Проконтролювати облік наркотичних (психотропних) засобів
На початку року варто переглянути норми розрахунку обсягів зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладі загалом й окремо у відділеннях, постах і кабінетах та за необхідності внести в них корективи.
Оформити розрахунок потреби можна як додаток до наказу щодо провадження діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а також спеціальних рецептурних бланків ф-3 у закладі.
Відповідальним особам не зайве буде доручити переглянути журнал (книгу) обліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (додаток 5 до Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2009 № 589; далі — Порядок № 589) та в разі потреби оновити його.
Також слід перевірити, чи зберігають відповідальні особи щомісячні письмові повідомлення про відповідність фактичної наявності наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів записам про залишки за журналом (книгою) обліку.
Читайте: "Спроможні мережі надання первинної медичної допомоги: основні аспекти формування"
Відзвітувати перед Держлікслужбою
Особливу увагу на початку року необхідно приділити щорічному звіту перед Держслікслужбою про кількість використанихнаркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а також про кількість запасів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів станом на 31 грудня звітного року.
Вимоги до складання та подання звітів визначають стаття 32 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 15.02.1995 № 60/95-ВРта Порядок № 589.
Держлікслужба вказує на такі типові помилки, які заклади охорони здоров’я допускають щодо звітності:
- не вкладаються в установлений термін подачі звіту;
- подають звіти не встановленої форми — інвентарні описи, баланси, розписки матеріально-відповідальних осіб, звіти з даними про основний запас або окремо за відділеннями закладу;
- указують залишки за місцем концентрації, а не загалом у закладі — у графі «Складські запаси станом на 31 грудня»;
- не враховують прекурсори, наприклад перманганат калію.
Читайте: "Фінансування комунального некомерційного підприємства — медзакладу"
Розпочати підготовку до планової перевірки
Державна регуляторна служба України наказом від 16.11.2017 № 139 затвердила План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік. Перевірити, чи входить до нього ваш заклад охорони здоров’я, можна безкоштовно та без реєстрації на сайті пілотного модуля планування заходів державного нагляду (контролю) ІАС ДНК.
Шукати свій заклад можна за такими даними:
- назва суб’єкта господарювання;
- код ЄДРПОУ.
Попереджений — отже озброєний. Якщо заклад зазначений у переліку, можна планувати роботу на рік з урахуванням перевірки.
Заклад має право відмовитися від комплексних заходів державного нагляду (контролю) на цей рік. Для цього потрібно написати письмове звернення до Державної регуляторної служби України. Тоді перевірку такого закладу проводитимуть згідно з окремими річними планами органів державного нагляду (контролю). Ці плани розміщені на сайті Держлікслужби та інших органів контролю.
Робота з наркотичними засобами, психотропними речовинами і прекурсорами потребує надвисокої відповідальності та знання нормативно-правової бази. Однак якщо правильно оформлювати документи, вчасно звітувати перед органами контролю і не порушувати інших вимог законодавства — багатьох проблем можна уникнути. Тож потурбуйтеся про організацію роботи з наркотичними (психотропними) засобами вчасно. Адже недарма кажуть: як рік почнеш, так його і проведеш.