Чи можна зробити вибір лікаря пацієнтом платною послугою
Запитання
Пацієнтка бажає народжувати з конкретним лікарем, але його зміна не припадає на день пологів. Чи можна зробити послугу з вибору лікаря платною? Що можна включити в калькуляцію, окрім заробітної плати? Чи достатньо для офіційного проведення такої платної послуги розрахункового чека?
Відповідь
На це запитання відповідає адвокат, Голова Ради захисту прав лікарів Юдін Олег.
Платні послуги в КНП: нові правила
Заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності можуть надавати платно послуги з медичного обслуговування, які не покриває програма медгарантій, а також в інших випадках, перелік яких затверджує КМУ. Плату за такі послуги з медичного обслуговування ЗОЗ встановлюють самостійно (ч. 10 ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-ХІІ; далі — Основи).
Утім частина третя статті 34 Основ передбачає, що пацієнт обирає лікуючого лікаря або його призначають пацієнту в установленому Основами порядку. Обов’язок лікуючого лікаря — своєчасне і кваліфіковане обстеження та лікування пацієнта. Пацієнт має право вимагати заміни лікаря.
До того ж кожен пацієнт, який досяг чотирнадцяти років і звернувся по медичну допомогу, має право на вільний вибір:
- лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги
- методів лікування відповідно до рекомендацій лікаря (ч. 1 ст. 38 Основ)
УВАГА! Кожен громадянин України має право на охорону здоров’я, що передбачає, серед іншого, вільний вибір лікаря (п. д ч. 1 ст. 6 Основ).
Отже, вибір лікаря — це гарантоване законом право, реалізація якого не може бути платною. Закон дозволяє встановлювати плату лише за певні види послуг із медичного обслуговування. Реалізація пацієнтом його законних прав на вибір лікаря не є такою послугою.
⚡ Формуємо обсяг діяльності медзакладу ⚡ Складаємо штатний розпис ⚡ Обираємо систему оплати праці ⚡ Оформлюємо трудові відносини з працівниками ⚡ Готуємося до перевірки ⚡ Держпраці