Чи можна зробити вибір лікаря пацієнтом платною послугою

1397
Автор
адвокат, голова Ради захисту прав лікарів, Одеса

Запитання

Пацієнтка бажає народжувати з конкретним лікарем, але його зміна не припадає на день пологів. Чи можна зробити послугу з вибору лікаря платною? Що можна включити в калькуляцію, окрім заробітної плати? Чи достатньо для офіційного проведення такої платної послуги розрахункового чека?

Відповідь

На це запитання відповідає адвокат, Голова Ради захисту прав лікарів Юдін Олег.

Платні послуги в КНП: нові правила

Заклади охорони здоров’я державної та комунальної форм власності можуть надавати платно послуги з медичного обслуговування, які не покриває програма медгарантій, а також в інших випадках, перелік яких затверджує КМУ. Плату за такі послуги з медичного обслуговування ЗОЗ встановлюють самостійно (ч. 10 ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992   № 2801-ХІІ; далі — Основи).

Утім частина третя статті 34 Основ передбачає, що пацієнт обирає лікуючого лікаря або його призначають пацієнту в установленому Основами порядку. Обов’язок лікуючого лікаря — своєчасне і кваліфіковане обстеження та лікування пацієнта. Пацієнт має право вимагати заміни лікаря.

До того ж кожен пацієнт, який досяг чотирнадцяти років і звернувся по медичну допомогу, має право на вільний вибір:

  • лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги
  • методів лікування відповідно до рекомендацій лікаря (ч. 1 ст. 38 Основ)

УВАГА! Кожен громадянин України має право на охорону здоров’я, що передбачає, серед іншого, вільний вибір лікаря (п. д ч. 1 ст. 6 Основ).

Отже, вибір лікаря — це гарантоване законом право, реалізація якого не може бути платною. Закон дозволяє встановлювати плату лише за певні види послуг із медичного обслуговування. Реалізація пацієнтом його законних прав на вибір лікаря не є такою послугою.

 

додаток

Як набирати бали БПР за новими критеріями

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Що таке оцінювання повсякденного функціонування особи та як його проводити

У 2025 році в Україні запрацювала нова система оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО). З'ясуйте, чим ОПФО відрізняється від медико-соціальної експертизи та як його проводити
694

Програма реімбурсації «Доступні ліки»: актуальні переліки, законодавство

У статті розглянемо нормативну базу з питань реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів, актуальні переліки, затверджені МОЗ, та умови отримання препаратів за урядовою програмою
482582