МОЗ планує спростити доступ до лікарських засобів, виготовлених в умовах аптеки

МОЗ розробило проект Закону «Про внесення змін до абзацу першого підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України» (щодо створення сприятливих умов для поліпшення забезпечення закладів охорони здоров'я та громадян доступними лікарськими засобами). Мета: зупинення зростання витрат на придбання лікарських засобів громадянами та підвищення бюджетних витрат на закупівлю лікарських засобів, виготовлених в умовах аптеки

Міністерством охорони здоров'я України був розроблений проект Закону «Про внесення змін до абзацу першого підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України» (щодо створення сприятливих умов для поліпшення забезпечення закладів охорони здоров'я та громадян доступними лікарськими засобами). Метою законопроекту є усунення правової колізії, що призводить до зростання витрат на придбання лікарських засобів громадянами та підвищення бюджетних витрат на закупівлю лікарських засобів, виготовлених в умовах аптеки.

Зазначена у підпункті «в» пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України норма визначає вимоги до лікарських засобів, операції з постачання яких оподатковуються за ставкою 7% ПДВ. Такі лікарські засоби повинні бути внесені до Державного реєстру лікарських засобів та дозволені до виробництва і застосування в Україні. Проте норма не ставить чіткої вимоги щодо виробника лікарських засобів. Однак, відповідно до статті 9 Закону України «Про лікарські засоби» від 04.04.1996 № 123/96-ВР не підлягають державній реєстрації лікарські засоби, які виготовляються в аптеках за рецептами лікарів та на замовлення лікувально-профілактичних закладів із дозволених до застосування діючих та допоміжних речовин.

Прийняття зазначеного Закону України дасть змогу застосовувати європейську практику оподаткування медичних виробів ПДВ за зниженою ставкою та поліпшить покриття потреби закладів охорони здоров'я та малозабезпечених верств населення доступними лікарськими засобами виготовленими за рецептами лікарів та на замовлення лікувально-профілактичних закладів із дозволених до застосування діючих та допоміжних речовин.

«Лікарські засоби, які виготовляються в аптеках за рецептами лікарів неможливо масово готувати в умовах промислового виробництва, оскільки вони готуються в невеликій кількості, в індивідуальному порядку та мають короткотривалий термін використання. Більшість з них готуються без консервуючих та стабілізуючих речовин, що має важливе значення для новонароджених дітей, людей похилого віку та при окремих нозологіях захворювань. Ми сподіваємося, що народні депутати підтримають законопроект, який створює сприятливі умови для забезпечення громадян доступними лікарськими засобами», — підкреслила Перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександра ПАВЛЕНКО.

За словами народного депутата України, члена профільного комітету Костянтина ЯРИНИЧА, законопроект став результатом співпраці Міністерства охорони здоров'я  України з парламентарями: «Вартість лікарських засобів, виготовлених в умовах аптек, як правило, невисока. Це робить їх економічно доступними для всіх категорій населення, особливо соціально незахищених. Сподіваюсь, що вже найближчим часом законопроект стане Законом України».

Як створити наглядову раду ЗОЗ: алгоритм дій від розробників постанови

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимірювання артеріального тиску: алгоритм

Скачайте алгоритм вимірювання артеріального тиску. Документ стане у пригоді медсестрі в щоденній роботі з пацієнтами й під час підготовки локальних документів
51221

Радіаційна загроза: як підготуватися й уберегтися

26 квітня — річниця техногенної екологічно-гуманітарної катастрофи на Чорнобильській АЕС. З'ясуйте, як підготуватися до можливої радіаційної аварії, які існують ризики й протипоказання йодної профілактики?
3480

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді