Система медичного страхування: основні складові та фінансування

Цього року в Україні запрацює національна система медичного страхування. Усі послуги, аналізи, дослідження, ліки, які за державною програмою медичних гарантій надаватиме первинна ланка, будуть на 100% безплатними. За них пацієнти вже заплатили, коли сплачували податки. Як же працюватиме система медичного страхування?

Роль Національної служби здоров’я України

У липні МОЗ планує запустити роботу спеціального органу виконавчої влади — Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Вона укладатиме договори із закладами охорони здоров’я первинної ланки, які на той час мають автономізуватися, тобто стати некомерційними комунальними підприємствами.

Згідно з договорами НСЗУ закуповуватиме послуги з медичного обслуговування населення, як-от:

 • догляд за пацієнтами;
 • діагностика та лікування найпоширеніших хвороб;
 • супровід у системі.

Якщо заклад не встигне автономізуватися до липня, він і далі отримуватиме фінансування за рахунок медичної субвенції. А в жовтні та грудні заклад зможе скористатися другим і третім «вікнами можливостей», аби укласти контракт із НСЗУ й перейти із субвенції на прямі виплати за пацієнтів.

Система медичного страхування: основні складові та фінансуванняЧитайте: "Форма № 039/о: бланк и правила заполнения"

Медичні послуги в межах системи медичного страхування

Держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій (п. 1 ст. 3 Закону № 2168-VIII). Окреме фінансування забезпечать для програм громадського здоров’я, заходів боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної експертизи, діяльності, пов’язаної з проведенням судово-медичної та судово-психіатричної експертиз тощо.

Програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) — програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами

Тариф на медичні послуги, пов’язані з наданням первинної медичної допомоги, буде однаковим для всіх закладів. Він складається з таких частин:

 • ставка на оплату медичної послуги;
 • ставка на оплату діагностичних послуг, зокрема лабораторних досліджень.

Держава обіцяє, що лікарі гарантовано отримають кошти за свою роботу згідно з установленим тарифом. Розмір їхньої заробітної плати не залежатиме від того, де вони працюють — у місті чи селі; від фінансової спроможності закладу, місцевої громади тощо. Лікарі отримуватимуть гроші за кількість пацієнтів, яким вони надали медичну допомогу.

Система медичного страхування: основні складові та фінансуванняЧитайте: "Інструкція з охорони праці під час роботи із дезінфекційними хімічними засобами: скачайте!"

Як працюватиме система медичного страхування

Заклад оформить угоди з пацієнтами в межах національної кампанії «Обери свого лікаря», яка стартувала у квітні. Відтак повідомить НСЗУ про кількість пацієнтів, із якими підписав угоди. І вже НСЗУ перерахує йому кошти на обслуговування громадян згідно з установленими тарифами. 

Державні та комунальні заклади охорони здоров’я не мають права вимагати від пацієнтів винагороду в будь-якій формі за медичні послуги та лікарські засоби, надані за програмою медичних гарантій. Такі дії є підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої договором про медичне обслуговування населення, в тому числі одностороннього розірвання договору з ініціативи Уповноваженого органу (п. 7 ст. 10 Закону № 2168-VIII).

Обсяг платних медичних послуг, які не входять до програми медичних гарантій, може становити не більше 20% від обсягу всіх наданих послуг (п. 11 ст. 10 Закону № 2168-VIII).

Як некомерційне підприємство заклад не платитиме податок на прибуток і зможе спрямовувати отримані доходи на зарплати своїм працівникам чи інші потреби. Така форма організації діяльності має забезпечити:

 • зацікавленість лікарів у пацієнтах;
 • якість обслуговування та лікування;
 • максимально можливі зарплати лікарів.

Система медичного страхування: основні складові та фінансуванняЧитайте: "Списання ліків та медичних виробів: 34 відповіді на актуальні запитання"

Що потрібно для запуску системи медичного страхування?

Заклади однієї територіальної громади, одного міста чи району можуть приєднатися до реформи лише одночасно. Це зумовлено тим, що субвенцію перераховують на місцевий бюджет. Відповідно, її замінять повністю для цього бюджету, а не для окремого закладу.

Усі заклади при цьому мають бути:

 • обладнані згідно з табелем оснащення;
 • укомплектовані працівниками;
 • комп’ютеризовані.

З огляду на ці вимоги заклади певною мірою залежатимуть одне від одного. Приміром, якщо хоч в одному закладі району не працюватиме електронна система реєстрації пацієнтів, решта закладів не зможуть перейти на нову систему фінансування.

Система медичного страхування: основні складові та фінансуванняЧитайте: "Лікарський почерк: до чого призводить нечитабельна медична документація?"

Реформа лише стартує, тож 2018 року вона відбудеться на рівні первинної медичної допомоги. Упродовж перехідного періоду діятиме змішана система фінансування: як за субвенціями з державного бюджету відповідним місцевим бюджетам, так і за прямими виплатами за пацієнтів. Аби перейти на другу форму, заклад має автономізуватися й укласти договори з пацієнтами та НСЗУ.

Із 2019 року державні гарантії медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій поступово упроваджуватимуть і для інших видів медичної допомоги.зміст

Нові вимоги до ліцензування медичної практики