Заклад охорони здоров’я обов’язково повинен мати затверджене положення про структурні підрозділи (зокрема відокремлені) (п.п. 1 п. 12 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285 (далі — Ліцензійні умови).
Питання наявності затвердженого положення про відокремлений(і) структурний(і) підрозділ(и), філію(ї) та рішення щодо його (їх) створення — окреме питання в «чек-листі» під час перевірки закладу. На це вказує бланк Акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері господарської діяльності з медичної практики, що підлягає ліцензуванню, затвердженого наказом МОЗ від 03.11.2017 № 1366. Тож заклад має попіклуватися, аби цей документ був у наявності та оформлений належним чином.
Вимога щодо змісту положення про структурний підрозділ закладу закріплена в Господарському кодексі України (далі — ГК). Функції, права та обов’язки структурних підрозділів підприємства визначають положення про них, затверджені в порядку, який визначає статут підприємства або інші установчі документи.
Читайте: "Медична реформа для медсестер: умови роботи, навики та оплата праці"
Чіткого переліку необхідних розділів положення про відокремлений структурний підрозділ (далі — ВСП) закладу охорони здоров’я законодавство не містить.
Зовнішнє оформлення положення про ВСП має відповідати вимогам ДСТУ 4163:2003 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55 (далі — ДСТУ 4163:2003).
поширюється на організаційно-розпорядчі документи (далі — документи) — постанови, розпорядження, накази, положення, рішення, протоколи, акти, листи тощо, створювані в результаті діяльності —- органів державної влади України;
- органів місцевого самоврядування; підприємств, установ, організацій та їх об’єднань усіх форм власності.
- склад реквізитів документів;
- вимоги до змісту й розташовування реквізитів документів;
- вимоги до бланків та оформлювання документів;
- вимоги до документів, що їх виготовляють за допомогою друкувальних засобів.
За зразок оформлення положення можете взяти Збірник уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, розроблений УНДІАСД при Державній архівній службі України (схвалено Протоколом засідання Нормативно-методичної комісії Укрдержархіву від 22.11.2015 № 7) (далі — Збірник).
Збірник відповідає вимогам ДСТУ 4163:2003 та нормативно-правовим актам, що встановлюють єдині вимоги до створення управлінських документів. Використовуйте його під час створення як конкретних організаційно-розпорядчих документів, так і типових уніфікованих форм. Також Збірник стане у пригоді під час підготовки типових, примірних, індивідуальних інструкцій з діловодства і альбомів або збірників форм організаційно-розпорядчих документів для юридичних осіб певних галузей чи сфер діяльності.
Читайте: "Алгоритм підготовки медзакладу до планової перевірки"
Збірник містить рекомендовані розділи положення про ВСП, такі як:
- Загальні положення;
- Основні завдання;
- Функції;
- Права та обов’язки;
- Керівництво;
- Організація роботи;
- Взаємовідносини (зв’язки) з іншими підрозділами.
- абзацом 2 підпункту 2 пункту 12 Ліцензійних умов, відповідно до яких найменування закладу охорони здоров’я має відповідати найменуванню в переліку закладів, затвердженому МОЗ та/або іншим центральним органом виконавчої влади;
- Переліком закладів охорони здоров’я, затвердженим наказом МОЗ від 28.10.2002 № 385 (далі — Перелік № 385).
Вимоги до написання найменування юридичної особи, її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки, затверджені наказом Мін’юсту від 05.03.2012 № 368/5 (далі — Вимоги). Найменування відокремленого підрозділу має містити слова «відокремлений підрозділ» («філія», «представництво» тощо) та вказувати на належність до юридичної особи, яка створила зазначений відокремлений підрозділ (п. 1.8 розд. І Вимог). Найменування відокремленого підрозділу юридичної особи вказуйте відповідно до вимог, які встановлюють пункти 1.1-1.2, 1.4-1.7 розділу І та розділи II-III Вимог.
Читайте: "Як запобігти дезорієнтації і дезадаптації лежачого хворого — пам'ятка"
Назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також містити інформацію щодо мети діяльності, виду, способу утворення, залежності юридичної особи та інших відомостей згідно з вимогами до найменування окремих організаційно-правових форм юридичних осіб, установлених ЦК, ГК та законами України.
Отже, вказувати про статус ВСП («заклад охорони здоров’я») у його найменуванні некоректно. Натомість додайте в назву ВСП вказівку на його різновид із Переліку № 385. Наприклад, у підпункті 1.1.1 пункту 1.1 розділу 1 Переліку № 385 вказана назва «медичний центр» як різновид багатопрофільного лікарняного закладу.
Приклад коректного найменування — Відокремлений структурний підрозділ «Медичний центр «Допомога» Товариства з обмеженою відповідальністю «Допомога».