Понаднормова робота без вихідних під час воєнного стану для медпрацівників

1919

Запитання

У ЗОЗ не вистачає медичного персоналу. Чи можна збільшити тривалість робочого дня працівників і залучити їх до роботи у вихідні?

Відповідь

Керівник групи експертів із кадрових питань, Догадіна Ольга в журналі «Довідник головної медсестри» дала детальну відповідь на це запитання.

З яких джерел КНП брати кошти на зарплати

Навіть під час воєнного стану не всім працівникам можна збільшити робочий день. Працювати без вихідних вони не можуть.

Нормальну тривалість робочого часу в період дії воєнного стану можна збільшити до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), згідно із частиною 1 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136).

Якщо заклад не належить до об’єктів критичної інфраструктури, ви не маєте права збільшити тижневу норму робочого часу.

Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин (ч. 5 ст. 6 Закону № 2136). Якщо медичний персонал працює без вихідних, ЗОЗ не дотримує норми щодо щотижневого безперервного відпочинку.

 

Ані Кодекс законів про працю України (КЗпП), ані Закон № 2136 не встановлюють вимог до тривалості робочого дня. Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою за подвійну тривалість часу роботи в попередній зміні (разом із часом перерви на обід) (ч. 1 ст. 59 КЗпП). У деяких випадках законодавство дозволяє збільшити тривалість робочого дня (зміни) до 12 годин.

У закладах, установах, організаціях створюють безпечні й нешкідливі умови праці (ч. 1 ст. 153 КЗпП). Збільшена тривалість робочого дня (зміни) може призвести до перевтоми працівників і, як наслідок, нещасних випадків.

Якщо медичні працівники працюють надурочно, то протягом дії воєнного стану не діють граничні норми застосування надурочних робіт, зазначених у частині 1 статті 65 КЗпП (ч. 6 ст. 6 Закону № 2136). Однак ЗОЗ зобов’язаний вести облік надурочних (ч. 2 ст. 65 КЗпП) й оплачувати їх у подвійному розмірі (ст. 106 КЗпП). Тому в табелі обліку використання робочого часу (далі — табель) обов’язково фіксуйте кількість годин, відпрацьованих надурочно.

Якщо залучили медпрацівника до роботи у вихідний, узгодьте з ним вид компенсації (ст. 72 КЗпП).

ЗОЗ зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної медичним працівником роботи (ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР). Тож у табелі відображайте фактично відпрацьований робочий час. Додатково вкажіть робочий час, відпрацьований над­урочно й у вихідні.

 

Зміни у ліцензуванні медичної практики у 2024 році

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

СОПи для медсестер: зразки

Зібрали СОПи для медсестер, які можуть знадобитися в щоденній роботі. Зокрема визначили й ті, що актуальні під час воєнного стану
134376