Акредитація стоматологічного закладу: документи, вимоги, оцінювання

Автор
експерт з охорони здоров’я
З'ясуйте, чи має свою специфіку акредитація стоматологічної клініки, кабінету? Чи обов'язкова акредитація стоматологічного закладу, як її правильно провести?

Акредитація добровільна для всіх медичних установ системи охорони здоров’я незалежно від форми власності. Для тих, хто виявив бажання, орієнтуйтеся на вимоги постанови КМУ «Про затвердження Порядку акредитації закладу охорони здоров’я» від 15.07.1997 № 765.

Акредитація стоматологічного закладу: документи

Зорієнтуємо, які документи подавати та як їх заповнювати.

1. Заява на проведення державної акредитації.

Укажіть у заяві актуальні адресу електронної пошти і телефон. Саме через вказані засоби зв’язку з вами зв’яжеться акредитаційна комісія, яка оцінюватиме відповідність стоматологічного закладу стандартам акредитації.

Якщо ваш заклад має приватну форму власності, то в заяві його найменування має відповідати Переліку закладів охорони здоров’я, затвердженому наказом МОЗ від 28.10.2002 № 385. Тобто заяву має подавати, наприклад, медичний центр, амбулаторія чи лікувально-діагностичний центр, а не товариство з обмеженою відповідальністю чи приватне підприємство.

2. Копія положення (статуту) закладу, засвідчена в установленому законодавством порядку.

Заклади приватної форми власності, крім нотаріальної копії статуту, можуть подавати положення про заклад охорони здоров’я. Положення має бути затверджене керівником юридичної особи відповідно до пункту 12 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285.

3. Копії документів, що підтверджують:

• речові права на нерухоме майно, в якому розташований заклад, наприклад —

  • свідоцтво на право власності на приміщення;
  • договір оренди (суборенди) тощо;

• право користування обладнанням для надання медичної допомоги, наприклад —

  • угоди на оренду обладнання;
  • довідка за підписом керівника (відповідальної особи) про обладнання, що перебуває на балансі підприємства тощо.

Копії мають бути засвідчені в установленому законодавством порядку. Якщо подаєте договір на оренду (суборенду) приміщення, не забудьте додати акти приймання-передачі приміщення та додатки до них.

4. Затверджена структура закладу охорони здоров’я.

Структуру закладу можна зробити як схемою, так і текстом.

Зважте, структуру закладу ви показували в інших документах, наприклад, коли отримували ліцензію. Тож та, яку подаєте, щоб пройти акредитацію, повинна принаймні не суперечити даним, які подавали на ліцензію.

5. Звіт про медичні кадри.

Підготуйте документ за формою щорічного статистичного звіту № 17, затвердженою наказом МОЗ від 10.07.2007 № 378. Якщо ви ще жодного разу не здавали статистичний звіт (наприклад, працюєте менше року), для акредитації внесіть у цю форму поточні дані.

6. Результати аналізу діяльності закладу щодо якості медичної допомоги та/або фармацевтичної діяльності (далі — аналіз) та критерії її оцінювання.

В аналізі відобразіть систему контролю якості в закладі та критерії, за якими оцінюєте якість.

Акредитаційна комісія  у двомісячний строк розглядає документи та формує експертні групи. Ці групи оцінюють відповідність закладу стандартам акредитації (далі — експертна оцінка).

Результати експертної оцінки вносять до експертного висновку про відповідність закладу стандартам акредитації. У такому висновку зазначають пропозиції щодо акредитації закладу та присвоєння останньому відповідної акредитаційної категорії (друга, перша, вища) або відмови в акредитації. Критерії для присвоєння акредитаційних категорій затверджує МОЗ.

Стандарти акредитації закладів охорони здоров’я (далі — Стандарти) — вимоги до процесу, умов та результатів медико-санітарної допомоги в закладі охорони здоров’я. МОЗ затвердив Стандарти наказом від 14.03.2011 № 142 (далі — Наказ № 142). На основі Стандартів проводять експертизу відповідності ЗОЗ будь-якої форми власності встановленим критеріям. Для цього оцінюють досягнення стандартів по кожному пункту/підпункту за бальним принципом.

Оцінюванню підлягають стандарти, що відповідають профілю закладу та виду лікувально-профілактичної допомоги, яку надає заклад.

Наказом «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення» від 03.08.2021 № 1614 (далі — Наказ № 1614) МОЗ унесло зміни до Стандартів акредитації закладів охорони здоров’я, затверджених Наказом № 142. Наказ № 1614 набрав чинності 29.10.2021.

Як обліковувати стоматологічні ліки та медвироби

Оцінювання стоматологічного закладу під час акредитації

Ситуація. Стоматологічний медичний центр медичного університету проходить акредитацію. Які розділи та пункти стандартів акредитації ввійдуть до експертного висновку?

Щоб проаналізувати й оцінити роботу стоматологічного медичного центру медичного університету під час акредитації, в експертному висновку враховують норми розділу II «Основні положення» Стандартів, наведені в Таблиці. Скачайте та використовуйте в роботі.

Отже, у Стандартах немає особливостей для закладів стоматологічного типу. Окрім того, огляд вимог Стандартів свідчить про застарілість окремих норм. Наприклад, все ще діє норма про наявність локальних клінічних протоколів, хоча їх подальшу розробку МОЗ скасував наказом від 29.12.2016 № 1422.

Нині стандарти недосконалі: їх не актуалізовують відповідно до законодавчих змін та не розмежовують вимоги для ЗОЗ різних форм власності. Тому, якщо виникають питання щодо вимог Стандартів через специфіку закладу, зверніться до МОЗ, щоб спільно розібратися у вашій ситуації.

Як керівнику з медсестринства організувати вакцинацію у 2025 році

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді