Репроцесинг медичних виробів: із чого розпочинати процедуру
Щоб запобігти інфекціям, пов’язаним із наданням медичної допомоги, ЗОЗ зобов’язані дотримувати правил стерилізації та дезінфекції інструментів і медичних виробів. Процес дезінфекції, передстерилізаційного очищення й стерилізації медвиробів регулюють Державні санітарні норми та правила «Дезінфекція, передстерилізаційне очищення та стерилізація медичних виробів в закладах охорони здоров’я», затверджені наказом МОЗ від 11.08.2014 № 552 (далі — Наказ № 552).
Репроцесинг медичних виробів за рекомендаціями ВООЗ
Проте нормативні вимоги щодо репроцесингу медвиробів в Україні та рекомендації ВООЗ мають суперечності. Тож наразі МОЗ оновлює Наказ № 552. Як же тоді діяти ЗОЗ, допоки МОЗ уносить зміни до Наказу № 552?
Рішення є: керуйтеся міжнародними настановами. Таке право забезпечує наказ МОЗ «Про створення та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги в системі Міністерства охорони здоров’я України» від 28.09.2012 № 751 (далі — Наказ № 751).
З’ясуймо, з чого розпочати репроцесинг медвиробів та яких етапів дотримувати.
Етапи репроцесингу: розбіжності в підходах МОЗ та ВООЗ
Згідно з Наказом № 552 перший етап обробки медичних виробів — дезінфекція. Проте це суперечить рекомендаціям виробників медвиробів та міжнародним рекомендаціям.
Дезінфекція до передстерилізаційного очищення може призвести до:
- пошкодження або корозії інструментів
- мікробного забруднення й утворення біоплівки, якщо дезінфектант інактивований кров’ю і біологічними рідинами;
- травмування персоналу, якщо станеться пошкодження під час перевезення забруднених медичних виробів, просочених хімічними дезінфекційними засобами
- розвитку резистентності до дезінфекційних засобів
Найновіші зміни у сфері стерилізації та деконтамінації медичних виробів МОЗ уніс наказом «Про затвердження Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до новозбудованих, реставрованих і реконструйованих закладів охорони здоров’я» від 21.02.2023 № 354 (далі — Наказ № 354). Зокрема цим наказом МОЗ визначив і етапи репроцесингу медвиробів відповідно до рекомендацій ВООЗ.
✅✅✅ План дій у разі виявлення хворого або підозри на особливо небезпечні інфекції на 2023 рік
Репроцесинг медичних виробів — це циклічний процес фізичного та/або хімічного оброблення медичних виробів для подальшого використання (абз. 10 п. 2 розд. I Державних санітарних норм і правил «Санітарно-протиепідемічні вимоги до новозбудованих, реставрованих і реконструйованих закладів охорони здоров’я», затверджених наказом № 354).
Етапи репроцесингу за рекомендаціями МОЗ:
- первинне оброблення в місці використання
- розбирання
- реєстрація
- транспортування контамінованих медичних виробів
- приймання
- передстерилізаційне оброблення —
- отримання
- реєстрація
- очищення
- дезінфекція
- перевірка
- пакування
- стерилізація
- зберігання
- транспортування стерильних медичних виробів
- використання та контроль якості оброблення медичних виробів
Водночас МОЗ зазначає, що не обовʼязково дотримувати всіх етапів.
Такий підхід збігається з рекомендаціями ВООЗ, проте Наказ № 354 не містить оновлених вимог до процесів репроцесингу. А Наказ № 552 встановлює вимоги, що не відповідають міжнародним стандартам. То за яким же порядком організовувати репроцесинг?
Яких етапів репроцесингу рекомендує дотримувати ВООЗ у навчальному курсі «Основи репроцесингу медичних виробів та структура центрального стерилізаційного відділення», дізнайтеся зі Схеми.
Отже, основна відмінність між рекомендаціями ВООЗ та Наказом № 552 полягає в тому, що в Україні перший етап обробки медичних виробів — це дезінфекція. ВООЗ натомість рекомендує спочатку проводити попереднє очищення, очищення з механічним тертям, ополіскування, а вже потім — потім дезінфекцію.
Далі з’ясуймо, з чого розпочати процедуру згідно з міжнародними рекомендаціями та як провести перший етап репроцесингу — підготовку.
Навіщо впроваджувати стандартні операційні процедури? Що треба знати про СОПи?
Підготовка медвиробів до стерилізації та деконтамінації: покрокова інструкція
Щоби звести до мінімуму ризик інфікування персоналу й безпечно транспортувати медвироби до структурного підрозділу з репроцесингу медичних виробів (далі — СПР), підготуйте їх до стерилізації та деконтамінації безпосередньо на місці використання. До того ж засохла кров і сольовий розчин можуть спричинити корозію нержавіючої сталі, через що медичні вироби буде важче очистити. Тож підготовка на місці використання продовжує термін придатності хірургічних інструментів.
Крок 1. Підготуйте засоби індивідуального захисту:
- довгі міцні рукавички, які відповідають ДСТУ EN ISO 374-1:2017. ЗІЗ рук. Спеціальні рукавички для захисту від хімічних речовин і мікроорганізмів
- водонепроникний халат, який відповідає ДСТУ EN 14126:2008. Одяг захисний. Захист від інфекційних агентів
- маску на все обличчя або візор і окуляри
- козирок
- закрите взуття
Крок 2. Відокремте гострі предмети, які можуть травмувати працівників та операторів СПР. Помістіть їх у коробку для безпечного зберігання.
Крок 3. Розберіть медичні вироби. Завдяки цьому очищення буде ефективним. За потреби спорожніть їх.
Крок 4. Проведіть попереднє очищення — протріть забруднення чистою сухою або вологою серветкою та замочіть медичні вироби в мийному розчині.
Пам’ятайте, що попереднє очищення — це підготовка перед транспортуванням у СПР, але не заміна передстерилізаційного очищення.
Дотримуйте правил використання мийних засобів, а також правил підготовки медичних виробів, вказаних у пам'ятці.
⚡ Структура та функції відділу з інфекційного контролю ⚡ Організовуємо епіднагляд ⚡ Повідомляємо про пацієнтів з інфекційним захворюванням ⚡ Профілактика внутрішньолікарняних інфекцій
Правила використання мийних засобів
- Використовуйте мийні засоби для очищення медичних виробів. Мийні засоби для прибирання або прання не підходять для очищення медвиробів
- Завжди дотримуйте інструкції виробника. Більш концентровані розчини не обовʼязково будуть ефективнішими
- Памʼятайте, що жоден мийний засіб не здатний видалити всі забруднення
- Зверніть увагу, що ферментні мийні засоби — не дезінфекційні. Вони лише видаляють білок із поверхонь
- Основне забруднення спочатку видаліть із мийним засобом і водою. Якщо кров або виділення засохли чи затверділи, замочіть їх у теплому розчині ферментного мийного засобу
- Під час роботи з ферментними розчинами використовуйте гумові або нітрилові рукавички. Латексні рукавички ферментні мийні засоби пошкоджують
- Застосовуйте хімічні агенти, щоб знизити поверхневий натяг і розщепити жири й органічні речовини
- Зверніть увагу, що хімічні залишки можуть спричинити подразнення тканин
- Пам’ятайте, що найліпший вибір для ручного та ультразвукового очищення — це м’який лужний мийний засіб
- Враховуйте, що лужні мийні засоби з діапазоном рН 8,0—10,8 ефективніше очищують медичні вироби, ніж мийні засоби з нейтральним рН або на основі поверхнево-активних речовин
- Дотримуйте рекомендацій виробника щодо використання мийного засобу залежно від жорсткості води
Крок 5. Обприскайте медвироби ензимним спреєм і накрийте вологим рушником із водою або піною, спреєм або гелем. Не сушіть медичні вироби після попереднього очищення.
Крок 6. Транспортуйте у вологому стані до брудної зони СПР.
Отже, як рекомендує ВООЗ, не замочуйте медичні вироби в дезінфекційному засобі на етапі підготовки. А вже у брудній зоні СПР проведіть передстерилізаційне очищення медичних виробів.