійшли відділення:
- хірургічного профілю
- анестезіології, реанімації, інтенсивної терапії
За галузями найпоширенішими ІПНМД були під час:
- хірургічних втручань — 33,7%
- пневмоній — 25,6%
- інфекцій сечовивідних шляхів — 14,0%.
Лікарі призначали антимікробний лікарський засіб (АМП) 36,9% пацієнтів. Середня кількість АМП, призначених одному пацієнту, — 1,42. Частота застосування АМП пацієнтам за відділеннями:
- 96,7% — ВАРІТ
- 49,9% — хірургічного профілю
- 33,3% — акушерсько-гінекологічного профілю
- 18,6% — терапевтичного профілю
Отримані результати проведеного дослідження свідчать про наявність проблеми ІПНМД і АМР у закладах охорони здоров’я України, що потребує впровадження систем оцінки якості надання медичних послуг і програми профілактики інфекцій та інфекційного контролю.
При цьому МОЗ запроваджує сучасні підходи до профілактики, епідеміологічного нагляду та обліку інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги, наголошують у ЦГЗ. Для цього воно розробило проєкт наказу «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення».
«Систематичне дотримання правил надання медичної допомоги у взаємозв’язку із забезпеченням готовності до виникнення спалахів, дасть змогу попередити і зменшити розповсюдження збудників інфекцій та відіграватиме важливу роль у стримуванні зростання стійкості до антимікробних препаратів», — переконані в ЦГЗ.
Нагадаємо, раніше редакція журналу «Управління закладом охорони здоров’я» з’ясувала, як здійснювати інфекційний контроль у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії.
За матеріалами сайту ЦГЗ
Попри санітарно-гігієнічні та протиепідемічні заходи в закладі охорони здоров’я спалахнула внутрішньолікарняна інфекція. Як діяти медичному персоналу в такому випадку? Про це розповімо у статті та покажемо на прикладах, які документи вести